Środa, 04.12.2024
– Centrum zapewnia reintegracje zawodową i społeczną – powiedziała Paulina Gradek.
Oferta Centrum kierowana jest szczególnie do osób, które znalazły się w zagrożeniu wykluczenia społecznego m.in. trafiły do schroniska dla osób bezdomnych lub opuściły zakład karny.
Pierwszym krokiem w procesie udzielania pomocy - jak podkreślił redaktor prowadzący - musi być zawsze decyzja osoby potrzebującej o jej przyjęciu z zewnątrz. Dlatego, jak zaznaczyła Sylwia Wojtyla, każdego kto przychodzi z prośbą o wsparcie trzeba potraktować indywidualnie.
- Czasami sama rozmowa i wskazówki, gdzie dalej udać się po pomoc wystarczą, a czasami nie jesteśmy w stanie udzielić takiej pomocy, jakiej beneficjent oczekuje – dodała Paulina Gradek, tłumacząc, na czym konkretnie wygląda wsparcie udzielane przez CIS.
Jak wskazywali goście Radia Jasna Góra „same praktyki zawodowe nie wystarczą”. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej współpracuje z licznymi specjalistami.
Na pytanie dziennikarza, jak osoby nie pracujące w instytucjach, takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, czy organizacjach – jak Caritas, mogą pomagać, Sylwia Wojtyla i Paulina Gradek wskazały kilka możliwości.
Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prowadzi Centrum Integracji Społecznej od 2022 roku.Takie Centra oraz Kluby Integracji Społecznej funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o zatrudnieniu socjalnym. Mogą być utworzone przez Jednostki Samorządu Terytorialnego, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne i spółdzielnie socjalne osób prawnych.
Całość rozmowy już dostępna na naszym podbeanowym serwisie: rozmowadnia.podbean.com.
Autor: AN