Środa, 27.11.2024
- Dla kapłana najważniejsza powinna być świadomość, że to Chrystus ma znajdować się w centrum przepowiadania. Kazanie to nie stand-up – mówił o. Adrian Urbanek, który był gościem „rozmowy dnia” w poniedziałek, 18 listopada.
Ważną kwestią, na którą zwrócił uwagę o. Adrian, jest otwartość słuchającego na wypowiadane słowo, bo zdarza się i tak, że z pozoru najnudniejsze kazanie odmieni czyjeś życie.
Zapytany przez Agatę Nalichowską o „techniczne” wskazówki dla kapłanów odpowiedział, że przygotowując homilię trzeba wziąć pod uwagę adresatów oraz okoliczności. – Inaczej mówi się na niedzielnej Mszy Świętej, a inaczej w czasie pogrzebu czy rekolekcji – podkreślił paulin.
Szczególnym wyzwaniem dla kapłanów są homilie skierowane do najmłodszych. – Czasami jest tak, że kapłani wolą całą niedzielę głosić kazania dla dorosłych niż przygotować jedno dla dzieci. One są bardzo wymagającymi słuchaczami – mówił o. Savio Folcholc w radiowej „rozmowie dnia” w środę, 27 listopada.
Autor Bajek z Księgi Życia podzielił się z słuchaczami także swoim sposobem na przekazywanie Bożego Słowa „wiercipiętom”.
Na pytanie redaktor prowadzącej, „jak sprawić by najmłodsi nie traktowali homilii jak kolejnej kreskówki” o. Savio odpowiedział, że „tutaj musi przyjść Pan Jezus”, który daje łaskę poznania.
Swoimi refleksjami podzielili się także słuchacze. Drogą SMS-ową dotarły do redakcji m.in. takie opinie: „moim zdaniem najlepsza homilia to taka, która jest zrozumiała dla wszystkich, bez względu na ich poziom wiedzy religijnej, jest inspirująca, motywuje do zmiany (…) kapłan jest zaangażowany, używa emocji, przykładów i osobistych doświadczeń. [Homilia jest] autentyczna, gdy jest wygłaszana z pasją i przekonaniem (…) no i nie jest za długa” napisała pani Justyna. Natomiast s. Emanuela na pytanie kiedy kazanie jest dobre odpowiedziała: „wg mnie, to takie, które komentuje Słowo Boże i konkretnie odnosi je do życia. Jest owocem życia z Bogiem i modlitwy, tego, który głosi. I oby żaden kapłan nie ‘odstawiał’ przedstawienia ze swoją osobą w roli głównej”.
Głoszenie Słowa Bożego to fundamentalne zadanie Kościoła. Zachęca do tego swoich uczniów sam Jezus: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15-16). Szczególnym miejscem głoszenia kerygmatu jest liturgia, a wyjątkową pozycję zajmuje w niej homilia. Ale przekazywanie Dobrej Nowiny – jak podkreślali goście Radia Jasna Góra – nie ogranicza się jedynie do Mszy Świętej. Do bycia świadkiem Chrystusa wezwani są wszyscy ochrzczeni. A jak to zadanie jest realizowane w Radiu Jasna Góra przeczytać można w tekście: Misja: głoszenie Słowa Wcielonego.
Fot. Pixbay
Autor: AN