Wtorek, 26.11.2024
Prace remontowe trwają od pierwszych dni października. Ich głównym celem była wymiana stołu emisyjnego (o czym szeroko pisaliśmy w newsie www.radiojasnagora.pl/remont-w-radiu-jasna-gora).
„Trzeba wspomnieć, że dźwięk, który jest na Jasnej Górze, jest przesyłany w różny sposób – to nie tylko radio, ale to także streamingi internetowe, transmisje telewizyjne; to jest wielka sieć współzależnych od siebie, różnych urządzeń, które po prostu muszą być ze sobą kompatybilne na co dzień. Tamten stół już nie był – ten nowy spełnia nasze oczekiwania” – podkreślił o. Grad w rozmowie z Agatą Nalichowską.
Jak podkreślił, na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło – „jedyną widoczną rzeczą są części miksera na stole realizatora i miksery w studiach. Ale za tym kryje się ogromna praca – okablowanie, połączenie studiów, podpięcie komputerów, monitorów i mikrofonów”. Poinformował, że samego okablowania, które zostało położone, a które służy połączeniu poszczególnych studiów i mikrofonów z nowym stołem, zostało położone w małej przestrzeni ok. 700 metrów, nie licząc kabli komputerowych i sieciowych. Wszystkie zostały schowane pod podłogą techniczną. Prace objęły także „dogłuszenie” podłogi, która do tej pory rezonowała i dudniła przy silniejszym ruchu. Jak każdy remont, tak i ten „wygenerował” wiele niespodzianek i koniecznych, choć wcześniej nieprzewidywanych interwencji, np. wymian drobnych akcesoriów. „Była okazja, żeby pewne stare rzeczy wymienić na nowe, żeby pod podłogę nie musieć zaglądać przez najbliższe lata” – mówił o. dyrektor.
Dziś i jutro w radiowych studiach trwa wymiana zużytej wykładziny. Wizualne odświeżenie ścian i pokrywających je pianek akustycznych, z wielu względów zostało przełożone na przyszły rok.
Nowy stół jest już skonfigurowany i gotowy do działania, a realizatorzy mają możliwość ostatnich prób przed rozpoczęciem emisji.
„To jest nowa technologia, wysokiej klasy. Jakość dźwięku też się zmieni. Radio Jasna Góra jest medium, w którym na różne sposoby jest głoszone Słowo Boże. Więc chcemy zadbać, żeby jakość tego głoszonego Słowa nie tylko w treści, ale też w jakości jego brzmienia była na wysokim poziomie, bo zależy nam na tym, żeby słuchaczom przyjemnie słuchało się naszego radia” – podkreślił o. Grad.
Obecny remont to jedna z najpoważniejszych prac w siedzibie naszej rozgłośni w ciągu ostatnich lat, wymagający – jak mówił o. dyrektor – zarówno środków finansowych, czasowych, jak i intelektualnych.
O. Andrzej Grad podziękował słuchaczom za życzliwość, wsparcie, za modlitwę i za ofiarność. „Chęci i siły są ważne, ale ważne jest też, żeby nie brakło nam środków materialnych, bo to wszystko kosztuje. I za to wsparcie, udzielane w różny sposób, bardzo serdecznie Wam dziękuję!”. Dyrektor zapewnił o codziennej modlitwie za radiosłuchaczy: „Jesteście mocno wpisani w nasze serca, w pamięć w modlitwie – modlimy się za Was indywidualnie czy na antenie radia, ale jest także sprawowana za Was Msza św. w każdą sobotę o godz. 18:30. A więc stokrotne Bóg zapłać!”.
Państwa wsparcie jest nam jednak nadal potrzebne, żebyśmy mogli na bieżąco spłacać należne zobowiązania - z góry za to dziękujemy!
Powtórka rozmowy z o. Andrzejem Gradem w Panoramie reporterskiego dnia o 21:40 i 4:40.
Autor: DR