Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święto Niepodległości na antenie Radia Jasna Góra


Niedziela, 10.11.2024

Święto Niepodległości na antenie Radia Jasna Góra

Narodowe Święto Niepodległości 2024


Na 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, redakcja Radia Jasna Góra przygotowała specjalny, okolicznościowy program. Kilka audycji wybrzmi już także w wigilię święta, 10 listopada.


Oto nasze propozycje - premiery, okolicznościowe wydania stałych audycji oraz wybrane punkty ramówki:



10 listopada, niedziela:


10:00 * Piękno zbawia świat (wydanie specjalne) - przyg. Izabela Banaszewska i o. Tomasz Mordziałek
Tematem rozmowy jest obraz Artura Grottgera „Na pobojowisku” z cyklu „Polonia” na temat Powstania Styczniowego.


14:00 * Wizerunek św. Andrzeja Boboli – patrona Polski - przyg. Izabela Banaszewska
Benon Wylegała, Rycerz Jana Pawła II i świecki ewangelizator peregrynujący po Polsce z relikwiami św. Andrzeja Boboli, mówi o powstaniu współczesnego portretu świętego. (powtórka - pn 4:00)


14:30 * Rozmowy o Ojczyźnieprzyg. Danuta Romanowska
Obrazek dźwiękowy z 39. Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji Polonii Świata, która odbyła się na Jasnej Górze 18 października. Jest to wspólne pielgrzymowanie księży i kleryków z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla oraz przedstawicieli wspólnot polonijnych z wielu krajów Europy i świata. Pielgrzymi przedstawiają Matce Bożej Jasnogórskiej swoje intencje, proszą za Ojczyznę, za rodziny często rozdzielone migracją i za Polaków, od pokoleń żyjących z dala od Polski. (powtórka - pn 4:30)


22:45 * Goście z wydawnictwa – Czym jest literatura historyczna? (wydanie okolicznościowe) – przyg. Agata Nalichowska
Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości autorka zaprasza na spotkanie z dr. Mariuszem Kolmasiakiem. Pochodzący z Częstochowy historyk poprzez swoją pracę naukową i publicystyczną przybliża postać Józefa Piłsudskiego, a także osoby i miejsca, które w życiu Marszałka odegrały ważną rolę.




11 listopada, poniedziałek, Narodowe Święto Niepodległości:


9:00 * Jasna Góra w Dniach Niepodległościprzyg. Dariusz Ciszewski
Rozmowa z o. dr Grzegorzem Prusem, historykiem Zakonu Paulinów, na temat roli Jasnej Góry w odzyskaniu Niepodległości przez Polskę oraz o pierwszych dniach Niepodległości wówczas, kiedy była proklamowana po ponad 100-latach zaborów. (powtórka - wt 4:00)


9:30 * Co warto wiedzieć o polskim hymnie przyg. Sylwia Michalska
Audycja zawiera podstawowe informacje o Hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: jaka była historia powstania „Mazurka Dąbrowskiego”, jakie przesłanie niosą poszczególne zwrotki; o najczęściej popełnianych błędach i o tym, jak w prawidłowy sposób wykonywać polski Hymn, opowiada dr Edyta Skoczylas-Krotla, doktor nauk humanistycznych z Katedry Pedagogiki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. (pierwsza emisja - pn 2:30)


10:00 * Nie-podległośćprzyg. Agata Białecka-Nowak
Rozmowa z Rafałem Gawendą o znaczeniu słowa „niepodległość” w skali mikro i makro - w kontekście państwa, rodziny i jednostki. (powtórka - wt 4:30)


10:35 * Kwadrans z Muzeum (wydanie specjalne) przyg. Anna Przewoźnik
W audycji mowa będzie o książce historyka Roberta Sikorskiego pt. „U progu niepodległości. Kronika życia codziennego mieszkańców Częstochowy i okolic w latach 1918-1922 w świetle Gońca Częstochowskiego". Autor podjął się bardziej szczegółowej analizy przełomowego okresu narodu polskiego z lat 1918-1922, czasu odzyskiwania i utrwalenia zdobytej przez Polskę niepodległości. Promocja publikacji miała miejsce w Muzeum, podczas wydarzenia obecny był m.in. metropolita częstochowski abp Wacława Depo



11:00 * Misyjny budzik – Patriotyzm i misje (wydanie specjalne) – przyg. s. Aleksandra Szyborska, Uczennica Boskiego Mistrza
W audycji zostaną zaprezentowane trzy tematy: 1/ polskie patrimonium w Tanzanii pozostałe po armii Andersa - opowiada ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskej Fundacji Salvatti.pl; 2/ Ośrodek dla trędowatych Jeevodaya (Indie), powstały dzięki ocalałym z Syberii polskim dzieciom, przygarniętym przez „dobrego Maharadżę” – opowiada Małgorzata Smolak; 3/ Afrykańska Częstochowa w RPA ufundowana przez bł. Marię Teresę Ledóchowską – opowiada o. David Dlamini, paulin


12:00 * Transmisja z Kaplicy Matki Bożej – Duchowej Stolicy Polski – wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego.


13:00 * Okolicznościowa metryka dnia na 11 listopada dr Adrian Kosowski, historyk
O odzyskaniu Niepodległości przez Polskę opowiada dr Adrian Kosowski, historyk


14:00 * Rodzina w historię wpisanaprzyg. Agata Nalichowska
Poznanie historii swojej rodziny pozwala nam lepiej zrozumieć nasze korzenie, tożsamość oraz wpływ, jaki mają na nasze życie wydarzenia z przeszłości. A także – jak losy naszych przodków kształtowały dzieje małych ojczyzn – miejscowości i regionów z których pochodzili. Agata Nalichowska wraz z historykiem dr. Mariuszem Kolmasiakiem postarają się stworzyć instrukcję działania dla wszystkich zainteresowanych badaniami genealogicznymi (pierwsza emisja - pn 00:30)



14:30 * Wolność jest w nass. Kamila Nowicka
Bóg, honor, Ojczyzna - spośród trzech słów tej dewizy, chcemy się zatrzymać przy Bogu, który jest wymieniony jako pierwszy, i Jemu oddać pierwszeństwo w audycji. Rozmawiamy o tym, co znaczy być podległym Bogu i czym jest wolność wewnętrzna, którą mamy od Niego - Dawcy wolności. Gościem audycji jest o. Grzegorz Ginter, jezuita, rekolekcjonista, kierownik duchowy, a obecnie rektor Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Patronki Polskich Parlamentarzystów, które jest miejscem modlitwy za sprawujących władzę. (pierwsza emisja - pn 2:30)


15:30 * Transmisja Mszy św. w intencji Ojczyzny z Kaplicy Matki Bożej


17:00 * Muzyczne Dary-Suplement (wydanie okolicznościowe) - przyg. Dariusz Ciszewski
W audycji zaprezentowane zostaną pieśni i piosenki o charakterze patriotycznym.


21:00 * Apel Jasnogórski w Narodowe Święto Niepodległości – transmisja z Kaplicy Matki Bożej.


21:30 * Transmisja nocnego modlitewnego czuwania wiernych arch. częstochowskiej, połączonego z modlitwą za Ojczyznę

Autor: DR

Zobacz również

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Święty Mikołaj: dzielcie się dobrem!

Piątek, 06.12.2024

6 grudnia redakcję Radia Jasna Góra odwiedził święty Mikołaj. Jak powiedział – „ten prawdziwy, z mitrą i pastorałem”.

Autor: AN

Muzyka, która unosi do Nieba

Muzyka, która unosi do Nieba

Czwartek, 05.12.2024

Ogromne zainteresowanie wśród fanów audycji "Muzyczne DarY" wzbudziły ostatnie odcinki, zawierające dwuczęściowe świadectwo Marcina Lauzera, drygenta, wieloletniego organisty jasnogórskiego i wykładowcy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Częstochowskiej - muzyk został nie tylko cudownie uzdrowiony po ciężkim wypadku, ale należy do osób, które „powędrowały w zaświaty” i doświadczyły rzeczywistości Nieba

Autor: AN

Uwierz, że masz skrzydła

Uwierz, że masz skrzydła

Środa, 04.12.2024

Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych przypada 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki ciężkiej pracy. W ramach "rozmowy dnia" goście Marcina Bernasia - Sylwia Wojtyla, koordynator merytoryczny Centrum Integracji Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Paulina Gradek, specjalista ds. projektów – opowiadały o tym jak realnie pomagać bezrobotnym.

Autor: AN

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Biblijny Kalendarz Adwentowy

Wtorek, 03.12.2024

Z czekoladkami, herbatą, kosmetykami… - w sklepach odnaleźć można różne rodzaje kalendarzy adwentowych. Większość z nich ma niewiele wspólnego z przygotowaniem do Świąt Narodzenia Pańskiego. Z bardziej duchową propozycją wychodzi duszpasterstwo powołań Zakonu Paulinów.

Autor: AN

Nauczmy się żyć obok siebie -  interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Nauczmy się żyć obok siebie - interaktywna wystawa o niepełnosprawności

Wtorek, 03.12.2024

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Radio Jasna Góra włączyło się w obchody promując wirtualną wystawę „Nauczmy się żyć obok siebie”. Gośćmi wtorkowej „rozmowy dnia” były autorka projektu – Monika Bernal oraz jedna z bohaterek – Magdalena Szewczyk.

Autor: AN

Adwent, jubileusze, postanowienia i kontemplacja piękna - w pigułce na antenie Radia Jasna Góra

Adwent, jubileusze, postanowienia i kontemplacja piękna - w pigułce na antenie Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 02.12.2024

Wraz z pierwszą niedzielą grudnia w Kościele rozpoczął się Adwent, i jednocześnie nowy rok liturgiczny. O wymiarze tego okresu liturgicznego, ale także o dwóch jubileuszach, których obchody rozpoczną się jeszcze w grudniu – mówił gość Radia Jasna Góra ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Adwent jest również tematem najnowszych odcinków cyklicznych audycji: „Po bratersku o powołaniu” oraz „Piękno zbawia świat”.

Autor: DR