Niedziela, 10.11.2024
Narodowe Święto Niepodległości 2024
Na 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, redakcja Radia Jasna Góra przygotowała specjalny, okolicznościowy program. Kilka audycji wybrzmi już także w wigilię święta, 10 listopada.
Oto nasze propozycje - premiery, okolicznościowe wydania stałych audycji oraz wybrane punkty ramówki:
10 listopada, niedziela:
10:00 * Piękno zbawia świat (wydanie specjalne) - przyg. Izabela Banaszewska i o. Tomasz Mordziałek
Tematem rozmowy jest obraz Artura Grottgera „Na pobojowisku” z cyklu „Polonia” na temat Powstania Styczniowego.
14:00 * Wizerunek św. Andrzeja Boboli – patrona Polski - przyg. Izabela Banaszewska
Benon Wylegała, Rycerz Jana Pawła II i świecki ewangelizator peregrynujący po Polsce z relikwiami św. Andrzeja Boboli, mówi o powstaniu współczesnego portretu świętego. (powtórka - pn 4:00)
14:30 * Rozmowy o Ojczyźnie – przyg. Danuta Romanowska
Obrazek dźwiękowy z 39. Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji Polonii Świata, która odbyła się na Jasnej Górze 18 października. Jest to wspólne pielgrzymowanie księży i kleryków z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla oraz przedstawicieli wspólnot polonijnych z wielu krajów Europy i świata. Pielgrzymi przedstawiają Matce Bożej Jasnogórskiej swoje intencje, proszą za Ojczyznę, za rodziny często rozdzielone migracją i za Polaków, od pokoleń żyjących z dala od Polski. (powtórka - pn 4:30)
22:45 * Goście z wydawnictwa – Czym jest literatura historyczna? (wydanie okolicznościowe) – przyg. Agata Nalichowska
Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości autorka zaprasza na spotkanie z dr. Mariuszem Kolmasiakiem. Pochodzący z Częstochowy historyk poprzez swoją pracę naukową i publicystyczną przybliża postać Józefa Piłsudskiego, a także osoby i miejsca, które w życiu Marszałka odegrały ważną rolę.
11 listopada, poniedziałek, Narodowe Święto Niepodległości:
9:00 * Jasna Góra w Dniach Niepodległości – przyg. Dariusz Ciszewski
Rozmowa z o. dr Grzegorzem Prusem, historykiem Zakonu Paulinów, na temat roli Jasnej Góry w odzyskaniu Niepodległości przez Polskę oraz o pierwszych dniach Niepodległości wówczas, kiedy była proklamowana po ponad 100-latach zaborów. (powtórka - wt 4:00)
9:30 * Co warto wiedzieć o polskim hymnie – przyg. Sylwia Michalska
Audycja zawiera podstawowe informacje o Hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: jaka była historia powstania „Mazurka Dąbrowskiego”, jakie przesłanie niosą poszczególne zwrotki; o najczęściej popełnianych błędach i o tym, jak w prawidłowy sposób wykonywać polski Hymn, opowiada dr Edyta Skoczylas-Krotla, doktor nauk humanistycznych z Katedry Pedagogiki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. (pierwsza emisja - pn 2:30)
10:00 * Nie-podległość – przyg. Agata Białecka-Nowak
Rozmowa z Rafałem Gawendą o znaczeniu słowa „niepodległość” w skali mikro i makro - w kontekście państwa, rodziny i jednostki. (powtórka - wt 4:30)
10:35 * Kwadrans z Muzeum (wydanie specjalne) – przyg. Anna Przewoźnik
W audycji mowa będzie o książce historyka Roberta Sikorskiego pt. „U progu niepodległości. Kronika życia codziennego mieszkańców Częstochowy i okolic w latach 1918-1922 w świetle Gońca Częstochowskiego". Autor podjął się bardziej szczegółowej analizy przełomowego okresu narodu polskiego z lat 1918-1922, czasu odzyskiwania i utrwalenia zdobytej przez Polskę niepodległości. Promocja publikacji miała miejsce w Muzeum, podczas wydarzenia obecny był m.in. metropolita częstochowski abp Wacława Depo
11:00 * Misyjny budzik – Patriotyzm i misje (wydanie specjalne) – przyg. s. Aleksandra Szyborska, Uczennica Boskiego Mistrza
W audycji zostaną zaprezentowane trzy tematy: 1/ polskie patrimonium w Tanzanii pozostałe po armii Andersa - opowiada ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskej Fundacji Salvatti.pl; 2/ Ośrodek dla trędowatych Jeevodaya (Indie), powstały dzięki ocalałym z Syberii polskim dzieciom, przygarniętym przez „dobrego Maharadżę” – opowiada Małgorzata Smolak; 3/ Afrykańska Częstochowa w RPA ufundowana przez bł. Marię Teresę Ledóchowską – opowiada o. David Dlamini, paulin
12:00 * Transmisja z Kaplicy Matki Bożej – Duchowej Stolicy Polski – wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego.
13:00 * Okolicznościowa metryka dnia na 11 listopada – dr Adrian Kosowski, historyk
O odzyskaniu Niepodległości przez Polskę opowiada dr Adrian Kosowski, historyk
14:00 * Rodzina w historię wpisana – przyg. Agata Nalichowska
Poznanie historii swojej rodziny pozwala nam lepiej zrozumieć nasze korzenie, tożsamość oraz wpływ, jaki mają na nasze życie wydarzenia z przeszłości. A także – jak losy naszych przodków kształtowały dzieje małych ojczyzn – miejscowości i regionów z których pochodzili. Agata Nalichowska wraz z historykiem dr. Mariuszem Kolmasiakiem postarają się stworzyć instrukcję działania dla wszystkich zainteresowanych badaniami genealogicznymi (pierwsza emisja - pn 00:30)
14:30 * Wolność jest w nas – s. Kamila Nowicka
Bóg, honor, Ojczyzna - spośród trzech słów tej dewizy, chcemy się zatrzymać przy Bogu, który jest wymieniony jako pierwszy, i Jemu oddać pierwszeństwo w audycji. Rozmawiamy o tym, co znaczy być podległym Bogu i czym jest wolność wewnętrzna, którą mamy od Niego - Dawcy wolności. Gościem audycji jest o. Grzegorz Ginter, jezuita, rekolekcjonista, kierownik duchowy, a obecnie rektor Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Patronki Polskich Parlamentarzystów, które jest miejscem modlitwy za sprawujących władzę. (pierwsza emisja - pn 2:30)
15:30 * Transmisja Mszy św. w intencji Ojczyzny z Kaplicy Matki Bożej
17:00 * Muzyczne Dary-Suplement (wydanie okolicznościowe) - przyg. Dariusz Ciszewski
W audycji zaprezentowane zostaną pieśni i piosenki o charakterze patriotycznym.
21:00 * Apel Jasnogórski w Narodowe Święto Niepodległości – transmisja z Kaplicy Matki Bożej.
21:30 * Transmisja nocnego modlitewnego czuwania wiernych arch. częstochowskiej, połączonego z modlitwą za Ojczyznę
Autor: DR