Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święto Niepodległości na antenie Radia Jasna Góra


Niedziela, 10.11.2024

Święto Niepodległości na antenie Radia Jasna Góra

Narodowe Święto Niepodległości 2024


Na 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, redakcja Radia Jasna Góra przygotowała specjalny, okolicznościowy program. Kilka audycji wybrzmi już także w wigilię święta, 10 listopada.


Oto nasze propozycje - premiery, okolicznościowe wydania stałych audycji oraz wybrane punkty ramówki:



10 listopada, niedziela:


10:00 * Piękno zbawia świat (wydanie specjalne) - przyg. Izabela Banaszewska i o. Tomasz Mordziałek
Tematem rozmowy jest obraz Artura Grottgera „Na pobojowisku” z cyklu „Polonia” na temat Powstania Styczniowego.


14:00 * Wizerunek św. Andrzeja Boboli – patrona Polski - przyg. Izabela Banaszewska
Benon Wylegała, Rycerz Jana Pawła II i świecki ewangelizator peregrynujący po Polsce z relikwiami św. Andrzeja Boboli, mówi o powstaniu współczesnego portretu świętego. (powtórka - pn 4:00)


14:30 * Rozmowy o Ojczyźnieprzyg. Danuta Romanowska
Obrazek dźwiękowy z 39. Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji Polonii Świata, która odbyła się na Jasnej Górze 18 października. Jest to wspólne pielgrzymowanie księży i kleryków z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla oraz przedstawicieli wspólnot polonijnych z wielu krajów Europy i świata. Pielgrzymi przedstawiają Matce Bożej Jasnogórskiej swoje intencje, proszą za Ojczyznę, za rodziny często rozdzielone migracją i za Polaków, od pokoleń żyjących z dala od Polski. (powtórka - pn 4:30)


22:45 * Goście z wydawnictwa – Czym jest literatura historyczna? (wydanie okolicznościowe) – przyg. Agata Nalichowska
Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości autorka zaprasza na spotkanie z dr. Mariuszem Kolmasiakiem. Pochodzący z Częstochowy historyk poprzez swoją pracę naukową i publicystyczną przybliża postać Józefa Piłsudskiego, a także osoby i miejsca, które w życiu Marszałka odegrały ważną rolę.




11 listopada, poniedziałek, Narodowe Święto Niepodległości:


9:00 * Jasna Góra w Dniach Niepodległościprzyg. Dariusz Ciszewski
Rozmowa z o. dr Grzegorzem Prusem, historykiem Zakonu Paulinów, na temat roli Jasnej Góry w odzyskaniu Niepodległości przez Polskę oraz o pierwszych dniach Niepodległości wówczas, kiedy była proklamowana po ponad 100-latach zaborów. (powtórka - wt 4:00)


9:30 * Co warto wiedzieć o polskim hymnie przyg. Sylwia Michalska
Audycja zawiera podstawowe informacje o Hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: jaka była historia powstania „Mazurka Dąbrowskiego”, jakie przesłanie niosą poszczególne zwrotki; o najczęściej popełnianych błędach i o tym, jak w prawidłowy sposób wykonywać polski Hymn, opowiada dr Edyta Skoczylas-Krotla, doktor nauk humanistycznych z Katedry Pedagogiki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. (pierwsza emisja - pn 2:30)


10:00 * Nie-podległośćprzyg. Agata Białecka-Nowak
Rozmowa z Rafałem Gawendą o znaczeniu słowa „niepodległość” w skali mikro i makro - w kontekście państwa, rodziny i jednostki. (powtórka - wt 4:30)


10:35 * Kwadrans z Muzeum (wydanie specjalne) przyg. Anna Przewoźnik
W audycji mowa będzie o książce historyka Roberta Sikorskiego pt. „U progu niepodległości. Kronika życia codziennego mieszkańców Częstochowy i okolic w latach 1918-1922 w świetle Gońca Częstochowskiego". Autor podjął się bardziej szczegółowej analizy przełomowego okresu narodu polskiego z lat 1918-1922, czasu odzyskiwania i utrwalenia zdobytej przez Polskę niepodległości. Promocja publikacji miała miejsce w Muzeum, podczas wydarzenia obecny był m.in. metropolita częstochowski abp Wacława Depo



11:00 * Misyjny budzik – Patriotyzm i misje (wydanie specjalne) – przyg. s. Aleksandra Szyborska, Uczennica Boskiego Mistrza
W audycji zostaną zaprezentowane trzy tematy: 1/ polskie patrimonium w Tanzanii pozostałe po armii Andersa - opowiada ks. Jerzy Limanówka, prezes Pallotyńskej Fundacji Salvatti.pl; 2/ Ośrodek dla trędowatych Jeevodaya (Indie), powstały dzięki ocalałym z Syberii polskim dzieciom, przygarniętym przez „dobrego Maharadżę” – opowiada Małgorzata Smolak; 3/ Afrykańska Częstochowa w RPA ufundowana przez bł. Marię Teresę Ledóchowską – opowiada o. David Dlamini, paulin


12:00 * Transmisja z Kaplicy Matki Bożej – Duchowej Stolicy Polski – wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego.


13:00 * Okolicznościowa metryka dnia na 11 listopada dr Adrian Kosowski, historyk
O odzyskaniu Niepodległości przez Polskę opowiada dr Adrian Kosowski, historyk


14:00 * Rodzina w historię wpisanaprzyg. Agata Nalichowska
Poznanie historii swojej rodziny pozwala nam lepiej zrozumieć nasze korzenie, tożsamość oraz wpływ, jaki mają na nasze życie wydarzenia z przeszłości. A także – jak losy naszych przodków kształtowały dzieje małych ojczyzn – miejscowości i regionów z których pochodzili. Agata Nalichowska wraz z historykiem dr. Mariuszem Kolmasiakiem postarają się stworzyć instrukcję działania dla wszystkich zainteresowanych badaniami genealogicznymi (pierwsza emisja - pn 00:30)



14:30 * Wolność jest w nass. Kamila Nowicka
Bóg, honor, Ojczyzna - spośród trzech słów tej dewizy, chcemy się zatrzymać przy Bogu, który jest wymieniony jako pierwszy, i Jemu oddać pierwszeństwo w audycji. Rozmawiamy o tym, co znaczy być podległym Bogu i czym jest wolność wewnętrzna, którą mamy od Niego - Dawcy wolności. Gościem audycji jest o. Grzegorz Ginter, jezuita, rekolekcjonista, kierownik duchowy, a obecnie rektor Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Patronki Polskich Parlamentarzystów, które jest miejscem modlitwy za sprawujących władzę. (pierwsza emisja - pn 2:30)


15:30 * Transmisja Mszy św. w intencji Ojczyzny z Kaplicy Matki Bożej


17:00 * Muzyczne Dary-Suplement (wydanie okolicznościowe) - przyg. Dariusz Ciszewski
W audycji zaprezentowane zostaną pieśni i piosenki o charakterze patriotycznym.


21:00 * Apel Jasnogórski w Narodowe Święto Niepodległości – transmisja z Kaplicy Matki Bożej.


21:30 * Transmisja nocnego modlitewnego czuwania wiernych arch. częstochowskiej, połączonego z modlitwą za Ojczyznę

Autor: DR

Zobacz również

Wielka Sobota na antenie radia

Wielka Sobota na antenie radia

Sobota, 19.04.2025

Wielka Sobota to czas, kiedy Jezus Chrystus spoczywa w grobie. Zapraszamy Państwa na specjalne, okolicznościowe audycje i transmisje w ramówce Radia Jasna Góra na ten dzień.

O godz. 9:00 zaplanowaliśmy transmisję Liturgii Godzin; o 15:00 – Koronki do Bożego Miłosierdzia, o 16:15 – modlitwy różańcowej przy Grobie Pańskim. Centralnym punktem tego dnia będzie transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej – rozpoczniemy ją o godz. 17:20.

Autor: DR

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Piątek, 18.04.2025

W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 16:00 - Gorzkie Żale; 17:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Autor: DR

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Czwartek, 17.04.2025

Wielki Czwartek - rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W ramówce Radia Jasna Góra przygotowaliśmy dla Państwa wiele okolicznościowych audycji. Usłyszycie Państwo różne głosy o przeżywaniu daru kapłaństwa, a także rozważania nad tajemnicą Eucharystii.

Autor: DR

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Środa, 16.04.2025

O okolicznościowej ramówce Radia Jasna Góra na Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne w środowej Rozmowie dnia opowiadał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra (powtórka od 21:40 i ok. 4:40).

Jak podkreślił o. dyrektor, program tych szczególnych dni na radiowej antenie ulegnie zmianie – ramówkę w większości wypełnią audycje specjalne, przygotowane przez Zespół Radia i współpracowników. Codziennie na stronie internetowej będzie pojawiał się szczegółowy plan audycji na każdy świąteczny dzień.  

Autor: DR

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Wtorek, 15.04.2025

W Wielkim Tygodniu w całej Polsce odbędzie się 15. edycja Nocy Konfesjonałów. W ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy, a nawet do rana.

Szczególną nocą, kiedy na Jasnej Górze będzie można przystąpić do spowiedzi, będzie czas czuwania nocnego w Kaplicy Matki Bożej z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę - wtedy będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania do godz. 5.30 rano.  O potrzebę i terminarz sprawowania sakramentu spowiedzi świętej na Jasnej Górze przed Wielkanocą, w Rozmowie dnia Agata Nalichowska pytała o. Dariusza Kropacza, ceremoniarza jasnogórskiego.

Autor: DR / AN

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Poniedziałek, 14.04.2025

W Wielkim Tygodniu na antenie Radia Jasna Góra jako płytę tygodnia gramy pieśni z krążka „Vere Passum, czyli... do końca nas umiłował” - to album z muzyką pasyjną, szósty w dorobku muzycznym krakowskiego muzyka Michała Niemca. Jak podkreśla artysta, kolejna jego płyta jest albumem pasyjnym, podkreślającym wyjątkowość Bożej Miłości poprzez muzyczne rozważanie szczegółów Męki Pana Jezusa. Płyta ukazała się w Wielkim Poście w 2023 roku.

Autor: oprac. DR