Sobota, 09.11.2024
„Wesprzyj chrześcijan w miejscu narodzin wiary. Kupuj, pomagaj, bądź solidarny” - takie przesłanie kierowane jest do każdego z nas.
O akcji mówiliśmy dziś w Rozmowie dnia (materiał przygotowała s. Aleksandra Szyborska):
Główne wydarzenia Dnia Solidarności obejmą: Mszę św. transmitowaną z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o godz. 7:00 na antenie TVP1 oraz Apel Jasnogórski z częstochowskiego sanktuarium o godz. 21:00 za chrześcijan w Ziemi Świętej. Szczegóły dotyczące wsparcia – w tym możliwość zakupu produktów z drewna oliwnego oraz przekazania darowizn – dostępne są na stronie pkwp.org. W ponad 10 tysiącach parafii w Polsce przeprowadzone zostaną również zbiórki na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej.
Chrześcijanie w Ziemi Świętej – dramatyczna sytuacja bez środków do życia
Społeczność chrześcijańska w Ziemi Świętej, zwłaszcza w Betlejem i Jerozolimie, zmaga się z brakiem podstawowych środków do życia. Z powodu ograniczeń handlowych i braku turystów lokalna gospodarka niemal zamarła, a mieszkańcy pozostają bez dochodów. „Dzień Solidarności to czas, byśmy wspólnie modlili się za tych, którzy cierpią tam z powodu prześladowań i wojny” - podkreśla ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Chrześcijanie – „cegiełka pokoju” w regionie
„Dzień Solidarności ma przypominać o chrześcijanach, którzy podzielają naszą wiarę w Chrystusa, ale też naszą nadzieję na pokój i przyszłość w Ziemi Świętej - mówi ks. Jan Witold Żelazny, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP - To nasi bracia, choć często zapomniani. Wystarczy drobny gest, by wesprzeć ich w tym świadectwie wiary”.
Ks. Żelazny zwraca również uwagę na znaczenie chrześcijan w regionie: „Chrześcijanie w Ziemi Świętej to nie tylko świadkowie naszej wspólnej wiary, lecz także żywy most między kulturami, który wprowadza pokój i stabilizację. Ich obecność wśród sąsiadujących wspólnot muzułmańskich i żydowskich sprawia, że te relacje są bardziej zrównoważone”.
Apel abp Wojdy o solidarność i troskę
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda wezwał do wsparcia chrześcijan w Ziemi Świętej: „Oni są świadkami naszej wiary w miejscu, gdzie narodziło się chrześcijaństwo. Niech 10 listopada będzie dniem odpowiedzialności i troski o to, by mogli tam pozostać, będąc znakiem pokoju i nadziei”.
Autor: oprac. DR