Wtorek, 29.10.2024
O wydarzeniach sprzed 80 lat, a także o inicjatywie mającej upamiętnić ofiary, opowiadał w rozmowie dnia Radia Jasna Góra doktor Mariusz Kolmasiak, adiunkt w Dziale Badań Naukowych Muzeum Łazienki Królewskie. Pochodzący z Częstochowy historyk postanowił ufundować pamiątkową tablicę, która została wmurowana w ścianę kruchty parafii pw. św. Józefa znajdującej się w dzielnicy Raków. Jej poświęcenie i oficjalne odsłonięcie odbędzie się 3 listopada w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00.
- Wśród aresztowanych znaleźli się także mój pradziadek Jan Holeczek i jego brat Marian. Mam nadzieję, że ta tablica będzie trwałym śladem po wydarzeniach, które odchodzą w zapomnienie wraz ze starszymi członkami naszych rodzin – opowiadał gość Agaty Nalichowskiej:
W czasie II wojny światowej ludność cywilną Częstochowy i okolicznych wsi poddawano represjom niemieckim w wielu formach. Należały do nich m.in. aresztowania, wywózki na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych oraz publiczne masowe egzekucje by wspomnieć tylko tzw. „krwawy poniedziałek”, 4 września 1939 r., kiedy to w Częstochowie śmierć poniosło od 227 do 500 Polaków i Żydów. Według historyków i świadków tamtych wydarzeń, tylko w niewielu przypadkach było to związane z prowadzonymi działaniami wojennymi. Zdecydowanie częściej niemiecka agresja miała charakter odwetu na miejscowej ludności za stawianie oporu przez regularne oddziały Wojska Polskiego.
Wydarzenia z listopada 1944 r. mogły zostać spowodowane poszukiwaniem przez gestapo członków organizacji konspiracyjnych działających na terenie Częstochowy, która po upadku Powstania Warszawskiego – decyzją generała Leopolda Okulickiego - stała się nie tylko siedzibą Komendy Głównej Armii Krajowej, ale i ostatnią stolicą Polskiego Państwa Podziemnego.
Gość Radia Jasna Góra cały czas prowadzi badania nad losami aresztowanych częstochowian i apeluje do osób posiadających informacje ich dotyczące – przyjaciół i krewnych – do podzielnia się posiadaną wiedzą w celu lepszego udokumentowania historii miasta oraz regionu. Efekty dotychczasowej pracy doktora Mariusza Kolmasiaka przeczytać można w artykule popularno-naukowym opublikowanym na łamach październikowego numeru Biuletynu Informacyjnego AK.
Autor: AN