Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Zapomniana zbrodnia


Wtorek, 29.10.2024

Zapomniana zbrodnia
W nocy z 3 na 4 listopada 1944 roku, dokonała się niemiecka obława na południowe dzielnice Częstochowy. Aresztowano wówczas 157 osób z Rakowa, Ostatniego Grosza, Błeszna i Wrzosowej. Wielu trafiło później do obozów koncentracyjnych. Wśród nich byli m.in. Antoni Zębik, konstruktor radiostacji Błyskawica, wykorzystywanej w powstańczej Warszawie i Marian Federak, współzałożyciel RKS Raków.

O wydarzeniach sprzed 80 lat, a także o inicjatywie mającej upamiętnić ofiary, opowiadał w rozmowie dnia Radia Jasna Góra doktor Mariusz Kolmasiak, adiunkt w Dziale Badań Naukowych Muzeum Łazienki Królewskie. Pochodzący z Częstochowy historyk postanowił ufundować pamiątkową tablicę, która została wmurowana w ścianę kruchty parafii pw. św. Józefa znajdującej się w dzielnicy Raków. Jej poświęcenie i oficjalne odsłonięcie odbędzie się 3 listopada w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00.

- Wśród aresztowanych znaleźli się także mój pradziadek Jan Holeczek i jego brat Marian. Mam nadzieję, że ta tablica będzie trwałym śladem po wydarzeniach, które odchodzą w zapomnienie wraz ze starszymi członkami naszych rodzin – opowiadał gość Agaty Nalichowskiej:

W czasie II wojny światowej ludność cywilną Częstochowy i okolicznych wsi poddawano represjom niemieckim w wielu formach. Należały do nich m.in. aresztowania, wywózki na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych oraz publiczne masowe egzekucje by wspomnieć tylko tzw. „krwawy poniedziałek”, 4 września 1939 r., kiedy to w Częstochowie śmierć poniosło od 227 do 500 Polaków i Żydów. Według historyków i świadków tamtych wydarzeń, tylko w niewielu przypadkach było to związane z prowadzonymi działaniami wojennymi. Zdecydowanie częściej niemiecka agresja miała charakter odwetu na miejscowej ludności za stawianie oporu przez regularne oddziały Wojska Polskiego.

Wydarzenia z listopada 1944 r. mogły zostać spowodowane poszukiwaniem przez gestapo członków organizacji konspiracyjnych działających na terenie Częstochowy, która po upadku Powstania Warszawskiego – decyzją generała Leopolda Okulickiego - stała się nie tylko siedzibą Komendy Głównej Armii Krajowej, ale i ostatnią stolicą Polskiego Państwa Podziemnego.

Gość Radia Jasna Góra cały czas prowadzi badania nad losami aresztowanych częstochowian i apeluje do osób posiadających informacje ich dotyczące – przyjaciół i krewnych – do podzielnia się posiadaną wiedzą w celu lepszego udokumentowania historii miasta oraz regionu. Efekty dotychczasowej pracy doktora Mariusza Kolmasiaka przeczytać można w artykule popularno-naukowym opublikowanym na łamach październikowego numeru Biuletynu Informacyjnego AK.



Autor: AN

Zobacz również

Grekokatolicy u Maryi Jasnogórskiej

Grekokatolicy u Maryi Jasnogórskiej

Sobota, 21.06.2025

- Modlitwa nas łączy - mówili. Prosili o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i we wszystkich miejscach konfliktów w świecie, gdzie brat występuje przeciwko bratu, o uleczenie ran i nadzieję. Na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka duchowieństwa i wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Przewodniczył jej metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Mirosław Popowicz.

Autor: BPJG

Ramówka Radia Jasna Góra na uroczystość Bożego Ciała

Ramówka Radia Jasna Góra na uroczystość Bożego Ciała

Czwartek, 19.06.2025

W czwartek, 19 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Jak co roku zapraszamy Państwa do udziału w uroczystej Sumie i centralnej procesji miasta Częstochowy. W tym roku obchody uroczystości rozpocznie Eucharystia na jasnogórskim Szczycie o godz. 10.00. Po Mszy św., centralną ulicą miasta - Alejami Najśw. Maryi Panny, wierni przejdą w procesji do Archikatedry Częstochowskiej pw. Św. Rodziny. Uroczystości będziemy transmitować na naszej antenie.

W programie Radia Jasna Góra, obok stałych punktów ramówki, zespół dziennikarzy przygotował dla Państwa szereg ciekawych audycji, wprowadzających w tajemnicę dnia, i będących pomocą w głębszym i bardziej świadomym przeżyciu tej uroczystości.

Autor: DR

Warsztaty pieśni eucharystycznych w Gidlach

Warsztaty pieśni eucharystycznych w Gidlach

Środa, 18.06.2025

Warsztaty pieśni eucharystycznych odbędą się w najbliższą sobotę, 21 czerwca przy Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

To jednodniowe warsztaty śpiewu liturgicznego, organizowane w ramach większego cyklu zatytułowanego „Cała piękna jesteś”. Ta najbliższa edycja będzie poświęcona pieśniom eucharystycznym.

Autor: oprac. DR

Ja Jestem - koncert uwielbieniowy w Boże Ciało

Ja Jestem - koncert uwielbieniowy w Boże Ciało

Wtorek, 17.06.2025

W uroczystość Bożego Ciała, 19 czerwca, w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia „Ja Jestem”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30 na placu przy Caritas na ul. Ogrodowej 28 (za Katedrą św. Rodziny).

Koncert będzie połączony z modlitwą i śpiewem, a poprowadzi go Zespół Ewangelizacyjny 77 Formacja z Mocą, z towarzyszeniem zaproszonych gości: wokalistów, instrumentalistów, chóru oraz tancerzy. I właśnie muzycy z zespołu 77 Formacja z Mocą gościli na antenie Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia - jako redakcja objęliśmy patronat medialny nad koncertem. Na wieczór pełen muzyki, mocy i uwielbienia zapraszali: Renata Lis, liderka zespołu oraz Rafał Jasiński.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Arete - Nie dajmy się zwariować

Płyta tygodnia - Arete - Nie dajmy się zwariować

Poniedziałek, 16.06.2025

Album zespołu Arete pt. „Nie dajmy się zwariować” to płyta tygodnia w Radiu Jasna Góra. Kolejne utwory z płyty wybrzmiewają codziennie tuż po godz. 9:00 (po serwisie informacyjnym) oraz ok. 13:30, na rozpoczęcie pasma „Popołudnie z piosenką w tle”.

Autor: oprac. DR

Bł. ks. Ignacy Kłopotowski – znakiem na współczesne czasy

Bł. ks. Ignacy Kłopotowski – znakiem na współczesne czasy

Niedziela, 15.06.2025

20. lat od beatyfikacji bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego to dla sióstr loretanek czas szczególnej wdzięczności Bogu za dar Założyciela Zgromadzenia. 19 czerwca 2005 r. na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, z upoważnienia papieża Benedykta XVI, kard. Józef Glemp wyniósł do chwały ołtarzy ks. Ignacego Kłopotowskiego, gorliwego kapłana, żarliwego czciciela Eucharystii, miłośnika Najświętszej Maryi Panny i apostoła prasy katolickiej. W tym roku, 19 czerwca przypada w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Dwadzieścia lat spięte „eucharystyczną klamrą”.

Gościem Radia Jasna Góra w sobotniej Rozmowie dnia była s. Wioletta Aneta Ostrowska, asystentka generalna Sióstr Loretanek.

Autor: oprac. DR