Sobota, 05.10.2024
„Radiowe pomieszczenia są poddawane modernizacji. Najważniejsza rzeczą, którą chcemy zrobić, jest wymiana stołu emisyjnego” – mówi o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni, bezpośrednio zaangażowany we wszystkie etapy - od projektu i planowania po prace wykonawcze.
Redakcja i emisja przeniosły się na drugą stronę holu radiowego, gdzie, obok pomieszczeń montażu, znajdują się studia przeznaczone do profesjonalnych nagrań, ale także pełniące funkcję tzw. lustra, czyli równoległą. W przypadku jakiejkolwiek awarii lub – jak teraz, remontu – pomieszczenia i znajdujący się w nich sprzęt zapewniają ciągłość emisji. To stamtąd, z tzw. części B, prowadzimy teraz antenę. Część A jest wyłączona z emisji i stanowi główne pole prac remontowych.
Stół emisyjny to techniczne serce Radia. Nazywany także stołem realizatorskim lub konsoletą, jest jednym z najważniejszych urządzeń w Radiu. Umożliwia zebranie sygnałów dźwiękowych z głównego studia, z innych studiów, z komputerów, a także z miejsc na Jasnej Górze, z których transmitujemy Msze św., nabożeństwa, wydarzenia czy pielgrzymki – a więc z Kaplicy Matki Bożej, z Bazyliki, z jasnogórskiego Szczytu. Mając do dyspozycji szereg sygnałów, realizator decyduje o tym, co w danym momencie jest słyszalne na antenie.
Nasza główna konsoleta pracowała non stop od ponad 15 lat, nie była wyłączana, ponieważ Radio nadaje w systemie 24-godzinnym. To przyczyniło się do znacznego stopnia zużycia sprzętu – urządzenie w wielu momentach odmawiało posłuszeństwa, a poszczególne elementy samoistnie się wyłączały.
Nasz „zabytek” to Studer On-Air 3000. A nowy – to mikser RX2 z procesorami core XC3 Series 52 firmy DHD.
Ekipa radiowa realizująca remont i modernizację, to z naszej strony: o. Andrzej Grad oraz radiowi informatycy: Marcin Nowakowski, Kajetan Matuszewski i Albert Pach. Natomiast firmą zewnętrzną, realizującą zamówienie – a więc montaż, podpięcie i testy konsolety, jest firma Konsbud Audio z Warszawy.
Jak podkreśla o. dyrektor, ekipa techniczna wiele czasu i pracy poświęciła już kilka miesięcy wcześniej, aby znaleźć i wybrać najlepsze rozwiązanie na potrzeby i możliwości finansowe Radia i Zakonu Paulinów. Także teraz pracownicy wykonują szereg żmudnych, niewidocznych prac, które jednak będzie można usłyszeć w nowej jakości dźwięku.
Zwracając się do Słuchaczy o. Andrzej Grad prosi o modlitwę w tym niewątpliwie trudnym czasie, aby wszystkie plany udało się zrealizować. Składa również serdeczne podziękowania „za wszelkie wsparcie, za każdą pomoc zarówno modlitewną, jak i materialną. Dzięki Wam możemy tak naprawdę te prace przeprowadzić, i mam nadzieję, że będziecie Państwo zadowoleni z efektu, który będzie słyszalny na antenie”. Dla osób, które chciałyby jeszcze wesprzeć nas w tym remoncie, zamieszczamy informację na głównej stronie.
Przy tej okazji przepraszamy za wszelkie niedogodności - sygnał Radia Jasna Góra w tym czasie może być na różnym poziomie i nie zawsze dostępny np. w Internecie. To wszystko jest związane z trwającymi pracami modernizacyjnymi.
Główne prace przewidziane są na miesiąc, i mamy nadzieję, że plan uda się wykonać. Natomiast nowa adaptacja akustyczna, która także jest w zamierzeniach, może zająć nieco więcej czasu.
Na Facebooku-u Radia pojawia się seria filmików, w których o. Andrzej Grad tłumaczy i pokazuje zakres prac oraz postępy w remoncie:
Autor: DR