Czwartek, 26.09.2024
Sumie odpustowej przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, a wszystkich zebranych witał o. Łukasz Flader, przeor klasztoru paulinów i proboszcz parafii. „Dziś wielki dzień, kiedy przywołujemy nie tylko historyczne wydarzenie, ale chcemy przywołać także w naszym sercu wszelkie łaski, które otrzymaliśmy tu, w tym miejscu, za pośrednictwem Leśniańskiej Maryi; pragniemy dziękować za wybranie tego miejsca” - mówił o. Chrapkowski.
homilia o. generała Arnolda Chrapkowskiego:
Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej to wyjątkowy ośrodek kultu maryjnego na Podlasiu. O miejscu tym opowiadał na antenie, tuż przed rozpoczęciem transmisji, o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni, który wychował się właśnie w Leśnej Podlaskiej, przy sanktuarium maryjnym, a jego wybór drogi zakonnej związany był ze świadectwem posługujących tam paulinów.
O. Andrzej Grad w rozmowie z Marcinem Bernasiem przypomniał pokrótce historię Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. „Pierwszy kościółek, który powstał, był obsługiwany przez kapłanów diecezjalnych, ale to był bardzo krótki czas. Bardzo szybko, gdy leśniański Wizerunek Matki Bożej zyskał sławę, zostali tam sprowadzeni paulini z Jasnej Góry. Jesteśmy tam w sumie od XVIII wieku, z małą przerwą w czasie kasaty Zakonu, kiedy także ze względu na wspieranie powstańców, paulini zostali wypędzeni przez władze carskie z Leśnej Podlaskiej” - mówiło. Andrzej Grad przypominając, że paulini powrócili tam w 1919 roku, i był to pierwszy z klasztorów paulińskich, odzyskany przez Zakon wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
O.Grad tłumaczył także nazwę odpustowych uroczystości - Zjawienia się Cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej, Matki Jedności i Wiary oraz Opiekunki Podlasia.
„Matka Boża nikomu tam się nie objawiła, ona została odnaleziona przez dwóch pastuszków na gruszy. W tym miejscu, gdzie ona rosła, jest obecnie Kaplica Zjawienia - pierwszy kościółek wybudowany w tym miejscu. Na dzikiej gruszy chłopcy odnaleźli kamienną płaskorzeźbę Matki Bożej, niewielkich rozmiarów, wykonaną z kamienia polnego. Nie wiadomo, kto ją wykonał i kiedy. Więc od początku, gdy mówimy o Matce Bożej Leśniańskiej, mówimy właśnie o „zjawieniu”. Ona się w jakiś cudowny sposób zjawiła. Kult Matki Bożej bardzo szybko się tam rozrasta - w samej Leśnej i w okolicach. Maryja zyskała podwójny tytuł: Matka Jedności i Wiary, ale też Opiekunka Podlasia. To są dwa tytuły świadczące o tym, jak wielką miłość ma lud podlaski do Matki Bożej” - podkreślał o. Grad:
Płaskorzeźba Maryi została koronowana 18 sierpnia 1963 r. przez ówczesnego Prymasa Polski, dziś błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, koronami papieskimi. 26 września 2019 r. Sanktuarium Leśniańskie obchodziło jubileusz 100 lat powrotu Zakonu Paulinów do Leśnej Podlaskiej. Więcej o historii Sanktuarium można przeczytać na stronie internetowej lesnapodlaska.paulini.pl.
Autor: DR