Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Trwają warsztaty VIII Męskiego Oblężenia na Jasnej Górze - pierwsze relacje


Środa, 25.09.2024

Trwają warsztaty VIII Męskiego Oblężenia na Jasnej Górze - pierwsze relacje

Modlitwa Psalmami – Spotkanie z Bogiem przez Słowa Mądrości - Podsumowanie Warsztatów.


W wykładzie dr Mateusz Krawczyk w fascynujący sposób wprowadza słuchaczy w tajemnicę modlitwy Psalmami. Psalmy, jak wyjaśnia, są nie tylko starożytnymi pieśniami, lecz także drogowskazami, które uczą nas różnych form modlitwy. Od hymnów pochwalnych, przez psalmy błagalne i dziękczynne, aż po pełne ufności teksty – każde z tych słów ma swoje miejsce w modlitewnym życiu chrześcijanina.




W wykładzie dr Mateusz Krawczyk w fascynujący sposób wprowadza słuchaczy w tajemnicę modlitwy Psalmami. Psalmy, jak wyjaśnia, są nie tylko starożytnymi pieśniami, lecz także drogowskazami, które uczą nas różnych form modlitwy. Od hymnów pochwalnych, przez psalmy błagalne i dziękczynne, aż po pełne ufności teksty – każde z tych słów ma swoje miejsce w modlitewnym życiu chrześcijanina.


Wykład dr Krawczyka obfituje w ciekawe analogie i przykłady, które pomagają lepiej zrozumieć rolę Psalmów w codziennym duchowym życiu. Jednym z najbardziej intrygujących porównań jest to, w którym Psalmy są przyrównane do kobiety – prowadzącej, mądrej, otaczającej opieką i uczącej nas modlitwy. Ta niecodzienna metafora sprawia, że modlitwa Psalmami staje się bardziej osobista i intymna.


Różnorodność Psalmów – Odbicie Ludzkiej Duszy
Dr Krawczyk zwraca uwagę na to, że Psalmy mają wiele różnych gatunków, każdy z nich spełnia inną funkcję. Psalmy pochwalne, jak choćby Psalm 8, wyrażają radość z istnienia Boga Stwórcy. Są to hymny, które celebrują Jego wielkość, wyrażając podziw dla dzieła stworzenia. W Psalmach królewskich, takich jak Psalm 96, Bóg jest ukazywany jako Król, a modlitwa Psalmami staje się aktem uznania Jego panowania nad światem. Dr Krawczyk przypomina, że my, chrześcijanie, poprzez chrzest także mamy udział w królewskiej godności Chrystusa, co nadaje tej formie modlitwy dodatkowy wymiar.


Jednym z kluczowych rodzajów Psalmów są psalmy błagalne. Dr Krawczyk przytacza Psalm 6, który wyraża żal i błaganie o Boże miłosierdzie. Te teksty uczą nas szczerości i odwagi w mówieniu Bogu o naszych słabościach i lękach. Modlitwa tymi Psalmami jest aktem zawierzenia – nawet w największym cierpieniu pozostaje iskra nadziei, że Bóg wysłucha naszych próśb.


W Psalmach ufności, takich jak słynny Psalm 23 („Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie”), dr Krawczyk widzi potężne źródło nadziei i pokoju. Te Psalmy pokazują, że modlitwa może być formą pełnego zaufania wobec Boga, nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia. To właśnie te teksty wnoszą otuchę i dają siłę, by z nadzieją patrzeć na przyszłość.


Psalmy jako Modlitwa Wspólnotowa
Jednym z centralnych wątków wykładu jest rola Psalmów w budowaniu wspólnoty. Dr Krawczyk podkreśla, że choć Psalmy mogą być modlitwą osobistą, ich pełne znaczenie ujawnia się, gdy są odmawiane we wspólnocie. Zbiorowa modlitwa Psalmami jednoczy wiernych, wzmacniając wspólnotowy charakter liturgii. Psalmy liturgiczne, takie jak Psalm 15, czy Psalmy wstępowania, zostały stworzone specjalnie do użytku w czasie wspólnotowych celebracji, pielgrzymek czy nabożeństw. Modlitwa Psalmami staje się wtedy wyrazem jedności Kościoła.


W niezwykle obrazowy sposób dr Krawczyk porównuje tę wspólnotową modlitwę do dzieci siedzących wokół matki, która otacza je miłością i opieką. Tak samo wierni, zebrani wokół Psalmów, odnajdują w nich schronienie i poczucie przynależności.


Od Modlitwy do Kontemplacji
Ostatecznym celem modlitwy Psalmami, jak podkreśla dr Krawczyk, jest wprowadzenie wierzącego w stan kontemplacji. Modlitwa słowami Psalmów stopniowo prowadzi do milczenia – do momentu, w którym słowa stają się niewystarczające, a człowiek zatapia się w cichym uwielbieniu Boga. Cytując Papieża Franciszka, wykładowca wskazuje, że modlitwa jest tajemnicą, którą trudno w pełni wyrazić słowami. Psalmy pomagają nam zbliżyć się do tej tajemnicy.


Świadectwa z Życia Wykładowcy
Dr Krawczyk dzieli się także swoimi osobistymi doświadczeniami jako nauczyciel religii. Opowiada, jak modlitwa Psalmami wpływa na młodych ludzi, którzy jeszcze nie odnaleźli swojej drogi do Boga. Wspomina, że niektórzy uczniowie dopiero szukają swojej wiary, ale w modlitwie Psalmami odnajdują coś, co ich porusza – język, który przemawia do ich serc, nawet jeśli początkowo podchodzą do tego sceptycznie.


Wspomina również o pracy w szkole, gdzie regularnie czyta i omawia fragmenty Pisma Świętego z uczniami. Modlitwa Psalmami staje się dla nich nie tylko obowiązkiem edukacyjnym, ale także okazją do głębszej refleksji nad własnym życiem duchowym.


Podsumowanie
W wykładzie dr Mateusz Krawczyk przekonująco pokazuje, że Psalmy są czymś więcej niż tylko starożytnymi pieśniami. Są one żywym słowem, które prowadzi nas w modlitwie, uczy nas chwalić Boga, wyrażać nasze błagania i dziękczynienia oraz budować relację z Nim poprzez ufność. Modlitwa Psalmami ma także wspólnotowy charakter, który jednoczy wiernych w liturgii Kościoła.


Ostatecznie, Psalmy prowadzą nas do kontemplacji – stanu, w którym słowa przestają być konieczne, a wierzący doświadcza głębokiego spotkania z Bogiem.


Opracowanie: Andrzej Lewek




Zaproszenie na VIII Męskie Oblężenie na Jasnej Górze oraz Tydzień Warsztatowy


Szanowni Panowie,


Serdecznie zapraszamy na VIII Męskie Oblężenie na Jasnej Górze, które odbędzie się 28 września 2024 roku. To wyjątkowe wydarzenie duchowe, które gromadzi mężczyzn z całej Polski w celu pogłębienia modlitwy i zacieśnienia więzi braterskich. Temat tegorocznego Oblężenia – „Mężczyźni u Maryi” – zachęca do refleksji nad rolą mężczyzny w Kościele i rodzinie.


W tygodniu poprzedzającym Oblężenie (22-27 września 2024) odbędą się warsztaty modlitewne w różnych miastach Polski, oparte na ośmiu tematach zaproponowanych przez Ojca Świętego Franciszka na Rok Modlitwy przed Jubileuszem 2025. To doskonała okazja do osobistego rozwoju duchowego oraz wspólnego przeżywania wiary.


Zarezerwujcie sobie czas i dołączcie do tysięcy mężczyzn, którzy wspólnie złożą swoje intencje przed Matką Bożą na Jasnej Górze. To czas modlitwy, świadectw i wspólnoty – nie przegapcie tej szansy na duchowe odnowienie.


Z modlitwą,
Andrzej Lewek
Organizator


www.oblezenie.mezczyzni.net

Autor: o.AG

Zobacz również

Wielka Sobota na antenie radia

Wielka Sobota na antenie radia

Sobota, 19.04.2025

Wielka Sobota to czas, kiedy Jezus Chrystus spoczywa w grobie. Zapraszamy Państwa na specjalne, okolicznościowe audycje i transmisje w ramówce Radia Jasna Góra na ten dzień.

O godz. 9:00 zaplanowaliśmy transmisję Liturgii Godzin; o 15:00 – Koronki do Bożego Miłosierdzia, o 16:15 – modlitwy różańcowej przy Grobie Pańskim. Centralnym punktem tego dnia będzie transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej – rozpoczniemy ją o godz. 17:20.

Autor: DR

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Piątek, 18.04.2025

W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 16:00 - Gorzkie Żale; 17:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Autor: DR

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Czwartek, 17.04.2025

Wielki Czwartek - rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W ramówce Radia Jasna Góra przygotowaliśmy dla Państwa wiele okolicznościowych audycji. Usłyszycie Państwo różne głosy o przeżywaniu daru kapłaństwa, a także rozważania nad tajemnicą Eucharystii.

Autor: DR

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Środa, 16.04.2025

O okolicznościowej ramówce Radia Jasna Góra na Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne w środowej Rozmowie dnia opowiadał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra (powtórka od 21:40 i ok. 4:40).

Jak podkreślił o. dyrektor, program tych szczególnych dni na radiowej antenie ulegnie zmianie – ramówkę w większości wypełnią audycje specjalne, przygotowane przez Zespół Radia i współpracowników. Codziennie na stronie internetowej będzie pojawiał się szczegółowy plan audycji na każdy świąteczny dzień.  

Autor: DR

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Wtorek, 15.04.2025

W Wielkim Tygodniu w całej Polsce odbędzie się 15. edycja Nocy Konfesjonałów. W ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy, a nawet do rana.

Szczególną nocą, kiedy na Jasnej Górze będzie można przystąpić do spowiedzi, będzie czas czuwania nocnego w Kaplicy Matki Bożej z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę - wtedy będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania do godz. 5.30 rano.  O potrzebę i terminarz sprawowania sakramentu spowiedzi świętej na Jasnej Górze przed Wielkanocą, w Rozmowie dnia Agata Nalichowska pytała o. Dariusza Kropacza, ceremoniarza jasnogórskiego.

Autor: DR / AN

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Poniedziałek, 14.04.2025

W Wielkim Tygodniu na antenie Radia Jasna Góra jako płytę tygodnia gramy pieśni z krążka „Vere Passum, czyli... do końca nas umiłował” - to album z muzyką pasyjną, szósty w dorobku muzycznym krakowskiego muzyka Michała Niemca. Jak podkreśla artysta, kolejna jego płyta jest albumem pasyjnym, podkreślającym wyjątkowość Bożej Miłości poprzez muzyczne rozważanie szczegółów Męki Pana Jezusa. Płyta ukazała się w Wielkim Poście w 2023 roku.

Autor: oprac. DR