Sobota, 14.09.2024
O uroczystości opowiadał w Rozmowie dnia o. Dominik Słabik OSPPE, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, którym opiekują się ojcowie i bracia paulini.
„Nasza kochana Matka Boża, Pani Wielgomłyńska w tym miejscu szczególnie chce nam służyć, służy już tyle wieków, i pielgrzymom, parafianom zabiera różne smutki, trudności, cierpienia. Zazwyczaj, kiedy przychodzimy do Maryi, to najczęściej z trudnymi sprawami - bo gdzie pójdziemy, jak nie do Matki. O tym świadczą świadectwa przekazane, zapisane, prośby zanoszone na kartkach podczas modlitwy nowennowej” - mówił o. Słabik w rozmowie z o. Andrzejem Gradem, dyrektorem Radia Jasna Góra.
Specjalne zaproszenie na koronację łaskami słynącej Piety, figury Matki Bożej Bolesnej – Pani Wielgomłyńskiej wystosował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:
Mam wielką radość zaprosić na doniosłą uroczystość koronacji łaskami słynącej Piety, figury Matki Bożej Bolesnej – Pani Wielgomłyńskiej, czczonej w kościele parafialnym w Wielgomłynach, którym od wieków, ze stuletnią ponad przerwą po kasacie w czasach zaborów, opiekują się Ojcowie i Bracia Paulini. W dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, 15 września br., podczas uroczystej Mszy świętej o godzinie 11.00, nałożymy na skronie Jezusa i Maryi korony, które ufundowali parafianie i pielgrzymi, a które pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek. Wielkim wyróżnieniem i zaszczytem jest dla nas, że na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej koronacja ta będzie miała rangę koronacji papieskiej.
Pochodząca z końca XIV wieku piękna figura Maryi opłakującej swego Syna, którego umęczone Ciało złożono na Jej łonie, zachowana szczęśliwie od dziejowych nieszczęść, urzeka nie tylko kunsztem artysty, który ją wykonał, ale nade wszystko pozwala odczuć niezwykłą bliskość Matki Najświętszej w tajemnicy Jej cierpienia. Maryja wyobrażona w Wielgomłyńskiej Piecie, trzyma w ręku chusteczkę, która jest subtelnym lecz wymownym symbolem ludzkich łez, smutku i cierpienia. Przez tę boleść Maryja staje się nam bliska i współczująca w każdej ludzkiej biedzie.
Zapraszam do udziału w tej pięknej i historycznej uroczystości nie tylko wiernych z Regionu Radomszczańskiego, ale także wszystkich diecezjan. Zachęcam do odwiedzania tego urokliwego zakątka naszej archidiecezji, nawiedzenia pełnego świętej ciszy pięknego wielgomłyńskiego kościoła i modlitwy przed łaskami słynącym Wizerunkiem Pani Wielgomłyńskiej, Matki Bolesnej.
Więcej informacji o uroczystości - na stronie internetowej www.wielgomlyny.paulini.pl.
Autor: DR