Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jasna Góra „zapiera dech w piersiach” - świadectwo włoskiego pielgrzyma


Wtorek, 23.07.2024

Jasna Góra „zapiera dech w piersiach” - świadectwo włoskiego pielgrzyma
Dzielimy się z Państwem świadectwem, przekazanym przez Antonio Nicolicchia - pielgrzyma z Włoch, który odwiedził siedzibę Radia Jasna Góra:

Mam na imię Antonio Nicolicchia, mam 36 lat i pochodzę z Sycylii. Od wielu lat mieszkam w Parmie we Włoszech. Pracuję dla firmy gazowniczej, a w wolnym czasie współpracuję z mediami katolickimi w mojej diecezji parmeńskiej. Moja praca polega na byciu w zespole redakcyjnym - zarówno strony internetowej Jana Pawła II, jak i telewizji poświęconej Karolowi Wojtyle; a także dbaniu o innowacje technologiczne, reżyserię i połączenia techniczne dla transmisji na żywo poza siedzibą główną.

Jestem głęboko wierzącym katolikiem i moja duchowość jest nie tylko mocno maryjna, ale także charyzmatyczna, gdyż należę do grupy Odnowy w Duchu Świętym. Podczas regionalnych i krajowych spotkań diecezjalnych, oprócz modlitwy poprzez specyficzny charyzmat uwielbienia, współpracuję jako wolontariusz przy reżyserii wideo.

Od niedawna zostałem współpracownikiem Czeskiego Wydawnictwa Katolickiego Fatym, który wydaje czasopismo Milujte se!, oraz internetowej telewizji TV MIS, jako korespondent włoski. Bardzo się cieszę z tego nowego doświadczenia, bo bardzo mocno odczuwam w sercu: „Pan wszystko czyni nowym". Kto wie - gdzie, jak i jakimi drogami poprowadzi mnie Jezus i Dziewica Maryja? Ważne jest zaufanie.

Jednym z głównych powodów, dla których przyjechałem na Jasną Górę, jest podziękowanie Bogu i Dziewicy Maryi za to nowe doświadczenie oraz zawierzenie mojego życia, aby nastąpiła większa niż w przeszłości odnowa przynależności do Najświętszej Maryi Panny. Przy tej okazji pobytu w Polsce, w każdym miejscu, które odwiedziłem, miałem przyjemność zawierzyć Dziewicy moje intencje, zwłaszcza tych wszystkich osób, na których mi zależy i które proszą mnie o modlitwę, ale także za moich wrogów.

Moje doświadczenie wizyty w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej od pierwszej chwili było pozytywne, jeśli chodzi o modlitwę i Mszę Świętą. Tym, co mocno zapadło mi w serce, była wizyta i wywiad na żywo w Radiu Jasna Góra z sympatyczną dziennikarką Jolantą Kobojek.

Korzystam z okazji, aby podzielić się z Państwem moimi wrażeniami z Częstochowskiego Sanktuarium, w którym przechowywana jest słynna na całym świecie ikona Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Jest to imponujące Sanktuarium o wielkim znaczeniu dla Polski.

Jak tylko przyjechałem, poczułem się jak w domu, otoczony uczuciem miłości, spokoju i pogody ducha. Powitał mnie imponujący posąg z brązu Karola Wojtyły, bardzo Drogiego Świętego. Zacząłem rozumieć, że wraz z zamknięciem księgi Ewangelii, złożonej w Jego trumnie w dniu Jego pogrzebu, musiałem się odwrócić i rozpocząć nowy rozdział w moim życiu - z komunikacją i technologią w służbie ewangelizacji.

Miejsca w Sanktuarium robią ogromne wrażenie, zapierają dech w piersiach od piękna i bogactwa historii.

Dla mnie Matka Boża jest Matką, i tak ją nazywam - Mamą. Ziemskiej mamy już nie mam - ufam, że cieszy się cnotami Nieba.

Matka Boża jest Pośredniczką, i jak prawdziwa Matka wobec swoich dzieci, zwraca się do Boga, do Jego Serca, i prosi o Jego łaski, których On następnie udziela w swojej woli. Dlatego też Czarna Madonna Częstochowska reprezentuje dla mnie zawsze Matkę, gdyż przy wszystkich tytułach, jakie możemy jej przypisać, jest ona wyjątkowa.

Pielgrzymom z Polski i Włoch oraz wszystkim, którzy przybywają do sanktuarium, mam ochotę powiedzieć: „zostawcie wszystko, wy, którzy jesteście uciskani i zmęczeni, oddajcie wszystko Mnie".

Kiedy przychodzimy do Czarnej Madonny, nie powinniśmy potępiać siebie za swoje grzechy i braki, ale raczej wyznajmy je z pomocą księdza w obecności Miłosiernego Jezusa, który pomoże nam przeżyć to jeszcze bardziej osobiście i głębiej. W ten sposób prosimy o prawdziwe nawrócenie życia, serca, duszy, ale także świata, aby nawróciło się na Ewangelię i uwierzyło. Zbliżając się do Maryi i sakramentów, możemy zapewnić koniec wojen i nawrócenie w naszych wspólnotach chrześcijańskich i politycznych.

Oczywiście przed Madonną prosimy także z dyspozycyjnością serca i duszy o uzdrowienia fizyczne i duchowe, ale nie zapomnijmy Jej podziękować, przedstawić Jej naszych przyjaciół, wrogów i krewnych, aby dotarła do Jezusa!

Odwiedzając to Sanktuarium Maryjne w Częstochowie, poczuj się mile widziany, chroniony i rozpieszczany, jakbyś był w domu.

*

Moje prywatne zainteresowania są naprawdę proste, jak chodzenie ze znajomymi na dobre typowe danie, chodzenie do kina i planowanie transformacji cyfrowej szczególnie w kościołach, klasztorach i klasztorach, które chcą otworzyć się na cyfrową ewangelizację, aby dotrzeć do ludzkich serc i trudniejszych sytuacji. Mam na myśli na przykład te wszystkie osoby, które z ważnych powodów nie mogą pójść do kościoła na Mszę Świętą lub adorację eucharystyczną, ponieważ są chore lub pomagają innym chorym. Ale dam Wam radę - kiedy możesz pójść na Mszę św., zamiast siedzieć w domowym fotelu idź - bo tam, w Kościele, spotykasz prawdziwego Boga.

Niedawno przyjechałem do kolegi Rafała Soroczyńskiego, żeby mi pokazał miejsca związane ze św. Janem Pawłem II. Odwiedziłem również osoby związane z redakcją katolicką Fatyn, oraz redaktora naczelnego redakcji katolickiei w Czechach księdza Marka Dunde. Wszystkim dziękuję za umożliwienie mi poznania miejsc Karola Wojtyły, Pragi i wielu miejsc w Polsce... Bardzo chętnie powrócę do tej pięknej krainy drogich mi Świętych - św. Faustyny ​​Kowalskiej, Jana Pawła II i św. Maksymiliana Kolbe.

Niech Was Bóg błogosławi!

Antonio Nicolicchia

Autor: RJG

Zobacz również

Wielka Sobota na antenie radia

Wielka Sobota na antenie radia

Sobota, 19.04.2025

Wielka Sobota to czas, kiedy Jezus Chrystus spoczywa w grobie. Zapraszamy Państwa na specjalne, okolicznościowe audycje i transmisje w ramówce Radia Jasna Góra na ten dzień.

O godz. 9:00 zaplanowaliśmy transmisję Liturgii Godzin; o 15:00 – Koronki do Bożego Miłosierdzia, o 16:15 – modlitwy różańcowej przy Grobie Pańskim. Centralnym punktem tego dnia będzie transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej – rozpoczniemy ją o godz. 17:20.

Autor: DR

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Piątek, 18.04.2025

W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 16:00 - Gorzkie Żale; 17:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Autor: DR

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Czwartek, 17.04.2025

Wielki Czwartek - rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W ramówce Radia Jasna Góra przygotowaliśmy dla Państwa wiele okolicznościowych audycji. Usłyszycie Państwo różne głosy o przeżywaniu daru kapłaństwa, a także rozważania nad tajemnicą Eucharystii.

Autor: DR

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Środa, 16.04.2025

O okolicznościowej ramówce Radia Jasna Góra na Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne w środowej Rozmowie dnia opowiadał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra (powtórka od 21:40 i ok. 4:40).

Jak podkreślił o. dyrektor, program tych szczególnych dni na radiowej antenie ulegnie zmianie – ramówkę w większości wypełnią audycje specjalne, przygotowane przez Zespół Radia i współpracowników. Codziennie na stronie internetowej będzie pojawiał się szczegółowy plan audycji na każdy świąteczny dzień.  

Autor: DR

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Wtorek, 15.04.2025

W Wielkim Tygodniu w całej Polsce odbędzie się 15. edycja Nocy Konfesjonałów. W ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy, a nawet do rana.

Szczególną nocą, kiedy na Jasnej Górze będzie można przystąpić do spowiedzi, będzie czas czuwania nocnego w Kaplicy Matki Bożej z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę - wtedy będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania do godz. 5.30 rano.  O potrzebę i terminarz sprawowania sakramentu spowiedzi świętej na Jasnej Górze przed Wielkanocą, w Rozmowie dnia Agata Nalichowska pytała o. Dariusza Kropacza, ceremoniarza jasnogórskiego.

Autor: DR / AN

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Poniedziałek, 14.04.2025

W Wielkim Tygodniu na antenie Radia Jasna Góra jako płytę tygodnia gramy pieśni z krążka „Vere Passum, czyli... do końca nas umiłował” - to album z muzyką pasyjną, szósty w dorobku muzycznym krakowskiego muzyka Michała Niemca. Jak podkreśla artysta, kolejna jego płyta jest albumem pasyjnym, podkreślającym wyjątkowość Bożej Miłości poprzez muzyczne rozważanie szczegółów Męki Pana Jezusa. Płyta ukazała się w Wielkim Poście w 2023 roku.

Autor: oprac. DR