Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce


Środa, 10.07.2024

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce
„Prawda i Wolność” – taki tytuł nosi wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zorganizowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Czas wakacji sprzyja podróżowaniu, więc w „Rozmowie dnia” zachęcaliśmy Państwa do odwiedzenia tej ekspozycji. Gośćmi Marcina Bernasia były: Iwona Gąsiorek i Beata Wiese z Muzeum Arch. Warszawskiej.

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r. Wystawa jest okazją, aby przypomnieć sobie, lub poznać od nowa postać błogosławionego, polskiego kapłana i męczennika.

„Wystawa jest próbą ukazania duchowego portretu księdza Jerzego na tle miejsc i wydarzeń, które go ukształtowały i w których brał udział” - czytamy w opisie ekspozycji na stronie internetowej Muzeum Arch. Warszawskiej - Istotnym elementem wystawy są, często nieznane fotografie dokumentalne, przedstawiające życie księdza Jerzego i jego działalność oraz najważniejsze wydarzenia polityczne z czasu jego działalności. Korespondują one z dziełami sztuki współczesnej wypożyczonymi z wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych. Narracja ekspozycji zbudowana została z wypowiedzi księdza Jerzego i notatek tajnych współpracowników SB. Zaprezentowane zostały także filmy dokumentalne z fragmentami homilii księdza, nagrania świadków działalności i przyjaciół księdza Jerzego gromadzone przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki oraz, przygotowane specjalnie na wystawę, autorskie ścieżki dźwiękowe.

„Ta ekspozycja jest skierowana do młodych ludzi, żeby im przybliżyć postać ks. Jerzego i opowiedzieć o nim, ale jest też bardzo ważna dla tych, którzy ks. Jerzego znali, którzy go słuchali – jest to dla nich taka podróż sentymentalna, i bardzo się te osoby – byłam świadkiem – wzruszają będąc na tej wystawie” – mówiła Beata Wiese. „Mamy nadzieję, że ta wystawa jest taką lekcją historii dla tych, którzy wchodzą w życie” – dodała Iwona Gąsiorek.Rozmowa zabrzmi dziś jeszcze na naszej antenie w wieczornej i nocnej Panoramie reporterskiego dnia ok. 21:40 i 4:40.

Wystawa „PRAWDA I WOLNOŚĆ. KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO”, została przygotowana przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 3 listopada 2024 r., można ją zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Autor: DR

Zobacz również

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Piątek, 12.07.2024

Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesn

ych obrazów Zwiastowania 14 lipca zagości w Częstochowie. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad ekspozycją.

Wystawa, nawiązująca swoją tematyką do pierwszej tajemnicy różańca, prezentuje 20 obrazów współczesnych artystów malarzy, m.in. prof. Jacka Modzelewskiego, Beaty Stankiewicz czy dominikanina o. Jacka Hajnosa. To próba zaangażowania cenionych polskich artystów do długofalowego projektu namalowania wszystkich tajemnic różańca. Współcześni malarze, współczesnymi środkami starają się przekazać współczesnym głębię tajemnic różańca.

Autor: RJG

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

Czwartek, 11.07.2024

Pauliński neoprezbiter o. Maksymilian Ogar był gościem Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie, a w tych dniach przybył na Jasną Górę, aby tu odprawić jasnogórską prymicyjną Mszę świętą.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

Wtorek, 09.07.2024

„Kobieta mężna i ofiarna – Maria Okońska – w służbie Kościołowi i Ojczyźnie” - to tytuł nowej propozycji Radia Jasna Góra na wakacje. Audycje poświęcone są życiu i działalności Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W cyklu 10-ciu audycji opowiadają o niej: Beata Mackiewicz i Małgorzata Smolak, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Słuchacz będzie miał szansę poznać Prymasa Tysiąclecia z perspektywy „współpracy” z Marią Okońską. Ponadto sporo uwagi autorki poświęcają jej zaangażowaniu w życie Kościoła i umiłowaniu Ojczyzny.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Poniedziałek, 08.07.2024

Zespół Fisheclectic powstał jako projekt małżeństwa Joanny i Łukasza Kupczyńskich – muzyków, kompozytorów, filologów, którzy po latach zbierania doświadczeń muzycznych i życiowych postanowili zrealizować swoje twórcze marzenia. Nagrywając kolejne piosenki i wydając płyty podkreślają, że w ten sposób ważne dla nich, duchowe treści „ubierają" w kreatywne, a nawet alternatywne brzmienia.

Jako płytę tygodnia w Radiu Jasna Góra gramy utwory z ich pierwszego, debiutanckiego albumu pt. „Wejdź”.

Autor: RJG

Odpust u Pani Leśniowskiej

Odpust u Pani Leśniowskiej

Niedziela, 07.07.2024

Drugi dzień odpustu ku czci Matki Bożej świętowali dziś paulini i wierni w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach-Leśniowie. Tradycją jest, że po głównych uroczystościach odpustowych 2. lipca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Leśniowskiej, w najbliższą niedzielę organizowane są tzw. „zewnętrzne” uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 11:00 w Leśniowskim Sanktuarium przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Tę Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

Autor: DR

Do Maryi, Uzdrowienia Chorych

Do Maryi, Uzdrowienia Chorych

Sobota, 06.07.2024

6 lipca – we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odbędzie się 59. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Do uczestnictwa w spotkaniu modlitewnym zapraszał na naszej antenie ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Pielgrzymka odbywa się zawsze 6 lipca, w uroczystość patronalną Apostolstwa Chorych w Polsce. Centralnym punktem tegorocznego spotkania będzie Msza święta, celebrowana przez abpa Adriana Galbasa, delegata KEP ds. Apostolstwa Chorych. Tych, którzy nie będą mogli przybyć na Jasną Górę, zapraszamy do duchowego włączenia się w pielgrzymkę za pośrednictwem transmisji - na antenie Radia Jasna Góra będziemy transmitować Eucharystię o godz. 12:00.

Autor: DR