Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Odpust u Pani Leśniowskiej


Niedziela, 07.07.2024

Odpust u Pani Leśniowskiej
Drugi dzień odpustu ku czci Matki Bożej świętowali dziś paulini i wierni w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach-Leśniowie. Tradycją jest, że po głównych uroczystościach odpustowych 2. lipca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Leśniowskiej, w najbliższą niedzielę organizowane są tzw. „zewnętrzne” uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 11:00 w Leśniowskim Sanktuarium przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Tę Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

„Są takie miejsca, z których wychodzi się przemienionym obecnością Boga, wypełnionym Jego miłością i łaską; miejsca, w których niebo dotyka ziemi. I do takich miejsc należy to Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin, jedyne na świecie Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw – mówił na rozpoczęcie Mszy św. o. Piotr Stanikowski, kustosz Sanktuarium i przeor leśniowskiego klasztoru OO. Paulinów – To tutaj Matka wita każdego z nas Jej matczynym uśmiechem, którym pragnie nam powiedzieć, jak bardzo nas kocha, jak bardzo cieszy się z każdego z nas”.

O. przeor powitał wszystkich przybyłych na uroczystość odpustową, wśród nich pielgrzymów, mieszkańców miasta i gminy Żarki (Matka Boża Leśniowska jest od 2021 roku patronką gminy Żarki); księży z okolicznych parafii, osoby życia konsekrowanego, wspólnoty modlitewne, gości i przyjaciół Leśniowskiego Sanktuarium. Obecna była Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, a także przedstawiciele władz samorządowych.

O. Piotr Stanikowski wyraził także wdzięczność o. Andrzejowi Gradowi, dyrektorowi Radia Jasna Góra, za możliwość transmisji Mszy św., a także pozdrowił wszystkich naszych słuchaczy, którzy łączyli się z pielgrzymami w czasie tej transmisji.

W homilii o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów przypominał, że w leśniowskiej świątyni wita każdego pielgrzyma „przepiękny uśmiech Matki Bożej”. „Uśmiech to coś niesamowitego. Bez słów, w jednym momencie wyraża tak wiele pozytywnych emocji. Uśmiech Matki Bożej z Leśniowa jest pełen łagodności i miłości, jakby chciała nam powiedzieć – jak dobrze, że jesteś, bo mam dla Ciebie dzisiaj wspaniały dar! To skarb! A jest nim sam Jezus Chrystus. Jeśli Go przyjmiesz, zmieni się twoje życie”.

homilia:

Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna oraz odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwo małżonków. Odbył się także festyn rodzinny, na którym nie zabrakło atrakcji dla młodszych i starszych, a także smakołyków, wśród nich bigosu. Dla uczestników zagrała orkiestra górnicza.

Wszystkich, którzy chcieliby odwiedzić to przepiękne miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, serdecznie zachęcamy i odsyłamy po wszelkie informacje na stronę internetową Sanktuarium Leśniowskiego i profilu FB.

Autor: DR

Zobacz również

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Piątek, 12.07.2024

Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesn

ych obrazów Zwiastowania 14 lipca zagości w Częstochowie. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad ekspozycją.

Wystawa, nawiązująca swoją tematyką do pierwszej tajemnicy różańca, prezentuje 20 obrazów współczesnych artystów malarzy, m.in. prof. Jacka Modzelewskiego, Beaty Stankiewicz czy dominikanina o. Jacka Hajnosa. To próba zaangażowania cenionych polskich artystów do długofalowego projektu namalowania wszystkich tajemnic różańca. Współcześni malarze, współczesnymi środkami starają się przekazać współczesnym głębię tajemnic różańca.

Autor: RJG

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

Czwartek, 11.07.2024

Pauliński neoprezbiter o. Maksymilian Ogar był gościem Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie, a w tych dniach przybył na Jasną Górę, aby tu odprawić jasnogórską prymicyjną Mszę świętą.

Autor: DR

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Środa, 10.07.2024

„Prawda i Wolność” – taki tytuł nosi wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zorganizowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Czas wakacji sprzyja podróżowaniu, więc w „Rozmowie dnia” zachęcaliśmy Państwa do odwiedzenia tej ekspozycji. Gośćmi Marcina Bernasia były: Iwona Gąsiorek i Beata Wiese z Muzeum Arch. Warszawskiej.

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r. Wystawa jest okazją, aby przypomnieć sobie, lub poznać od nowa postać błogosławionego, polskiego kapłana i męczennika.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

Wtorek, 09.07.2024

„Kobieta mężna i ofiarna – Maria Okońska – w służbie Kościołowi i Ojczyźnie” - to tytuł nowej propozycji Radia Jasna Góra na wakacje. Audycje poświęcone są życiu i działalności Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W cyklu 10-ciu audycji opowiadają o niej: Beata Mackiewicz i Małgorzata Smolak, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Słuchacz będzie miał szansę poznać Prymasa Tysiąclecia z perspektywy „współpracy” z Marią Okońską. Ponadto sporo uwagi autorki poświęcają jej zaangażowaniu w życie Kościoła i umiłowaniu Ojczyzny.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Poniedziałek, 08.07.2024

Zespół Fisheclectic powstał jako projekt małżeństwa Joanny i Łukasza Kupczyńskich – muzyków, kompozytorów, filologów, którzy po latach zbierania doświadczeń muzycznych i życiowych postanowili zrealizować swoje twórcze marzenia. Nagrywając kolejne piosenki i wydając płyty podkreślają, że w ten sposób ważne dla nich, duchowe treści „ubierają" w kreatywne, a nawet alternatywne brzmienia.

Jako płytę tygodnia w Radiu Jasna Góra gramy utwory z ich pierwszego, debiutanckiego albumu pt. „Wejdź”.

Autor: RJG

Do Maryi, Uzdrowienia Chorych

Do Maryi, Uzdrowienia Chorych

Sobota, 06.07.2024

6 lipca – we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odbędzie się 59. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Do uczestnictwa w spotkaniu modlitewnym zapraszał na naszej antenie ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Pielgrzymka odbywa się zawsze 6 lipca, w uroczystość patronalną Apostolstwa Chorych w Polsce. Centralnym punktem tegorocznego spotkania będzie Msza święta, celebrowana przez abpa Adriana Galbasa, delegata KEP ds. Apostolstwa Chorych. Tych, którzy nie będą mogli przybyć na Jasną Górę, zapraszamy do duchowego włączenia się w pielgrzymkę za pośrednictwem transmisji - na antenie Radia Jasna Góra będziemy transmitować Eucharystię o godz. 12:00.

Autor: DR