Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Światowy Dzień Chorego


Niedziela, 11.02.2024

Światowy Dzień Chorego
11 lutego to doroczny, Światowy Dzień Chorego. O godz. 12:30 zaplanowaliśmy transmisję Mszy św. z Kaplicy Matki Bożej, połączonej z sakramentem Namaszczenia Chorych i błogosławieństwem lourdzkim.

32. Światowy Dzień Chorego zapowiadaliśmy na antenie Radia Jasna Góra kilka dni temu – gościem Marcina Bernasia w „Rozmowie poranka” był ks. Jacek Marciniec, diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych, duszpasterz Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” i proboszcz parafii pw. św. Zygmunta w Częstochowie. Wybrzmiała rozmowa o cierpieniu, chorobie, lęku przed cierpieniem i odwadze, by stawić temu czoła:

Radio Jasna Góra · 2024 - 02 - 07 - Rozmowa poranka - Dzień Chorego - Leczyć chorego poprzez leczenie relacji


Ks. Jacek Marciniec pełni posługę duszpasterza Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” . Rozmowa stała się okazją do przypomnienia o działalności powstałego w Częstochowie, a dziś międzynarodowego Ruchu, prowadzącego domy dla młodszych i starszych osób niepełnosprawnych, którymi nikt nie mógł albo nie chciał się zaopiekować.

Przypominamy, że 11 lutego w parafiach arch. częstochowskiej odbywa się zbiórka ofiar do puszek dla Wspólnoty „Betel” . Środki zebrane w czasie kwesty umożliwiają funkcjonowanie wspólnoty – przede wszystkim prowadzenia domów z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi. Kwesta zostanie przeprowadzona we wszystkich parafiach arch. częstochowskiej (także na Jasnej Górze), przy poparciu abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
W intencji wszystkich ofiarodawców i dobroczyńców, zostanie odprawiona Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas nocnego czuwania wiernych arch. częstochowskiej w niedzielę, 11 lutego. Tradycją jest, że to czuwanie prowadzi Ruch „Betel”.

„Meldujemy się u naszej Patronki co roku – bo Patronką Ruchu ‘Betel’ jest Matka Boża Częstochowska – tłumaczy ks. Jacek Marciniec – Nie ma chyba piękniejszego momentu podczas naszego czuwania, kiedy to właśnie niepełnosprawne dzieci z naszej wspólnoty, tak nieporadnie, próbują te zdrowaśki odmawiać, ale jest to tak szczere i autentyczne, że zawsze chwyta za serce”.

Czuwanie, jak co miesiąc, będziemy transmitować na antenie Radia Jasna Góra (początek o godz. 21:30).

Więcej informacji o działaniach Ruchu Betel i formach pomocy, można odnaleźć na stronie internetowej: www.betel-charity.org.

Autor: DR

Zobacz również

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Piątek, 12.07.2024

Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesn

ych obrazów Zwiastowania 14 lipca zagości w Częstochowie. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad ekspozycją.

Wystawa, nawiązująca swoją tematyką do pierwszej tajemnicy różańca, prezentuje 20 obrazów współczesnych artystów malarzy, m.in. prof. Jacka Modzelewskiego, Beaty Stankiewicz czy dominikanina o. Jacka Hajnosa. To próba zaangażowania cenionych polskich artystów do długofalowego projektu namalowania wszystkich tajemnic różańca. Współcześni malarze, współczesnymi środkami starają się przekazać współczesnym głębię tajemnic różańca.

Autor: RJG

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

Czwartek, 11.07.2024

Pauliński neoprezbiter o. Maksymilian Ogar był gościem Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie, a w tych dniach przybył na Jasną Górę, aby tu odprawić jasnogórską prymicyjną Mszę świętą.

Autor: DR

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Środa, 10.07.2024

„Prawda i Wolność” – taki tytuł nosi wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zorganizowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Czas wakacji sprzyja podróżowaniu, więc w „Rozmowie dnia” zachęcaliśmy Państwa do odwiedzenia tej ekspozycji. Gośćmi Marcina Bernasia były: Iwona Gąsiorek i Beata Wiese z Muzeum Arch. Warszawskiej.

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r. Wystawa jest okazją, aby przypomnieć sobie, lub poznać od nowa postać błogosławionego, polskiego kapłana i męczennika.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

Wtorek, 09.07.2024

„Kobieta mężna i ofiarna – Maria Okońska – w służbie Kościołowi i Ojczyźnie” - to tytuł nowej propozycji Radia Jasna Góra na wakacje. Audycje poświęcone są życiu i działalności Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W cyklu 10-ciu audycji opowiadają o niej: Beata Mackiewicz i Małgorzata Smolak, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Słuchacz będzie miał szansę poznać Prymasa Tysiąclecia z perspektywy „współpracy” z Marią Okońską. Ponadto sporo uwagi autorki poświęcają jej zaangażowaniu w życie Kościoła i umiłowaniu Ojczyzny.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Poniedziałek, 08.07.2024

Zespół Fisheclectic powstał jako projekt małżeństwa Joanny i Łukasza Kupczyńskich – muzyków, kompozytorów, filologów, którzy po latach zbierania doświadczeń muzycznych i życiowych postanowili zrealizować swoje twórcze marzenia. Nagrywając kolejne piosenki i wydając płyty podkreślają, że w ten sposób ważne dla nich, duchowe treści „ubierają" w kreatywne, a nawet alternatywne brzmienia.

Jako płytę tygodnia w Radiu Jasna Góra gramy utwory z ich pierwszego, debiutanckiego albumu pt. „Wejdź”.

Autor: RJG

Odpust u Pani Leśniowskiej

Odpust u Pani Leśniowskiej

Niedziela, 07.07.2024

Drugi dzień odpustu ku czci Matki Bożej świętowali dziś paulini i wierni w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach-Leśniowie. Tradycją jest, że po głównych uroczystościach odpustowych 2. lipca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Leśniowskiej, w najbliższą niedzielę organizowane są tzw. „zewnętrzne” uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 11:00 w Leśniowskim Sanktuarium przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Tę Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

Autor: DR