Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Światowy Dzień Chorego


Niedziela, 11.02.2024

Światowy Dzień Chorego
11 lutego to doroczny, Światowy Dzień Chorego. O godz. 12:30 zaplanowaliśmy transmisję Mszy św. z Kaplicy Matki Bożej, połączonej z sakramentem Namaszczenia Chorych i błogosławieństwem lourdzkim.

32. Światowy Dzień Chorego zapowiadaliśmy na antenie Radia Jasna Góra kilka dni temu – gościem Marcina Bernasia w „Rozmowie poranka” był ks. Jacek Marciniec, diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych, duszpasterz Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” i proboszcz parafii pw. św. Zygmunta w Częstochowie. Wybrzmiała rozmowa o cierpieniu, chorobie, lęku przed cierpieniem i odwadze, by stawić temu czoła:

Radio Jasna Góra · 2024 - 02 - 07 - Rozmowa poranka - Dzień Chorego - Leczyć chorego poprzez leczenie relacji


Ks. Jacek Marciniec pełni posługę duszpasterza Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” . Rozmowa stała się okazją do przypomnienia o działalności powstałego w Częstochowie, a dziś międzynarodowego Ruchu, prowadzącego domy dla młodszych i starszych osób niepełnosprawnych, którymi nikt nie mógł albo nie chciał się zaopiekować.

Przypominamy, że 11 lutego w parafiach arch. częstochowskiej odbywa się zbiórka ofiar do puszek dla Wspólnoty „Betel” . Środki zebrane w czasie kwesty umożliwiają funkcjonowanie wspólnoty – przede wszystkim prowadzenia domów z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi. Kwesta zostanie przeprowadzona we wszystkich parafiach arch. częstochowskiej (także na Jasnej Górze), przy poparciu abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
W intencji wszystkich ofiarodawców i dobroczyńców, zostanie odprawiona Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas nocnego czuwania wiernych arch. częstochowskiej w niedzielę, 11 lutego. Tradycją jest, że to czuwanie prowadzi Ruch „Betel”.

„Meldujemy się u naszej Patronki co roku – bo Patronką Ruchu ‘Betel’ jest Matka Boża Częstochowska – tłumaczy ks. Jacek Marciniec – Nie ma chyba piękniejszego momentu podczas naszego czuwania, kiedy to właśnie niepełnosprawne dzieci z naszej wspólnoty, tak nieporadnie, próbują te zdrowaśki odmawiać, ale jest to tak szczere i autentyczne, że zawsze chwyta za serce”.

Czuwanie, jak co miesiąc, będziemy transmitować na antenie Radia Jasna Góra (początek o godz. 21:30).

Więcej informacji o działaniach Ruchu Betel i formach pomocy, można odnaleźć na stronie internetowej: www.betel-charity.org.

Autor: DR

Zobacz również

Odpusty w Wielkim Poście

Odpusty w Wielkim Poście

Sobota, 24.02.2024

Na antenie Radia Jasna Góra przypominamy Państwu o możliwości uzyskania odpustów w czasie trwania Wielkiego Postu.

„W tym czasie pomyśl o sobie i o bliskich zmarłych, i postaraj się uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla nich” – zachęca w specjalnym komunikacie o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni.

Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Jej darowanie określa się terminem odpustu, którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków.

Autor: oprac. RJG

Książki, które pomagają ludziom

Książki, które pomagają ludziom

Piątek, 23.02.2024

Jeśli chcesz, aby przekazywane w książkach doświadczenie wiary zapalało nadzieję w Tobie i Twoich bliskich, to jesteś na właściwej stronie! – tak rozpoczyna piątkową audycję „Goście z wydawnictwa” jej autorka Agata Nalichowska. A jest to zachęta do zajrzenia na stronę internetową oraz media społecznościowe Wydawnictwa „Pomoc” prowadzonego przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. W tym odcinku książkowej audycji autorka zaprasza na spotkanie z przedstawicielem Wydawnictwa Piotrem Niepsujem oraz z … Zacheuszem.

„Zacheusz to jest maskotka, która towarzyszy nam w pracy w Wielkim Poście. Jest ambasadorem naszej książki - rozważań ‘Żyć Ewangelią’ – tłumaczy Piotr Niepsuj – On zachęca do tego, aby te rozważania na pobrać z naszej strony internetowej i przez Wielki Post nimi żyć”.

Autor: DR

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

Czwartek, 22.02.2024

Jasna Góra to miejsce spotkań. Takich, które zmieniają życie. Wyznaczają nowe drogi. Ludzkich spotkań z Maryją. Ale także naszych, reporterskich spotkań z tymi, którzy chcą podzielić się z nami swoją historią. Z doświadczenia wiemy, że wiele razy takie rozmowy stają się przeżyciem po obu stronach mikrofonu.

Niezwykłe świadectwo miał okazję zarejestrować pełniący wczoraj dyżur reporterski Bartłomiej Zug. Na Jasną Górę z dziękczynieniem przybyła Aleksandra Piechota, która przez 30 lat była protestantką. Dziś jest katoliczką, i podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru.

Autor: DR

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

Środa, 21.02.2024

Wielkimi krokami zbliża się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej. Zainaugurowana zostanie w oktawie Świąt Wielkanocnych, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia – w sobotę, 6 kwietnia, w parafii Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia).

I właśnie w temacie wędrówki Maryi w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, a dokładnie peregrynacji „Od oceanu do oceanu”, opowiadała dziś na antenie Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska. Jak podkreśliła, wędrówka Maryi w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry – zarówno po Polsce, jak i po świecie – przynosi niezwykłe owoce.

Autor: DR

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Wtorek, 20.02.2024

Ekstremalne Drogi Krzyżowe, nabożeństwo Gorzkich Żali, adopcja misjonarzy. Wśród wielu inicjatyw wielkopostnych, które Kościół proponuje wiernym, znajduje się także praktyka modlitwy w tzw. kościołach stacyjnych. O wywodzącym się z tradycji starożytnej zwyczaju opowiadał w "Rozmowie poranka" ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Autor: AN

Powinność wobec Ziemi Świętej

Powinność wobec Ziemi Świętej

Poniedziałek, 19.02.2024

O pomocy chrześcijanom mieszkającym w Ziemi Świętej, na terenach ogarniętych wojną Palestyny i Izraela, mówiliśmy w ciągu ostatnich dni na antenie Radia Jasna Góra. A pretekstem do poruszenia tego tematu stała się doroczna Pielgrzymka Bożogrobców na Jasną Górę. W weekend ten temat wybrzmiał w Panoramie reporterskiego dnia, a dziś – w Rozmowie poranka, w której gościem Marcina Bernasia był Andrzej Sznajder, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Autor: DR