Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 100-lecie świętują Siostry Uczennice Boskiego Mistrza


Piątek, 09.02.2024

100-lecie świętują Siostry Uczennice Boskiego Mistrza
Jubileusz 100-lecia powstania świętuje Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę, 10 lutego na Jasnej Górze. Radio Jasna Góra, ze względu na długoletnią współpracę ze zgromadzeniem, oraz nieustającą życzliwość dla sióstr, objęło patronat medialny nad jubileuszem. W „Rozmowie poranka” w sobotę, tuż po godz. 9:00 gościem Marcina Bernasia będzie s. Damaris Suchenia, przełożona Prowincji Polskiej Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, która opowie o przeżywaniu tego niezwykłego jubileuszu.

O godz. 11:00 na antenie będziemy transmitować uroczystą Mszę św. jubileuszową, a po południu, o godz. 15:30misterium słowno-muzyczne pt. „Ziarno w ziemi” oraz uroczystą celebrację Nieszporów, skomponowanych przez siostry. Jak podkreślają siostry, posługujące na Jasnej Górze od przeszło 50-ciu lat, „radość świętowania chcemy dzielić z wiernymi modlącymi się za pośrednictwem Radia Jasna Góra, za których podejmujemy modlitwę na mocy naszej misji”. Te wydarzenia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zaprzyjaźnionych i wspierających zgromadzenie – siostry serdecznie zapraszają na Jasną Górę.

O wydarzeniach roku jubileuszowego i wielkim świętowaniu siostry mówiły kilka dni temu na naszej antenie – s. Aleksandra Szyborska, współpracowniczka Radia Jasna Góra, zaprosiła do rozmowy współsiostrę Marię Dolores Nowak. Jak informowała s. Maria Dolores, bardzo ciekawym punktem jasnogórskich uroczystości jubileuszowych będzie misterium o charyzmacie zgromadzenia „Ziarno w ziemi”: „To będzie prezentacja naszej spuścizny – samo misterium nie tylko w treści, ale również w warstwie muzycznej będzie próbowało przekazać nasz charyzmat. To nie są utwory ‘z zewnątrz’, ale nasze, naszych sióstr i braci paulistów. Ta muzyka to owoc naszego apostolstwa”:

Radio Jasna Góra · 2024 - 02 - 06 - Rozmowa poranka - Obchody Jubileuszu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza


Jasna Góra na miejsce jubileuszowego świętowania została wybrana nieprzypadkowo - Siostry Uczennice Boskiego Mistrza są związane z klasztorem jasnogórskim od 1970 roku. Posługują m.in. w jasnogórskiej zakrystii; jedna z sióstr, s. Maria Bujalska, prowadzi Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Peri Claromontani, a s. Aleksandra Szyborska przez wiele lat posługiwała jako redaktor w Radiu Jasna Góra.

O jubileuszu s. Aleksandra Szyborska mówiła niedawno w lokalnej Telewizji Orion:


Autor: DR

Zobacz również

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Piątek, 12.07.2024

Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesn

ych obrazów Zwiastowania 14 lipca zagości w Częstochowie. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad ekspozycją.

Wystawa, nawiązująca swoją tematyką do pierwszej tajemnicy różańca, prezentuje 20 obrazów współczesnych artystów malarzy, m.in. prof. Jacka Modzelewskiego, Beaty Stankiewicz czy dominikanina o. Jacka Hajnosa. To próba zaangażowania cenionych polskich artystów do długofalowego projektu namalowania wszystkich tajemnic różańca. Współcześni malarze, współczesnymi środkami starają się przekazać współczesnym głębię tajemnic różańca.

Autor: RJG

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

Czwartek, 11.07.2024

Pauliński neoprezbiter o. Maksymilian Ogar był gościem Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie, a w tych dniach przybył na Jasną Górę, aby tu odprawić jasnogórską prymicyjną Mszę świętą.

Autor: DR

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Środa, 10.07.2024

„Prawda i Wolność” – taki tytuł nosi wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zorganizowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Czas wakacji sprzyja podróżowaniu, więc w „Rozmowie dnia” zachęcaliśmy Państwa do odwiedzenia tej ekspozycji. Gośćmi Marcina Bernasia były: Iwona Gąsiorek i Beata Wiese z Muzeum Arch. Warszawskiej.

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r. Wystawa jest okazją, aby przypomnieć sobie, lub poznać od nowa postać błogosławionego, polskiego kapłana i męczennika.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

Wtorek, 09.07.2024

„Kobieta mężna i ofiarna – Maria Okońska – w służbie Kościołowi i Ojczyźnie” - to tytuł nowej propozycji Radia Jasna Góra na wakacje. Audycje poświęcone są życiu i działalności Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W cyklu 10-ciu audycji opowiadają o niej: Beata Mackiewicz i Małgorzata Smolak, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Słuchacz będzie miał szansę poznać Prymasa Tysiąclecia z perspektywy „współpracy” z Marią Okońską. Ponadto sporo uwagi autorki poświęcają jej zaangażowaniu w życie Kościoła i umiłowaniu Ojczyzny.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Poniedziałek, 08.07.2024

Zespół Fisheclectic powstał jako projekt małżeństwa Joanny i Łukasza Kupczyńskich – muzyków, kompozytorów, filologów, którzy po latach zbierania doświadczeń muzycznych i życiowych postanowili zrealizować swoje twórcze marzenia. Nagrywając kolejne piosenki i wydając płyty podkreślają, że w ten sposób ważne dla nich, duchowe treści „ubierają" w kreatywne, a nawet alternatywne brzmienia.

Jako płytę tygodnia w Radiu Jasna Góra gramy utwory z ich pierwszego, debiutanckiego albumu pt. „Wejdź”.

Autor: RJG

Odpust u Pani Leśniowskiej

Odpust u Pani Leśniowskiej

Niedziela, 07.07.2024

Drugi dzień odpustu ku czci Matki Bożej świętowali dziś paulini i wierni w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach-Leśniowie. Tradycją jest, że po głównych uroczystościach odpustowych 2. lipca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Leśniowskiej, w najbliższą niedzielę organizowane są tzw. „zewnętrzne” uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 11:00 w Leśniowskim Sanktuarium przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Tę Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

Autor: DR