Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 100-lecie świętują Siostry Uczennice Boskiego Mistrza


Piątek, 09.02.2024

100-lecie świętują Siostry Uczennice Boskiego Mistrza
Jubileusz 100-lecia powstania świętuje Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę, 10 lutego na Jasnej Górze. Radio Jasna Góra, ze względu na długoletnią współpracę ze zgromadzeniem, oraz nieustającą życzliwość dla sióstr, objęło patronat medialny nad jubileuszem. W „Rozmowie poranka” w sobotę, tuż po godz. 9:00 gościem Marcina Bernasia będzie s. Damaris Suchenia, przełożona Prowincji Polskiej Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, która opowie o przeżywaniu tego niezwykłego jubileuszu.

O godz. 11:00 na antenie będziemy transmitować uroczystą Mszę św. jubileuszową, a po południu, o godz. 15:30misterium słowno-muzyczne pt. „Ziarno w ziemi” oraz uroczystą celebrację Nieszporów, skomponowanych przez siostry. Jak podkreślają siostry, posługujące na Jasnej Górze od przeszło 50-ciu lat, „radość świętowania chcemy dzielić z wiernymi modlącymi się za pośrednictwem Radia Jasna Góra, za których podejmujemy modlitwę na mocy naszej misji”. Te wydarzenia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zaprzyjaźnionych i wspierających zgromadzenie – siostry serdecznie zapraszają na Jasną Górę.

O wydarzeniach roku jubileuszowego i wielkim świętowaniu siostry mówiły kilka dni temu na naszej antenie – s. Aleksandra Szyborska, współpracowniczka Radia Jasna Góra, zaprosiła do rozmowy współsiostrę Marię Dolores Nowak. Jak informowała s. Maria Dolores, bardzo ciekawym punktem jasnogórskich uroczystości jubileuszowych będzie misterium o charyzmacie zgromadzenia „Ziarno w ziemi”: „To będzie prezentacja naszej spuścizny – samo misterium nie tylko w treści, ale również w warstwie muzycznej będzie próbowało przekazać nasz charyzmat. To nie są utwory ‘z zewnątrz’, ale nasze, naszych sióstr i braci paulistów. Ta muzyka to owoc naszego apostolstwa”:

Radio Jasna Góra · 2024 - 02 - 06 - Rozmowa poranka - Obchody Jubileuszu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza


Jasna Góra na miejsce jubileuszowego świętowania została wybrana nieprzypadkowo - Siostry Uczennice Boskiego Mistrza są związane z klasztorem jasnogórskim od 1970 roku. Posługują m.in. w jasnogórskiej zakrystii; jedna z sióstr, s. Maria Bujalska, prowadzi Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Peri Claromontani, a s. Aleksandra Szyborska przez wiele lat posługiwała jako redaktor w Radiu Jasna Góra.

O jubileuszu s. Aleksandra Szyborska mówiła niedawno w lokalnej Telewizji Orion:


Autor: DR

Zobacz również

Odpusty w Wielkim Poście

Odpusty w Wielkim Poście

Sobota, 24.02.2024

Na antenie Radia Jasna Góra przypominamy Państwu o możliwości uzyskania odpustów w czasie trwania Wielkiego Postu.

„W tym czasie pomyśl o sobie i o bliskich zmarłych, i postaraj się uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla nich” – zachęca w specjalnym komunikacie o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni.

Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Jej darowanie określa się terminem odpustu, którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków.

Autor: oprac. RJG

Książki, które pomagają ludziom

Książki, które pomagają ludziom

Piątek, 23.02.2024

Jeśli chcesz, aby przekazywane w książkach doświadczenie wiary zapalało nadzieję w Tobie i Twoich bliskich, to jesteś na właściwej stronie! – tak rozpoczyna piątkową audycję „Goście z wydawnictwa” jej autorka Agata Nalichowska. A jest to zachęta do zajrzenia na stronę internetową oraz media społecznościowe Wydawnictwa „Pomoc” prowadzonego przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. W tym odcinku książkowej audycji autorka zaprasza na spotkanie z przedstawicielem Wydawnictwa Piotrem Niepsujem oraz z … Zacheuszem.

„Zacheusz to jest maskotka, która towarzyszy nam w pracy w Wielkim Poście. Jest ambasadorem naszej książki - rozważań ‘Żyć Ewangelią’ – tłumaczy Piotr Niepsuj – On zachęca do tego, aby te rozważania na pobrać z naszej strony internetowej i przez Wielki Post nimi żyć”.

Autor: DR

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

Czwartek, 22.02.2024

Jasna Góra to miejsce spotkań. Takich, które zmieniają życie. Wyznaczają nowe drogi. Ludzkich spotkań z Maryją. Ale także naszych, reporterskich spotkań z tymi, którzy chcą podzielić się z nami swoją historią. Z doświadczenia wiemy, że wiele razy takie rozmowy stają się przeżyciem po obu stronach mikrofonu.

Niezwykłe świadectwo miał okazję zarejestrować pełniący wczoraj dyżur reporterski Bartłomiej Zug. Na Jasną Górę z dziękczynieniem przybyła Aleksandra Piechota, która przez 30 lat była protestantką. Dziś jest katoliczką, i podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru.

Autor: DR

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

Środa, 21.02.2024

Wielkimi krokami zbliża się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej. Zainaugurowana zostanie w oktawie Świąt Wielkanocnych, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia – w sobotę, 6 kwietnia, w parafii Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia).

I właśnie w temacie wędrówki Maryi w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, a dokładnie peregrynacji „Od oceanu do oceanu”, opowiadała dziś na antenie Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska. Jak podkreśliła, wędrówka Maryi w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry – zarówno po Polsce, jak i po świecie – przynosi niezwykłe owoce.

Autor: DR

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Wtorek, 20.02.2024

Ekstremalne Drogi Krzyżowe, nabożeństwo Gorzkich Żali, adopcja misjonarzy. Wśród wielu inicjatyw wielkopostnych, które Kościół proponuje wiernym, znajduje się także praktyka modlitwy w tzw. kościołach stacyjnych. O wywodzącym się z tradycji starożytnej zwyczaju opowiadał w "Rozmowie poranka" ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Autor: AN

Powinność wobec Ziemi Świętej

Powinność wobec Ziemi Świętej

Poniedziałek, 19.02.2024

O pomocy chrześcijanom mieszkającym w Ziemi Świętej, na terenach ogarniętych wojną Palestyny i Izraela, mówiliśmy w ciągu ostatnich dni na antenie Radia Jasna Góra. A pretekstem do poruszenia tego tematu stała się doroczna Pielgrzymka Bożogrobców na Jasną Górę. W weekend ten temat wybrzmiał w Panoramie reporterskiego dnia, a dziś – w Rozmowie poranka, w której gościem Marcina Bernasia był Andrzej Sznajder, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Autor: DR