Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”


Wtorek, 28.11.2023

„Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”
Kolejny raz częstochowska Wspólnota Rodzin Emaus zaprasza na rekolekcje dla dwojga „Remont małżeński”. O tym wydarzeniu opowiadali na antenie Radia Jasna Góra Jolanta Malinowska i Jakub Kupczyk ze Wspólnoty. Jak tłumaczyli w rozmowie z Marcinem Bernasiem, to trzydniowe rekolekcje połączone z czasem pracy nad relacją małżeńską. Radio Jasna Góra od kilku lat ma patronat medialny nad tym wydarzeniem.

To już ósma edycja wydarzenia, mającego formę rekolekcji adwentowych. Każdego roku przygotowywany jest inny temat, i zapraszany inny prowadzący. W tym roku będą to Krzysztof i Maja Sowińscy, członkowie wspólnoty „Głos Pana” (prowadzą też fundację SOWINSKY, kanał na YouTubie i podcasty „Na werandzie”).

„Dlaczego remont? Dlatego, że to jest takie działanie, żeby coś odnowić, odświeżyć, może przebudować, może troszkę zmienić w relacjach małżeńskich” – mówiła na naszej antenie Jolanta Malinowska, a Jakub Kupczyk dodawał: „Można na chwilę się zatrzymać, być może trochę się natrudzić, natomiast, jak po każdym remoncie, zapominamy później o trudach i stwierdzamy, że było warto”.

Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Budować na skale”. Jak podkreślała Jolanta Malinowska, ogromną pomocą w budowaniu codzienności małżeńskiej jest Bóg: „Jezus Chrystus jest skałą i fundamentem naszego życia, On jest tym, który nas łączy w sakramentalnym związku małżeńskim”.

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 28 - Rozmowa poranka - Remont małżeński - Zapowiedź rekolekcji dla małżonków


Na rekolekcje może przyjść lub przyjechać każde zainteresowane małżeństwo – udział jest bezpłatny, organizatorzy proszą jedynie o zapisanie się przez stronę internetową z powodów organizacyjnych.

Rekolekcje odbędą się w terminie od 1 do 3 grudnia (piątek i sobota wieczór, niedziela - poranek) w Duszpasterstwie Akademickim przy ul. Kilińskiego 132 w Częstochowie. Będzie czas na konferencje, a także Msze św., adorację Najśw. Sakramentu i sakrament spowiedzi. W spotkaniu mogą także wziąć udział narzeczeni przygotowujący się do zawarcia małżeństwa.

Szczegółowy program i wszelkie informacje o „Remoncie Małżeńskim” dostępne są na stronie internetowej www.rodzinyemaus.pl.

„Dobrze jest dbać o relacje” - podsumowują i zapraszają nasi goście.

Autor: DR

Zobacz również

Odpusty w Wielkim Poście

Odpusty w Wielkim Poście

Sobota, 24.02.2024

Na antenie Radia Jasna Góra przypominamy Państwu o możliwości uzyskania odpustów w czasie trwania Wielkiego Postu.

„W tym czasie pomyśl o sobie i o bliskich zmarłych, i postaraj się uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla nich” – zachęca w specjalnym komunikacie o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni.

Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Jej darowanie określa się terminem odpustu, którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków.

Autor: oprac. RJG

Książki, które pomagają ludziom

Książki, które pomagają ludziom

Piątek, 23.02.2024

Jeśli chcesz, aby przekazywane w książkach doświadczenie wiary zapalało nadzieję w Tobie i Twoich bliskich, to jesteś na właściwej stronie! – tak rozpoczyna piątkową audycję „Goście z wydawnictwa” jej autorka Agata Nalichowska. A jest to zachęta do zajrzenia na stronę internetową oraz media społecznościowe Wydawnictwa „Pomoc” prowadzonego przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. W tym odcinku książkowej audycji autorka zaprasza na spotkanie z przedstawicielem Wydawnictwa Piotrem Niepsujem oraz z … Zacheuszem.

„Zacheusz to jest maskotka, która towarzyszy nam w pracy w Wielkim Poście. Jest ambasadorem naszej książki - rozważań ‘Żyć Ewangelią’ – tłumaczy Piotr Niepsuj – On zachęca do tego, aby te rozważania na pobrać z naszej strony internetowej i przez Wielki Post nimi żyć”.

Autor: DR

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

Czwartek, 22.02.2024

Jasna Góra to miejsce spotkań. Takich, które zmieniają życie. Wyznaczają nowe drogi. Ludzkich spotkań z Maryją. Ale także naszych, reporterskich spotkań z tymi, którzy chcą podzielić się z nami swoją historią. Z doświadczenia wiemy, że wiele razy takie rozmowy stają się przeżyciem po obu stronach mikrofonu.

Niezwykłe świadectwo miał okazję zarejestrować pełniący wczoraj dyżur reporterski Bartłomiej Zug. Na Jasną Górę z dziękczynieniem przybyła Aleksandra Piechota, która przez 30 lat była protestantką. Dziś jest katoliczką, i podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru.

Autor: DR

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

Środa, 21.02.2024

Wielkimi krokami zbliża się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej. Zainaugurowana zostanie w oktawie Świąt Wielkanocnych, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia – w sobotę, 6 kwietnia, w parafii Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia).

I właśnie w temacie wędrówki Maryi w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, a dokładnie peregrynacji „Od oceanu do oceanu”, opowiadała dziś na antenie Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska. Jak podkreśliła, wędrówka Maryi w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry – zarówno po Polsce, jak i po świecie – przynosi niezwykłe owoce.

Autor: DR

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Wtorek, 20.02.2024

Ekstremalne Drogi Krzyżowe, nabożeństwo Gorzkich Żali, adopcja misjonarzy. Wśród wielu inicjatyw wielkopostnych, które Kościół proponuje wiernym, znajduje się także praktyka modlitwy w tzw. kościołach stacyjnych. O wywodzącym się z tradycji starożytnej zwyczaju opowiadał w "Rozmowie poranka" ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Autor: AN

Powinność wobec Ziemi Świętej

Powinność wobec Ziemi Świętej

Poniedziałek, 19.02.2024

O pomocy chrześcijanom mieszkającym w Ziemi Świętej, na terenach ogarniętych wojną Palestyny i Izraela, mówiliśmy w ciągu ostatnich dni na antenie Radia Jasna Góra. A pretekstem do poruszenia tego tematu stała się doroczna Pielgrzymka Bożogrobców na Jasną Górę. W weekend ten temat wybrzmiał w Panoramie reporterskiego dnia, a dziś – w Rozmowie poranka, w której gościem Marcina Bernasia był Andrzej Sznajder, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Autor: DR