Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Rodzina - miejsce pięknego wzrastania


Poniedziałek, 27.11.2023

Rodzina - miejsce pięknego wzrastania
Na antenie Radia Jasna Góra stale obecna jest tematyka rodzinna – do słuchania audycji i rozmów o rodzinie, w różnych aspektach jej życia i funkcjonowania, chcemy Państwa zachęcić. Bohaterami jednej z rozmów, która wybrzmi w „Panoramie reporterskiego dnia”, będą spotkani dziś na Jasnej Górze państwo Anna i Łukasz Ziółkowcy z miejscowości Glinianka k. Warszawy. „Cieszymy się tymi skarbami, dziękujemy Matce Bożej za małżeństwo i rodzinę - mówili w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem - W miejscu, gdzie żyjemy, jest dużo wielodzietnych rodzin, nie czujemy się wyjątkowi”:

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 27 - Anna i Łukasz, rodzina z parafii Glinianka koło Warszawy


„Najpiękniejszym miejscem, w którym możemy wzrastać, w którym uczymy się ról społecznych, uczymy się człowieczeństwa, jest rodzina - podkreślał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, podczas rozmowy w radiowym studiu z przedstawicielkami Związku Dużych Rodzin 3+. Czym jest związek, jakie wsparcie daje rodzinom wielodzietnym ta organizacja prorodzinna – o tym opowiadały: Anita Łodzińska, rzecznik prasowy Związku; Katarzyna Kaczmarzyk, przewodnicząca Związku Koła Częstochowa i mama piątki dzieci; Katarzyna Kossek z Koła Częstochowa, mama zastępcza szóstki dzieci; Lilianna Sicińska, koordynatorka Związku na terenach Polski południowej i zachodniej, mama czwórki dzieci:

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 24 - Rozmowa poranka - Family Spot


W „Rozmowie poranka” dziś pojawił się temat działalności poradni rodzinnych, działających przy parafiach lub innych instytucjach kościelnych. Jedną z takich placówek jest poradnia przy paulińskiej parafii pw. NMP Częstochowskiej w Toruniu. Specyfika jej działania to głównie przygotowani narzeczonych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Opowiadał o tym działający w poradni Paweł Siemiątkowski w rozmowie z Agatą Nalichowską:

Radio Jasna Góra · 2023 - 11 - 27 - Rozmowa poranka - Poradnia rodzinna przy par. pw NMP Częstochowskiej w Toruniu


Na naszej antenie cyklicznie pojawiają się audycje:

- „Bezpieczna przystań” - o rodzicielstwie zastępczym, prezentująca istniejące formy rodzinnej pieczy zastępczej. Zaproszeni goście omawiają rolę i zadania rodziny zastępczej, chętnie dzielą się emocjami, które towarzyszą w tej trudnej misji. Audycja powstaje przy współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz pomocy dziecku i rodzinie DLA RODZINY”, a przygotowuje ja Marcin Bernaś (emisja w środy o 10:15 i piątki o 04:00);

- „Rodzina drogą do świętości” - to cykl audycji realizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej. W audycjach członkowie Stowarzyszenia i zaproszeni goście podejmują tematy teologiczne, duszpasterskie, pogłębiają rozumienie Katolickiej Nauki Społecznej. Dzielą się także rodzinnym przeżywaniem świąt, różnego rodzaju wydarzeń religijnych, kulturalnych, muzycznych, a nawet sportowych (emisja w niedziele o 12:30 i poniedziałki o 22:45);

- „Rodzina w czasie” – audycja, w której autorzy: s. Lucyna Piątek i Marcin Bernaś – „z uwagą przyglądają się różnym przestrzeniom życia, aby nie zagubić w nich prawdy o małżeństwie i rodzinie, prawdy, którą objawia człowiekowi sam Bóg” (emisja w niedziele o 19:30, poniedziałki 11:15, wtorki o 22:45 i czwartki o 04:15)

Na radiowej stronie internetowej dostępne są także nasze audycje, które wybrzmiewały w poprzednich ramówkach: Adopcja krok po kroku oraz Adopcyjne ABC (do odsłuchania w podcastach), realizowane we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Adopcyjnym w Katowicach oddz. ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie. To kompendium wiedzy – krok po kroku – o tym, jak przebiega proces adopcyjny od podjęcia wewnętrznej decyzji do przywitania w domu dziecka.

na zdjęciu: Anna i Łukasz Ziółkowcy (fot. BPJGNews)

Autor: DR

Zobacz również

Odpusty w Wielkim Poście

Odpusty w Wielkim Poście

Sobota, 24.02.2024

Na antenie Radia Jasna Góra przypominamy Państwu o możliwości uzyskania odpustów w czasie trwania Wielkiego Postu.

„W tym czasie pomyśl o sobie i o bliskich zmarłych, i postaraj się uzyskać odpust zupełny dla siebie lub dla nich” – zachęca w specjalnym komunikacie o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni.

Chrześcijanin popełniający grzech otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie winy, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Jej darowanie określa się terminem odpustu, którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków.

Autor: oprac. RJG

Książki, które pomagają ludziom

Książki, które pomagają ludziom

Piątek, 23.02.2024

Jeśli chcesz, aby przekazywane w książkach doświadczenie wiary zapalało nadzieję w Tobie i Twoich bliskich, to jesteś na właściwej stronie! – tak rozpoczyna piątkową audycję „Goście z wydawnictwa” jej autorka Agata Nalichowska. A jest to zachęta do zajrzenia na stronę internetową oraz media społecznościowe Wydawnictwa „Pomoc” prowadzonego przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. W tym odcinku książkowej audycji autorka zaprasza na spotkanie z przedstawicielem Wydawnictwa Piotrem Niepsujem oraz z … Zacheuszem.

„Zacheusz to jest maskotka, która towarzyszy nam w pracy w Wielkim Poście. Jest ambasadorem naszej książki - rozważań ‘Żyć Ewangelią’ – tłumaczy Piotr Niepsuj – On zachęca do tego, aby te rozważania na pobrać z naszej strony internetowej i przez Wielki Post nimi żyć”.

Autor: DR

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

Czwartek, 22.02.2024

Jasna Góra to miejsce spotkań. Takich, które zmieniają życie. Wyznaczają nowe drogi. Ludzkich spotkań z Maryją. Ale także naszych, reporterskich spotkań z tymi, którzy chcą podzielić się z nami swoją historią. Z doświadczenia wiemy, że wiele razy takie rozmowy stają się przeżyciem po obu stronach mikrofonu.

Niezwykłe świadectwo miał okazję zarejestrować pełniący wczoraj dyżur reporterski Bartłomiej Zug. Na Jasną Górę z dziękczynieniem przybyła Aleksandra Piechota, która przez 30 lat była protestantką. Dziś jest katoliczką, i podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru.

Autor: DR

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

Środa, 21.02.2024

Wielkimi krokami zbliża się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej. Zainaugurowana zostanie w oktawie Świąt Wielkanocnych, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia – w sobotę, 6 kwietnia, w parafii Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia).

I właśnie w temacie wędrówki Maryi w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, a dokładnie peregrynacji „Od oceanu do oceanu”, opowiadała dziś na antenie Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska. Jak podkreśliła, wędrówka Maryi w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry – zarówno po Polsce, jak i po świecie – przynosi niezwykłe owoce.

Autor: DR

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Wtorek, 20.02.2024

Ekstremalne Drogi Krzyżowe, nabożeństwo Gorzkich Żali, adopcja misjonarzy. Wśród wielu inicjatyw wielkopostnych, które Kościół proponuje wiernym, znajduje się także praktyka modlitwy w tzw. kościołach stacyjnych. O wywodzącym się z tradycji starożytnej zwyczaju opowiadał w "Rozmowie poranka" ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Autor: AN

Powinność wobec Ziemi Świętej

Powinność wobec Ziemi Świętej

Poniedziałek, 19.02.2024

O pomocy chrześcijanom mieszkającym w Ziemi Świętej, na terenach ogarniętych wojną Palestyny i Izraela, mówiliśmy w ciągu ostatnich dni na antenie Radia Jasna Góra. A pretekstem do poruszenia tego tematu stała się doroczna Pielgrzymka Bożogrobców na Jasną Górę. W weekend ten temat wybrzmiał w Panoramie reporterskiego dnia, a dziś – w Rozmowie poranka, w której gościem Marcina Bernasia był Andrzej Sznajder, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Autor: DR