Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca


Piątek, 02.06.2023

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca
3 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Będzie to już XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Różaniec siłą chorych i cierpiących

Żywy Różaniec jest obecny prawie w każdej polskiej parafii. Wiele z róż tworzy się także w przestrzeni internetowej. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca jest wspaniałą okazją, by członkowie jednej z największych wspólnot modlitewnych w Polsce mogli spotkać się razem na modlitwie. Od 2012 r. istnieje ogólnopolska struktura i statut Stowarzyszenia Żywego Różańca zatwierdzony przez KEP. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź.

Co w programie?

Pielgrzymka będzie przebiegać pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 2 czerwca Apelem jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, po którym nastąpi modlitewne czuwanie. Zakończy je Eucharystia o godz. 23:00. W sobotę spotkanie rozpocznie się przed szczytem jasnogórskim o godz. 9:30. Oprócz wspólnej modlitwy i medytacji na pierwszą sobotę miesiąca, konferencję wygłosi ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Pielgrzymkę zakończy Msza święta o godz. 12:00, której przewodniczył będzie i wygłosi homilię bp Jan Glapiak, biskup oraz moderator Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej.

Czym jest Żywy Różaniec?

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Każdy z członków wspólnoty zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy różańcowej. Liczba osób w róży/kole różańcowym odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego. Codzienny dziesiątek odmawiany jest w papieskich intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata.

Organizatorem pielgrzymki jest Stowarzyszenie Żywy Różaniec.

Autor: RJG

Zobacz również

Aniele Boży, Stróżu mój - zaproszenie na radiową nowennę przed 2 października

Aniele Boży, Stróżu mój - zaproszenie na radiową nowennę przed 2 października

Środa, 20.09.2023

Chcesz nawiązać lepszą relację ze swoim Aniołem Stróżem? A może dopiero odkrywasz jego istnienie? W obu przypadkach odpowiedzią może być nowa propozycja programowa Radia Jasna Góra. Od 23 września do 1 października o godz. 7:30 wybrzmiewać będzie Nowenna do Aniołów Stróżów.

Autor: AN

Bóg nadaje życiu sens. XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Bóg nadaje życiu sens. XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Wtorek, 19.09.2023

Na Jasnej Górze odbyło się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. To była sposobność by w programie jasnogórskiej rozgłośni powrócić do tematu wychowania i przekazywania wartości.

Autor: AN

Teobańkologia - Niech zstąpi Duch Twój

Teobańkologia - Niech zstąpi Duch Twój

Poniedziałek, 18.09.2023

Krążek, na którym Duch Święty gra pierwsze skrzypce! Teobańkologia wydaje pierwszą płytę

Autor: PG

Media jasnogórskie - ‘promujemy’ Matkę Bożą

Media jasnogórskie - ‘promujemy’ Matkę Bożą

Niedziela, 17.09.2023

W III niedzielę września – w tym roku 17 września - Kościół w Polsce obchodzi 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. I o tym w radiowym studiu rozmawiali dyrektorzy mediów jasnogórskich: o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry i dyrektor Biura Prasowego Klasztoru oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Na Jasnej Górze od lat istnieją i rozwijane są media jasnogórskie – Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe, Dwumiesięcznik Jasna Góra, social media (Twitter, Facebook) oraz jasnogórski kanał YouTube. Jak podkreślili rozmówcy, to właśnie dzięki mediom jasnogórskim możliwe jest duchowe, wirtualne pielgrzymowanie na Jasną Górę, a możliwość łączności z duchową stolica Polski docenia zwłaszcza Polonia na całym świecie.

Autor: DR

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej

Sobota, 16.09.2023

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, obchodzone w Kościele katolickim 15 września, w paulińskiej parafii w Wielgomłynach – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej – odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św., którą transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra, przewodniczył o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni.

Wielgomłyny to miejscowość znajdująca się 24 km od Radomska, a ok. 60 km od Częstochowy. Znajduje się tam piękne sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej. W zabytkowym klasztorze, w cichej atmosferze, wierni zanoszą swoje prośby do Maryi, a Jej obecność widzą w pełnej bólu i cierpienia Piecie - rzeźbie przedstawiającej Chrystusa zdjętego z krzyża na kolanach Najświętszej Maryi Panny.

 

Autor: DR

Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Czwartek, 14.09.2023

Już w ten weekend odbędzie się szereg imprez promujących piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W wydarzenie po raz kolejny włączają się paulini – pokazując i promując takie miejsca jak Jasna Góra, Skałka w Krakowie, Sanktuarium Leśniowskie i klasztor św. Barbary w Częstochowie. O przygotowanych przez paulinów atrakcjach opowiadał na naszej antenie o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce w Krakowie i prezes Fundacji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

Juromania, czyli Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, trwać będzie od 15 do 17 września m.in. w: Olsztynie, Żarkach, Złotym Potoku, Pieskowej Skale, Olkuszu, Rabsztynie, Lelowie, Siewierzu i Ogrodzieńcu – w sumie w 47. lokalizacjach pomiędzy Krakowem a Częstochową.

Autor: DR