Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź


Wtorek, 28.03.2023

Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź
Różaniec siłą chorych i cierpiących

W dniach 2-3 czerwca br. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Będzie to już XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.

Żywy Różaniec jest obecny prawie w każdej polskiej parafii. Wiele z róż tworzy się także w przestrzeni internetowej. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca jest wspaniałą okazją, by członkowie jednej z największych wspólnot modlitewnych w Polsce mogli spotkać się razem na modlitwie. Od 2012 r. istnieje ogólnopolska struktura i statut Stowarzyszenia Żywego Różańca zatwierdzony przez KEP. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź.

Co w programie?

Pielgrzymkę będziemy przeżywać pod hasłem Różaniec siłą chorych i cierpiących. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 2 czerwca Apelem jasnogórskim w kaplicy cudownego obrazu, po którym nastąpi modlitewne czuwanie. Zakończymy je Eucharystią o godz. 23:00. W sobotę spotkanie rozpocznie się przed szczytem jasnogórskim o godz. 9:30. Oprócz wspólnej modlitwy i medytacji na pierwszą sobotę miesiąca, będziemy mogli wysłuchać także konferencji ks. Wojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych. Pielgrzymkę zakończy Msza święta o godz. 12:00, której przewodniczył będzie i wygłosi homilię bp Jan Glapiak, biskup oraz moderator Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej.

Czym jest Żywy Różaniec?

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Każdy z członków wspólnoty zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy różańcowej. Liczba osób w róży/kole różańcowym odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego. Codzienny dziesiątek odmawiamy w papieskich intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata.

Błogosławiona założycielka

Założycielką Żywego Różańca oraz Papieskich Dzieł Misyjnych jest Francuzka bł. Paulina Jaricot beatyfikowana w maju 2022 r. Młoda dziewczyna żyjąca w porewolucyjnej Francji, dotknięta łaską nawrócenia pod natchnieniem Ducha Świętego założyła te dwa bardzo ważne działa, które do dziś są wielkim wsparciem dla Kościoła. Paulina wspierała modlitwą i działalnością charytatywną misje na całym świecie. Skutecznie zachęcała do odmawiania modlitwy różańcowej, obejmując duchowym wsparciem tysiące osób z różnych krajów. Podejmowała też wiele innych dzieł, okazując miłosierdzie zwłaszcza najbiedniejszym. To wielka postać, która w służbie Jezusa i Maryi oddała wszystko, co miała: swoje życie, serce, majątek, pozycję społeczną, dobre imię. A jej wielkość zaczęto odkrywać dopiero po śmierci.

Autor: ib

Zobacz również

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Poniedziałek, 15.04.2024

„Ta płyta to powrót do korzeni. Drzewo jest symbolem wolności i mądrości natury, która wzbudza szacunek i podziw. Drzewa symbolizują życie, ale również nas samych. Korzenie to nasza przeszłość, pień jest symbolem teraźniejszości, a gałęzie to nasza przyszłość, która wyciąga swe ręce do działania, kreacji i marzeń” - tak o projekcie mówi sama artystka.

Ania Michałowska jest wokalistką jazzową, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku i Wokalistyki Jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Występowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą. Jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie

Autor: RJG

Dziś Święto Chrztu Polski

Dziś Święto Chrztu Polski

Niedziela, 14.04.2024

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą.

Autor: o.AG