Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę


Sobota, 28.01.2023

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła.


Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.


Dodatek to wspólna inicjatywa ludzi mediów.


– Grupa dziennikarzy katolickich, ale nie tylko, z różnych redakcji, w jakiś sposób zbulwersowana tymi atakami, które są – jak tutaj będziemy wykazywać – zupełnie niepoparte poważnymi dowodami, postanowiła coś z tym zrobić. (…) Chcieliśmy pokazać cały problem w szerszym kontekście, nie tylko konkretnych zarzutów, ale też w kontekście cywilizacyjnym – dlaczego Jan Paweł II jest atakowany, jak również pokazać ahistoryczność tych oskarżeń, analiz, rzekomych dowodów – mówił Bogumił Łoziński, zastępca redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego.


Dodatek ma pomóc w rozmowach z osobami, które mają wątpliwości co do postępowania Jana Pawła II. Rozmawiając z osobami, które atakują papieża, powinno używać się faktów i argumentów.


– Powinniśmy wiedzieć, że jeśli ktoś pyta, jak reagował biskup Wojtyła, czy papież Jan Paweł II, to nie znaczy, że ma złe intencje. Jeśli naprawdę szuka faktów, to się okaże, że Jan Paweł II jest święty, może popełniał błędy, ale nie uczestniczył w kryciu pedofilii – mówiła Weronika Kostrzewa, publicystka Radia Plus.


Dodatek trafi do tysięcy osób w całej Polsce.


– W wersji papierowej to jest nakład około 300 tysięcy egzemplarzy – jest to pewna siła przekazu. Jeśli dodamy wszystkie media katolickie, które utożsamiają się z tym co mówimy i wspierają nas, to wychodzi razem 59 redakcji – mówi Mariusz Książek, dyrektor generalny Niedzieli.


Jan Paweł II jest święty, ale był tylko człowiekiem. 


– Myślę, że tu jest błąd, że uznaliśmy, że Jan Paweł II był nieomylny we wszystkich sprawach. Jest nieomylność papieska, która jest zawężona do spraw wiary i moralności, ale nie dotyczy nominacji czy decyzji administracyjnych. Nie na tym polega świętość – mówi Barbara Stefańska, sekretarz redakcji Idziemy.


Dodatek „Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” można nabyć razem z najnowszymi numerami tygodników Niedziela, Gość Niedzielny, Idziemy i Sieci.


Krystian Koryciński
Art. ze strony www.radiowarszawa.com.pl


Retransmisja konferencji w Radiu Jasna Góara w niedzielę 29 stycznia o godz. 11.00 lub posłuchaj teraz:
Autor: o.AG

Zobacz również

Jestem. Pamiętam. Czuwam - Marsz dla Jana Pawła II

Jestem. Pamiętam. Czuwam - Marsz dla Jana Pawła II

Czwartek, 30.03.2023

„Jestem. Pamiętam. Czuwam"

– takie hasło przyświeca organizatorom Pierwszego Częstochowskiego Marszu Papieskiego, który stanowi modlitewną odpowiedź mieszkańców duchowej stolicy Polski, na publiczne pomówienia i dyskredytowanie osoby św. Jana Pawła II.

W niedzielę 2. kwietnia 2023 r., w rocznicę odejścia do domu Ojca papieża Polaka, chcemy zaprosić Państwa na Marsz Papieski - informuje Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej - Punktualnie o godz. 18.00 zgromadzimy się przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Daszyńskiego. Po uformowaniu szpaleru i przemówieniach, wyruszymy w procesyjnym szyku na Jasną Górę. Po drodze odmawiać będziemy różaniec święty oraz śpiewać pieśni animowane przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Mykanowa, która uświetni nasz marsz.

Autor: oprac. RJG

„Jesteśmy ze św. Janem Pawłem II” - komentarz prof. Janusza Kaweckiego

„Jesteśmy ze św. Janem Pawłem II” - komentarz prof. Janusza Kaweckiego

Środa, 29.03.2023

Na antenie Radia Jasna Góra kontynuujemy temat obrony pamięci i dobrego imienia św. Jana Pawła II. Prof. Janusz Kawecki, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, publicysta i felietonista, gościł na Jasnej Górze w ubiegły piątek, z okazji wręczenia nagród abpa Wacława Depo dla osób i instytucji zaangażowanych w obronę dokonań Papieża Polaka - „Święty Jan Paweł II - Odkrywajmy Prawdę”. Dziś w „Rozmowie poranka” wyemitowaliśmy rozmowę Dariusza Ciszewskiego z prof. Januszem Kaweckim.

Autor: DR

Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź

Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź

Wtorek, 28.03.2023

Stowarzyszenie Żywy Różaniec zaprasza wszystkich czcicieli Matki Bożej na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę. Spotkanie odbywać się będzie pod patronatem Radia Jasna Góra.

Autor: ib

Płyta tygodnia - „UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście

Płyta tygodnia - „UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście

Poniedziałek, 27.03.2023

„UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście - to nowy album na rynku muzycznym. Został wydany w 2023 roku. Krążek składa się z 11 utworów o charakterze religijnym, w których artyści poruszają temat wielkopostny. Wszystkie utwory razem mogą stworzyć nastrojowy koncert pieśni wielkopostnych.

Autor: PG / DR

Świętujemy kolejne urodziny!

Świętujemy kolejne urodziny!

Sobota, 25.03.2023

Radio Jasna Góra obchodzi dziś 28. urodziny! Po raz pierwszy sygnał z Jasnej Góry został wyemitowany 25 marca 1995 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

O naszej rocznicy mówimy dziś przez cały dzień, a zaczęliśmy już w „Porannym espresso”, w czasie którego o misji rozgłośni opowiadał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. W rozmowie z Dariuszem Ciszewskim podkreślał, że medium, jakim jest radio, posługuje się przede wszystkim słowem, poprzez które przekazujemy nie tylko treści, które kryją się pod dźwiękami, ale także emocje czy odczucia. „Przez Radio pomagamy ludziom zbliżać się do Boga, przez Maryję” - podkreślał o. Andrzej Grad.

Autor: oprac. DR

Nagrody za obronę prawdy o św. Janie Pawle II

Nagrody za obronę prawdy o św. Janie Pawle II

Piątek, 24.03.2023

Zakon Paulinów został uhonorowany wyróżnieniem „Święty Jan Paweł II - Odkrywajmy Prawdę”, przyznanym przez abpa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego oraz Fundację Instytut Mediów. I o tym wydarzeniu, nad którym jako Radio Jasna Góra objęliśmy patronat, mówimy dziś na antenie w „Panoramie reporterskiego dnia”.

Wyróżnienia „Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy Prawdę” zostały wręczone w Narodowym Dniu Ochrony Życia, 24 marca, o godz. 14.30 w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze.

Autor: DR