Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święto dziennikarzy


Wtorek, 24.01.2023

Święto dziennikarzy
Dziś 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Święto ustanowione zostało przez papieża Piusa XI w roku 1923 (100 lat temu), i od tego czasu obchodzone jest przede wszystkim przez media katolickie. Dziś świętujemy więc także my, dziennikarze Radia Jasna Góra.

„Rola mediów katolickich od początku jest taka sama – aby stać na straży prawdy, i tę prawdę przez duże P, związaną przede wszystkim z Bogiem, głosić na różny sposób – nie tylko wprost katechizując i głosząc Słowo Boże, ale poprzez treści i formę przekazywanych informacji skupiać uwagę, i zwracać uwagę na Prawdy Boże” - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra w rozmowie z BP@JasnaGóraNews:

Gościem naszej „Rozmowy poranka” na łączach telefonicznych był o. Michał Legan, paulin, kierownik Redakcji Audycji Katolickich Telewizji Polskiej, medioznawca, wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W rozmowie z Marcinem Bernasiem o. Legan mówił o roli środków społecznego przekazu w przekazie Dobrej Nowiny. Podkreślił, że Kościół kładzie nacisk na używanie sformułowania: środki „społecznego”, a nie „masowego” przekazu – „czyli środki przekazywania myśli między ludźmi, którzy nawzajem się o siebie troszczą”. „To jest właśnie spojrzenie Kościoła na media – że jednak mamy do czynienia z taką materią, która potrafi bardzo wiele zepsuć i bardzo wiele naprawić” – mówił o. Michał Legan:

Dziś ogłoszone zostanie orędzie papieża Franciszka na tegoroczny 57. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Jak podkreślił o. Legan, w duchu wszystkich poprzednich przesłań papieskich na ten dzień, „otrzymaliśmy do ręki narzędzie, które jest przepiękne – narzędzie głoszenia, służenia, opowiadania o Bogu, opowiadania prawdy o człowieku”. „Trzeba się tego uczyć, bo to nie jest łatwe narzędzie. Tutaj bardzo się liczy i dobra wola, i pobożność, ale jeszcze bardziej profesjonalizm i realne doświadczenie” - mówił o. Michał.

Was, Kochani Odbiorcy i Czytelnicy, prosimy o modlitwę za nas - dziennikarzy, dziękując jednocześnie za to, że jesteście z nami „po drugiej stronie”. To dla Was staramy się rzetelnie i całym sercem przekazywać Dobrą Nowinę. Chociaż nie wszystkich Was znamy osobiście;-) to mamy sygnały zwrotne, że jesteście, i to nas nieustająco, bardzo cieszy!

Przy tej okazji pozdrawiamy dziennikarzy współpracujących z nami katolickich, częstochowskich mediów - Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Biura Prasowego @Jasna Góra News i Dwumiesięcznika Jasna Góra.

*

Na zakończenie dnia i dyżuru duszpasterskiego o. Andrzej Grad dziękował wszystkim, którzy są zaangażowani w media - a przede wszystkim pracownikom Radia Jasna Góra:

Autor: DR

Zobacz również

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wtorek, 31.01.2023

Do 24 lutego przyjmowane są zgłoszenia do 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Głównym celem inicjatywy jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. „Naszą stałą troską jest, by zmagania konkursowe nie ograniczały się jedynie do zdobycia wiedzy i atrakcyjnych nagród, ale były okazją do pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem, które jest 'żywe i skuteczne' (por. Hebr. 4,12). To też dobra sposobność dla młodzieży do dawania świadectwa wiary i dzielenia się nim w swoim środowisku” - podkreślają organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Rejestracja szkół odbywa się przy użyciu formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie okwb.pl.

Autor: oprac. DR

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Poniedziałek, 30.01.2023

Te piosenki zrodziły się z przekonania, że przyszłość zależy wyłącznie od tego, co gdzieś głęboko w nas…

Autor: PG

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Sobota, 28.01.2023

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.

Autor: o.AG

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Piątek, 27.01.2023

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się w piątek, 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela. Okazją było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Na spotkaniu obecni byli dziennikarze głównie Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry i Wydawnictwa Paulinianum.

Autor: oprac. RJG

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

Czwartek, 26.01.2023

20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani to wydarzenie, które zapowiadamy na antenie Radia Jasna Góra. Msza św. i jubileuszowy koncert są zaplanowane już w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Na Facebooku Radia Jasna Góra opublikowaliśmy filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na jubileusz. Z radością dzielimy się też newsową informacją, że wczoraj Jasnogórski Chór wystąpił w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Film z wczorajszego spotkania jest dostępny na prezydenckiej stronie internetowej www.prezydent.pl.

Autor: DR

Misja: głoszenie Słowa Wcielonego

Misja: głoszenie Słowa Wcielonego

Niedziela, 22.01.2023

Jednym z fundamentalnych założeń programowych Radia Jasna Góra, jest przekazywanie Słowa Bożego i ukazywanie jego znaczenia w życiu wierzących. Zespół redakcyjny czyni to m.in. poprzez przygotowywanie specjalnych audycji, komentarzy biblijnych i transmisje Mszy Świętych. W IV Niedzielę Słowa Bożego na antenie radia wybrzmiały rozmowy przypominające i ukazujące ten fragment misji jasnogórskiej rozgłośni. 

Autor: AN