Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Misja: głoszenie Słowa Wcielonego


Niedziela, 22.01.2023

Misja: głoszenie Słowa Wcielonego
Jednym z fundamentalnych założeń programowych Radia Jasna Góra, jest przekazywanie Słowa Bożego i ukazywanie jego znaczenia w życiu wierzących. Zespół redakcyjny czyni to m.in. poprzez przygotowywanie specjalnych audycji, komentarzy biblijnych i transmisje Mszy Świętych.

W IV Niedzielę Słowa Bożego na antenie radia wybrzmiały rozmowy przypominające i ukazujące ten fragment misji jasnogórskiej rozgłośni.

O głoszeniu Ewangelii w ramach cotygodniowego „Słowa na niedzielę” Agacie Nalichowskiej opowiadali paulini o. Łukasz Kręgiel i debiutujący w tej roli o. Dariusz Kropacz.

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 22 - Niedziela Słowa Bożego - o. Dariusz Kropacz


Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 22 - Niedziela Słowa Bożego - o. Łukasz Kręgiel


Od poniedziałku do soboty, o godzinie 12:30, radiowi duszpasterze – o. Andrzej Grad, o. Jakub Szymczycha i o. Tomasz Mordziałek - prowadzą „Lectio Divina”, czyli modlitwę w oparciu o liturgię słowa z danego dnia. Stary i Nowy Testament – „Spotkanie z Biblią” – przybliża też cztery razy w tygodniu ks. Sebastian Kępa. A rolę Słowa Bożego w liturgii omawia posługujący na Jasnej Górze o. Zbigniew Ptak w audycji „Jak rozkochać się w Eucharystii”.

Gośćmi programu specjalnego Radia Jasna Góra w niedzielę, 22 stycznia, byli także: s. Judyta Pudełko, biblistka ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, która wskazała, że spotkanie ze Słowem, jest tak naprawdę spotkaniem z Chrystusem:

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 22 - S. Judyta Pudełko i S. Aleksandra Szyborska o Niedzieli Słowa Bożego


oraz o. Marcin Ciechanowski, paulin i specjalista od ewangelizacji w mediach, który powiedział, że świadczenie o Jezusie, słowem i czynem, jest podstawową misją każdego wierzącego:

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 22 - Niedziela Słowa Bożego - o. Marcin Ciechanowski


Papież Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, która jest obchodzona co roku w trzecią niedzielę okresu zwykłego, na mocy listu apostolskiego, w formie motu proprio „Aperuit illis”, wydanego 30 września 2019 roku. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

Więcej o formach głoszenia Słowa Bożego na Jasnej Górze oraz w pozostałych placówkach duszpasterskich prowadzonych przez Zakon Paulinów w rozmowie Biura Prasowego Jasna Góra News z o. Savio Folcholcem, odpowiedzialnym za duszpasterstwo „na Halach”:

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 22 - O. Savio Folcholc o medytowaniu Słowa Bożego


oraz w artykule By poznawać „serce Boga s słowach Boga” – Niedziela Słowa Bożego na stronie jasnogórskiego biura prasowego.

Autor: AN

Zobacz również

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wtorek, 31.01.2023

Do 24 lutego przyjmowane są zgłoszenia do 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Głównym celem inicjatywy jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. „Naszą stałą troską jest, by zmagania konkursowe nie ograniczały się jedynie do zdobycia wiedzy i atrakcyjnych nagród, ale były okazją do pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem, które jest 'żywe i skuteczne' (por. Hebr. 4,12). To też dobra sposobność dla młodzieży do dawania świadectwa wiary i dzielenia się nim w swoim środowisku” - podkreślają organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Rejestracja szkół odbywa się przy użyciu formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie okwb.pl.

Autor: oprac. DR

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Poniedziałek, 30.01.2023

Te piosenki zrodziły się z przekonania, że przyszłość zależy wyłącznie od tego, co gdzieś głęboko w nas…

Autor: PG

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Sobota, 28.01.2023

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.

Autor: o.AG

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Piątek, 27.01.2023

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się w piątek, 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela. Okazją było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Na spotkaniu obecni byli dziennikarze głównie Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry i Wydawnictwa Paulinianum.

Autor: oprac. RJG

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

Czwartek, 26.01.2023

20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani to wydarzenie, które zapowiadamy na antenie Radia Jasna Góra. Msza św. i jubileuszowy koncert są zaplanowane już w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Na Facebooku Radia Jasna Góra opublikowaliśmy filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na jubileusz. Z radością dzielimy się też newsową informacją, że wczoraj Jasnogórski Chór wystąpił w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Film z wczorajszego spotkania jest dostępny na prezydenckiej stronie internetowej www.prezydent.pl.

Autor: DR

Święto dziennikarzy

Święto dziennikarzy

Wtorek, 24.01.2023

Dziś 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Święto ustanowione zostało przez papieża Piusa XI w roku 1923 (100 lat temu), i od tego czasu obchodzone jest przede wszystkim przez media katolickie. Dziś świętujemy więc także my, dziennikarze Radia Jasna Góra.

„Rola mediów katolickich od początku jest taka sama – aby stać na straży prawdy, i tę prawdę przez duże P, związaną przede wszystkim z Bogiem, głosić na różny sposób – nie tylko wprost katechizując i głosząc Słowo Boże, ale poprzez treści i formę przekazywanych informacji skupiać uwagę, i zwracać uwagę na Prawdy Boże” - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Autor: DR