Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jasnogórskie Centrum Informacji podsumowuje 2022 rok


Sobota, 21.01.2023

Jasnogórskie Centrum Informacji podsumowuje 2022 rok
Podsumowanie roku 2022 w działalności Jasnogórskiego Centrum Informacji to temat sobotniej „Panoramy reporterskiego dnia”. Nasi goście - s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor JCI oraz przewodnik Przemysław Jaskurzyński opowiedzieli, jak kształtował się ruch pielgrzymkowy w ostatnim roku w porównaniu z poprzednimi latami pandemii, wskazali też na nowe trendy we współczesnym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Część drugą rozmowy wyemitujemy o godz. 22:00, a całość powtórzymy o godz. 3:15. Rozmowa będzie także dostępna już wkrótce na naszej stronie internetowej.

„Oczywiście, nasza działalność to nie są suche liczby, bo Jasnogórskie Centrum Informacji to przede wszystkim ludzie, z którymi się spotykamy, których oprowadzamy, a nie jakaś fabryka – mówił Przemysław Jaskurzyński w rozmowie z Danutą Romanowską – Ale jednak te liczby oddają pewne tendencje i preferencje, i dzięki tym statystycznym danym zbieranym każdego roku możemy zobaczyć, jak wygląda ruch pielgrzymkowy, turystyczny, zwłaszcza w tych ostatnich latach pandemii”.

W latach 1994-2019 średnia roczna liczba osób oprowadzanych przez Jasnogórskie Centrum Informacji (zamawiających zwiedzanie z przewodnikiem) wynosiła około 130 tys. „W roku 2020, feralnym, kiedy były ograniczenia z powodu pandemii, ta liczba bardzo, bardzo spadła” – mówi Przemysław Jaskurzyński i przytacza liczby: z usług przewodnickich skorzystało tylko 11 tys. 460 osób, co stanowiło 8,8% wieloletniej średniej. W 2021 r. było to już 28 tys. 914 osób, co daje 22,2% tej liczby, natomiast w 2022 r. udało się osiągnąć liczbę 54 tys. 030 oprowadzanych, co dało 41,5 % względem uśrednionych wyników rocznych z lat 1994-2019. Ruch pielgrzymkowo-turystyczny osób, korzystających z usług przewodnika, odradza się więc, ale bardzo powoli:

Zasadniczą zmianą w strukturze pracy JCI w 2022 roku stała się dominacja polskich grup oraz indywidualnych pielgrzymów – w przeciwieństwie do lat ubiegłych, kiedy to pielgrzymi zagraniczni stanowili każdego dnia większą część grup (ponad 71% udział Polaków i języka polskiego w ogólnej liczbie zwiedzających Jasną Górę z przewodnikami). Mówiła o tym s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor JCI, zachęcając przy okazji grupy, ale także rodziny czy pojedyncze osoby – do zwiedzania Jasnej Góry z przewodnikiem:

Od lipca 2022 roku do standardowej oferty oprowadzania po Jasnej Górze, dołączone zostało wnętrze wyremontowanego Bastionu św. Barbary, gdzie można podziwiać pięknie zachowaną i wyeksponowaną architekturę fortecy jasnogórskiej:

W rozmowie przypomnieliśmy także, że w 2022 roku, w ramach współpracy Radia Jasna Góra z Jasnogórskim Centrum Informacji, pojawiła się nowa odsłona audycji „Skarby Jasnej Góry”. W kolejnych odcinkach przewodnicy Centrum opowiadają o klasztorze jasnogórskim i jego historii, a także o ciekawych miejscach i eksponatach jasnogórskich.

Oferta Jasnogórskiego Centrum Informacji znajduje się pod adresem jci.jasnagora.pl.

Autor: DR

Zobacz również

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR