Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jasnogórskie Centrum Informacji podsumowuje 2022 rok


Sobota, 21.01.2023

Jasnogórskie Centrum Informacji podsumowuje 2022 rok
Podsumowanie roku 2022 w działalności Jasnogórskiego Centrum Informacji to temat sobotniej „Panoramy reporterskiego dnia”. Nasi goście - s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor JCI oraz przewodnik Przemysław Jaskurzyński opowiedzieli, jak kształtował się ruch pielgrzymkowy w ostatnim roku w porównaniu z poprzednimi latami pandemii, wskazali też na nowe trendy we współczesnym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Część drugą rozmowy wyemitujemy o godz. 22:00, a całość powtórzymy o godz. 3:15. Rozmowa będzie także dostępna już wkrótce na naszej stronie internetowej.

„Oczywiście, nasza działalność to nie są suche liczby, bo Jasnogórskie Centrum Informacji to przede wszystkim ludzie, z którymi się spotykamy, których oprowadzamy, a nie jakaś fabryka – mówił Przemysław Jaskurzyński w rozmowie z Danutą Romanowską – Ale jednak te liczby oddają pewne tendencje i preferencje, i dzięki tym statystycznym danym zbieranym każdego roku możemy zobaczyć, jak wygląda ruch pielgrzymkowy, turystyczny, zwłaszcza w tych ostatnich latach pandemii”.

W latach 1994-2019 średnia roczna liczba osób oprowadzanych przez Jasnogórskie Centrum Informacji (zamawiających zwiedzanie z przewodnikiem) wynosiła około 130 tys. „W roku 2020, feralnym, kiedy były ograniczenia z powodu pandemii, ta liczba bardzo, bardzo spadła” – mówi Przemysław Jaskurzyński i przytacza liczby: z usług przewodnickich skorzystało tylko 11 tys. 460 osób, co stanowiło 8,8% wieloletniej średniej. W 2021 r. było to już 28 tys. 914 osób, co daje 22,2% tej liczby, natomiast w 2022 r. udało się osiągnąć liczbę 54 tys. 030 oprowadzanych, co dało 41,5 % względem uśrednionych wyników rocznych z lat 1994-2019. Ruch pielgrzymkowo-turystyczny osób, korzystających z usług przewodnika, odradza się więc, ale bardzo powoli:

Zasadniczą zmianą w strukturze pracy JCI w 2022 roku stała się dominacja polskich grup oraz indywidualnych pielgrzymów – w przeciwieństwie do lat ubiegłych, kiedy to pielgrzymi zagraniczni stanowili każdego dnia większą część grup (ponad 71% udział Polaków i języka polskiego w ogólnej liczbie zwiedzających Jasną Górę z przewodnikami). Mówiła o tym s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor JCI, zachęcając przy okazji grupy, ale także rodziny czy pojedyncze osoby – do zwiedzania Jasnej Góry z przewodnikiem:

Od lipca 2022 roku do standardowej oferty oprowadzania po Jasnej Górze, dołączone zostało wnętrze wyremontowanego Bastionu św. Barbary, gdzie można podziwiać pięknie zachowaną i wyeksponowaną architekturę fortecy jasnogórskiej:

W rozmowie przypomnieliśmy także, że w 2022 roku, w ramach współpracy Radia Jasna Góra z Jasnogórskim Centrum Informacji, pojawiła się nowa odsłona audycji „Skarby Jasnej Góry”. W kolejnych odcinkach przewodnicy Centrum opowiadają o klasztorze jasnogórskim i jego historii, a także o ciekawych miejscach i eksponatach jasnogórskich.

Oferta Jasnogórskiego Centrum Informacji znajduje się pod adresem jci.jasnagora.pl.

Autor: DR

Zobacz również

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wtorek, 31.01.2023

Do 24 lutego przyjmowane są zgłoszenia do 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Głównym celem inicjatywy jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. „Naszą stałą troską jest, by zmagania konkursowe nie ograniczały się jedynie do zdobycia wiedzy i atrakcyjnych nagród, ale były okazją do pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem, które jest 'żywe i skuteczne' (por. Hebr. 4,12). To też dobra sposobność dla młodzieży do dawania świadectwa wiary i dzielenia się nim w swoim środowisku” - podkreślają organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Rejestracja szkół odbywa się przy użyciu formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie okwb.pl.

Autor: oprac. DR

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Poniedziałek, 30.01.2023

Te piosenki zrodziły się z przekonania, że przyszłość zależy wyłącznie od tego, co gdzieś głęboko w nas…

Autor: PG

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Sobota, 28.01.2023

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.

Autor: o.AG

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Piątek, 27.01.2023

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się w piątek, 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela. Okazją było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Na spotkaniu obecni byli dziennikarze głównie Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry i Wydawnictwa Paulinianum.

Autor: oprac. RJG

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

Czwartek, 26.01.2023

20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani to wydarzenie, które zapowiadamy na antenie Radia Jasna Góra. Msza św. i jubileuszowy koncert są zaplanowane już w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Na Facebooku Radia Jasna Góra opublikowaliśmy filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na jubileusz. Z radością dzielimy się też newsową informacją, że wczoraj Jasnogórski Chór wystąpił w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Film z wczorajszego spotkania jest dostępny na prezydenckiej stronie internetowej www.prezydent.pl.

Autor: DR

Święto dziennikarzy

Święto dziennikarzy

Wtorek, 24.01.2023

Dziś 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Święto ustanowione zostało przez papieża Piusa XI w roku 1923 (100 lat temu), i od tego czasu obchodzone jest przede wszystkim przez media katolickie. Dziś świętujemy więc także my, dziennikarze Radia Jasna Góra.

„Rola mediów katolickich od początku jest taka sama – aby stać na straży prawdy, i tę prawdę przez duże P, związaną przede wszystkim z Bogiem, głosić na różny sposób – nie tylko wprost katechizując i głosząc Słowo Boże, ale poprzez treści i formę przekazywanych informacji skupiać uwagę, i zwracać uwagę na Prawdy Boże” - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Autor: DR