Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Wędrowanie po pustyni serca – wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia


Piątek, 20.01.2023

Wędrowanie po pustyni serca – wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia
We wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, na antenie Radia Jasna Góra trwa program okolicznościowy stanowiący uwieńczenie styczniowej refleksji nad dziedzictwem i współczesnością paulinów.

W „Porannym espresso” Dariusz Ciszewski i o. Jakub Szymczycha pochylili się nad zagadnieniem jedności, za której orędownika uznać można dzisiejszego patrona.

Natomiast o godzinie 10:30 wybrzmiała audycja „Bł. Euzebiusz – organizator życia zakonnego” pod redakcją o. Andrzeja Grada (powtórka w programie nocnym 30 minut po północy).

Dyrektor rozgłośni będzie także gościem audycji „Zaginieni/Odnalezieni”, w której opowie o prowadzonym przez paulinów duszpasterstwie młodzieżowym. Początek o 17:40.

Zamiast powtórki czwartkowej audycji „Przez uszy do duszy”, o godzinie 11:00 zaplanowana została transmisja Mszy świętej z Kaplicy Matki Bożej, w której uczestniczyć będzie cały konwent jasnogórski, dziękując za założyciela Zakonu.

O godzinie 12:20, jak każdego dnia, modlitwa o nowe powołania za wstawiennictwem bł. Euzebiusza, a w ramach popołudniowej „Panoramy reporterskiego dnia” – od 14:15 – wybrzmią świadectwa członków wspólnoty pod jego patronatem . Jej opiekun o. Marek Nowacki podkreślił, w rozmowie z Biurem Prasowym Jasna Góra News, że paulini zapraszają każdego do „wędrówki po pustyni serca”:

A o tym, że dziedzictwo błogosławionego Euzebiusza i świętego Pawła Pierwszego Pustelnika wciąż jest aktualne świadczyli, już wczoraj, na antenie radia paulińscy nowicjusze.

Więcej o dzisiejszym patronie i związanych z nim dziełach odnaleźć można m.in. w tekstach:

Płomyki w Zakon zebrane
Pustelnicy Krzyża Świętego
Zakończenie jubileuszu 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza

Autor: AN

Zobacz również

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wtorek, 31.01.2023

Do 24 lutego przyjmowane są zgłoszenia do 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Głównym celem inicjatywy jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. „Naszą stałą troską jest, by zmagania konkursowe nie ograniczały się jedynie do zdobycia wiedzy i atrakcyjnych nagród, ale były okazją do pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem, które jest 'żywe i skuteczne' (por. Hebr. 4,12). To też dobra sposobność dla młodzieży do dawania świadectwa wiary i dzielenia się nim w swoim środowisku” - podkreślają organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Rejestracja szkół odbywa się przy użyciu formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie okwb.pl.

Autor: oprac. DR

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Poniedziałek, 30.01.2023

Te piosenki zrodziły się z przekonania, że przyszłość zależy wyłącznie od tego, co gdzieś głęboko w nas…

Autor: PG

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Sobota, 28.01.2023

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.

Autor: o.AG

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Piątek, 27.01.2023

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się w piątek, 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela. Okazją było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Na spotkaniu obecni byli dziennikarze głównie Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry i Wydawnictwa Paulinianum.

Autor: oprac. RJG

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

Czwartek, 26.01.2023

20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani to wydarzenie, które zapowiadamy na antenie Radia Jasna Góra. Msza św. i jubileuszowy koncert są zaplanowane już w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Na Facebooku Radia Jasna Góra opublikowaliśmy filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na jubileusz. Z radością dzielimy się też newsową informacją, że wczoraj Jasnogórski Chór wystąpił w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Film z wczorajszego spotkania jest dostępny na prezydenckiej stronie internetowej www.prezydent.pl.

Autor: DR

Święto dziennikarzy

Święto dziennikarzy

Wtorek, 24.01.2023

Dziś 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Święto ustanowione zostało przez papieża Piusa XI w roku 1923 (100 lat temu), i od tego czasu obchodzone jest przede wszystkim przez media katolickie. Dziś świętujemy więc także my, dziennikarze Radia Jasna Góra.

„Rola mediów katolickich od początku jest taka sama – aby stać na straży prawdy, i tę prawdę przez duże P, związaną przede wszystkim z Bogiem, głosić na różny sposób – nie tylko wprost katechizując i głosząc Słowo Boże, ale poprzez treści i formę przekazywanych informacji skupiać uwagę, i zwracać uwagę na Prawdy Boże” - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Autor: DR