Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Radiowe rozmowy o wszystkim, co ważne


Czwartek, 19.01.2023

Radiowe rozmowy o wszystkim, co ważne
Jednym z filarów, na których opiera się ramówka Radia Jasna Góra, są świadectwa pielgrzymów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Wśród poruszanych na antenie tematów pojawiają się zagadnienia dotyczące nie tylko wiary i życia Kościoła, ale także kultury, nauki i spraw społecznych. Te „dźwiękowe spotkania” emitujemy codziennie, w ramach „Rozmowy poranka” - wybrzmiewającej w czasie „Porannego espresso” - i popołudniowej oraz wieczornej „Panoramy reporterskiego dnia”.

Ponieważ trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy ks. Mateusza Demeniuka, proboszcza parafii greckokatolickiej w Opolu i redaktora programu telewizyjnego „Pełnia wiary”, prezentującego życie Kościoła Greckokatolickiego. Agata Nalichowska rozmawiała ze swoim gościem o życiu tego Kościoła, a także o znaczeniu modlitwy o jedność wszystkich chrześcijan.

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 18 - Rozmowa poranka - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - Ks. Mateusz Demeniuk


W tym tygodniu jednym z wielu wydarzeń, na które zapraszaliśmy na antenie Radia, jest spotkanie w ramach Szkoły Nazaretu działającej na terenie arch. częstochowskiej. Adam i Magda Pietrasiakowie w rozmowie z Marcinem Bernasiem zaprezentowali warsztaty dla małżeństw, które odbędą się w niedzielę, 29 stycznia, w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie. Gościem specjalnym tego spotkania będzie Jacek Pulikowski, pisarz i wykładowca katolicki, autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, a tytuł warsztatów brzmi: „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo”:

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 17 - Jak wyjść z kryzysu i wygrać małżeństwo - Szkoła Nazaretu


Wokalistka Karolina Lizer, która była gościem Dariusza Ciszewskiego, opowiadała o swojej najnowszej płycie „Onyks”. Ten krążek był niedawno płytą tygodnia na antenie Radia Jasna Góra. Album zwiera pieśni inspirowane tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków (o płycie pisaliśmy tutaj):

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 17 - Rozmowa poranka - wokalistka Karolina Lizer


W czwartkowej „Rozmowie poranka” Dariusz Ciszewski rozmawiał z kolei z Karoliną Kalinowską, autorką książki „Paulini. 550 lat na Skałce” ze zdjęciami Janusza Rosikonia. O albumie pisaliśmy przy okazji piątkowej prezentacji, będącej jednocześnie podsumowaniem wydarzeń Roku Jubileuszowego na Skałce – 550-lecia przybycia tam paulinów (link tutaj):

Radio Jasna Góra · 2023 - 01 - 19 - Rozmowa poranka - Karolina Kalinowska - 550 lat Paulinów na Skałce


A w „Panoramie reporterskiego dnia”, z racji zbliżającej się Niedzieli Słowa Bożego, rozmawiać będziemy o nowej pozycji, która ukazała się nakładem Edycji św. Pawła „Słowo na każdy dzień” – komentarz do Ewangelii na 2023. Niedziela Słowa Bożego, przypadająca w tym roku 22 stycznia, w zamierzeniu Ojca Świętego ma być poświęcona uroczystym rozważaniom słów Boga, zadumie nad ich sensem, a także zachętą do ich popularyzacji. I właśnie w taki przekaz Słowa Bożego od wielu lat włącza się wydawnictwo Edycja Świętego Pawła, gdzie ukazują się nie tylko różne wydania Biblii, ale także publikacje mające pomóc w odkrywaniu Ewangelii. Najnowszą pozycją w tym nurcie jest właśnie „Słowo na każdy dzień” – kalendarz z modlitwami i ewangelią na każdy dzień. Spotkanie promujące to wydawnictwo z udziałem autora ks. Cypriana Kostrzewy, paulisty, odbędzie się 25 stycznia w Księgarni św. Pawła przy ul. 7. Kamienic w Częstochowie o godz. 17:15. Rozmowa Agaty Nalichowskiej z Joanną Gawędą z Edycji Świętego Pawła dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” o godz. 14:15 i powtórka o 22:00 i 3:25

Wszystkie rozmowy sukcesywnie prezentujemy na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR/ AN

Zobacz również

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Wystawa obrazów Zwiastowania odwiedzi Częstochowę

Piątek, 12.07.2024

Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesn

ych obrazów Zwiastowania 14 lipca zagości w Częstochowie. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad ekspozycją.

Wystawa, nawiązująca swoją tematyką do pierwszej tajemnicy różańca, prezentuje 20 obrazów współczesnych artystów malarzy, m.in. prof. Jacka Modzelewskiego, Beaty Stankiewicz czy dominikanina o. Jacka Hajnosa. To próba zaangażowania cenionych polskich artystów do długofalowego projektu namalowania wszystkich tajemnic różańca. Współcześni malarze, współczesnymi środkami starają się przekazać współczesnym głębię tajemnic różańca.

Autor: RJG

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

„Dziękuję za dar powołania” - o. Maksymilian Ogar

Czwartek, 11.07.2024

Pauliński neoprezbiter o. Maksymilian Ogar był gościem Radia Jasna Góra w Rozmowie dnia. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – Amerykańskiej Częstochowie, a w tych dniach przybył na Jasną Górę, aby tu odprawić jasnogórską prymicyjną Mszę świętą.

Autor: DR

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Zaproszenie na warszawską wystawę o bł. ks. Popiełuszce

Środa, 10.07.2024

„Prawda i Wolność” – taki tytuł nosi wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zorganizowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Czas wakacji sprzyja podróżowaniu, więc w „Rozmowie dnia” zachęcaliśmy Państwa do odwiedzenia tej ekspozycji. Gośćmi Marcina Bernasia były: Iwona Gąsiorek i Beata Wiese z Muzeum Arch. Warszawskiej.

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r. Wystawa jest okazją, aby przypomnieć sobie, lub poznać od nowa postać błogosławionego, polskiego kapłana i męczennika.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

„Kobieta mężna i ofiarna - Maria Okońska” - nowy cykl audycji

Wtorek, 09.07.2024

„Kobieta mężna i ofiarna – Maria Okońska – w służbie Kościołowi i Ojczyźnie” - to tytuł nowej propozycji Radia Jasna Góra na wakacje. Audycje poświęcone są życiu i działalności Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W cyklu 10-ciu audycji opowiadają o niej: Beata Mackiewicz i Małgorzata Smolak, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Słuchacz będzie miał szansę poznać Prymasa Tysiąclecia z perspektywy „współpracy” z Marią Okońską. Ponadto sporo uwagi autorki poświęcają jej zaangażowaniu w życie Kościoła i umiłowaniu Ojczyzny.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Płyta tygodnia - Fisheclectic - Wejdź

Poniedziałek, 08.07.2024

Zespół Fisheclectic powstał jako projekt małżeństwa Joanny i Łukasza Kupczyńskich – muzyków, kompozytorów, filologów, którzy po latach zbierania doświadczeń muzycznych i życiowych postanowili zrealizować swoje twórcze marzenia. Nagrywając kolejne piosenki i wydając płyty podkreślają, że w ten sposób ważne dla nich, duchowe treści „ubierają" w kreatywne, a nawet alternatywne brzmienia.

Jako płytę tygodnia w Radiu Jasna Góra gramy utwory z ich pierwszego, debiutanckiego albumu pt. „Wejdź”.

Autor: RJG

Odpust u Pani Leśniowskiej

Odpust u Pani Leśniowskiej

Niedziela, 07.07.2024

Drugi dzień odpustu ku czci Matki Bożej świętowali dziś paulini i wierni w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach-Leśniowie. Tradycją jest, że po głównych uroczystościach odpustowych 2. lipca, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Leśniowskiej, w najbliższą niedzielę organizowane są tzw. „zewnętrzne” uroczystości odpustowe. Mszy św. o godz. 11:00 w Leśniowskim Sanktuarium przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Tę Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

Autor: DR