Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » AdoMiS – akcja Papieskich Dzieł Misyjnych


Piątek, 02.12.2022

AdoMiS –  akcja Papieskich Dzieł Misyjnych
Adoptuj Misyjnych Seminarzystów - to akcja Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, trwająca od 10 lat. Dziś na antenie Radia Jasna Góra o akcji AdoMiS opowiadał ks. Maciej Będziński, dyrektor PDM w Polsce.

Celem akcji jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Można się w nią włączyć poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej - indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej. Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy - czytamy na stronie internetowej PDM.

W ramach AdoMiS wspierane są obecnie trzy seminaria: na Madagaskarze, w Peru i w Indiach. „Około 150 kleryków w tych trzech seminariach czeka na naszą pomoc” - mówił ks. Maciej Będziński w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

„Ja zawsze powtarzam, że o powołania trzeba się modlić nieustannie, i te powołania są. Może ich jest mniej w Polsce i w Europie, ale na świecie jest ich dużo” - podkreślił ks. dyrektor.

Jak mówił nasz gość, ciągle na świecie są miejsca, gdzie nie wszyscy chętni do stanu kapłańskiego mogą wstąpić do seminarium - albo ze względu na brak miejsc, albo z powodu opłat czesnego, lub też ze względu na warunki polityczne. Wsparcie modlitewne, ale też materialne, pozwoli im spełniać swoje życiowe powołanie.

„Ostatnie nasze czuwanie na Jasnej Górze dotyczyło też tego - byliśmy, żeby się modlić, dziękować Panu Bogu za tych wszystkich, którzy wspierają Papieskie Dzieła Misyjne, i wspierają kleryków” - podkreślił ks. Maciej Będziński.

Wszelkie potrzebne informacje, jak włączyć się w adopcję misyjnych seminarzystów, dostępne są na stronie internetowej Papieskich Dzieł Misyjnych w zakładce AdoMiS.

Ks. Maciej Będziński w rozmowie wyraził także wdzięczność naszej rozgłośni, że „jest tak blisko spraw misyjnych”. „To mnie bardzo cieszy” - podkreślił. Na antenie Radia Jasna Góra od wielu lat obecna jest audycja pt. „Misyjny Budzik”, przygotowywana przez s. Aleksandrę Szyborską we współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi. Bieżące i archiwalne audycje są do odsłuchania zarówno przez naszą stronę internetową w zakładce „Misyjny Budzik”, jak i - od niedawna - w formie podcastów.

Przy tej okazji przypominamy, że 21 października Radio Jasna Góra zostało uhonorowane Medalem Komisji Episkopatu Polski „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w kategorii „informacja medialna” za propagowanie idei misyjnej, wywiady z misjonarzami, informowanie na temat najważniejszych wydarzeń misyjnych w Kościele w Polsce i na świecie oraz zachęcanie słuchaczy do pomocy misjom (zobacz: www.radiojasnagora.pl/radio-jasna-gora-na-medal).

Autor: DR

Zobacz również

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Zaproszenie do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Wtorek, 31.01.2023

Do 24 lutego przyjmowane są zgłoszenia do 27. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Głównym celem inicjatywy jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego. „Naszą stałą troską jest, by zmagania konkursowe nie ograniczały się jedynie do zdobycia wiedzy i atrakcyjnych nagród, ale były okazją do pogłębienia relacji z Bogiem poprzez spotkanie ze Słowem, które jest 'żywe i skuteczne' (por. Hebr. 4,12). To też dobra sposobność dla młodzieży do dawania świadectwa wiary i dzielenia się nim w swoim środowisku” - podkreślają organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Rejestracja szkół odbywa się przy użyciu formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie okwb.pl.

Autor: oprac. DR

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Płyta tygodnia - A.S.A (Anna Sokołowska - Ala Brudzińska) - Wspomnienia

Poniedziałek, 30.01.2023

Te piosenki zrodziły się z przekonania, że przyszłość zależy wyłącznie od tego, co gdzieś głęboko w nas…

Autor: PG

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Jan Paweł II - Odkrywamy prawdę

Sobota, 28.01.2023

„Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę” – to tytuł specjalnego dodatku do najnowszych numerów tygodników katolickich. To odpowiedź na zarzuty formułowane pod adresem świętego papieża o niewłaściwe reakcje na nadużycia seksualne ludzi Kościoła. Dodatek i jego treść zostały zaprezentowane na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem katolickich dziennikarzy i publicystów.

Autor: o.AG

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Komunikacja wolna, czysta i serdeczna = spotkanie dziennikarzy

Piątek, 27.01.2023

Częstochowskie środowisko dziennikarskie spotkało się w piątek, 27 stycznia w siedzibie Tygodnika Katolickiego Niedziela. Okazją było przeżywane 24 stycznia w Kościele wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Na spotkaniu obecni byli dziennikarze głównie Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat, Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry i Wydawnictwa Paulinianum.

Autor: oprac. RJG

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

'Pueri Claromontani' świętuje i koncertuje!

Czwartek, 26.01.2023

20-lecie Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani to wydarzenie, które zapowiadamy na antenie Radia Jasna Góra. Msza św. i jubileuszowy koncert są zaplanowane już w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Na Facebooku Radia Jasna Góra opublikowaliśmy filmik, zrealizowany przez o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, zapraszający na jubileusz. Z radością dzielimy się też newsową informacją, że wczoraj Jasnogórski Chór wystąpił w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Film z wczorajszego spotkania jest dostępny na prezydenckiej stronie internetowej www.prezydent.pl.

Autor: DR

Święto dziennikarzy

Święto dziennikarzy

Wtorek, 24.01.2023

Dziś 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Święto ustanowione zostało przez papieża Piusa XI w roku 1923 (100 lat temu), i od tego czasu obchodzone jest przede wszystkim przez media katolickie. Dziś świętujemy więc także my, dziennikarze Radia Jasna Góra.

„Rola mediów katolickich od początku jest taka sama – aby stać na straży prawdy, i tę prawdę przez duże P, związaną przede wszystkim z Bogiem, głosić na różny sposób – nie tylko wprost katechizując i głosząc Słowo Boże, ale poprzez treści i formę przekazywanych informacji skupiać uwagę, i zwracać uwagę na Prawdy Boże” - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Autor: DR