Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » O miłości do muzyki we wspomnienie św. Cecylii


Wtorek, 22.11.2022

O miłości do muzyki we wspomnienie św. Cecylii
22 listopada Kościół wspomina św. Cecylię, patronkę śpiewu i muzyki kościelnej. Na antenie Radia Jasna Góra goszczą dzisiaj Ci, którzy kochają muzykę liturgiczną.

W „Rozmowie poranka” - o powołaniu do bycia muzykiem kościelnym oraz o życiu muzycznym na Jasnej Górze - opowiadał o. Nikodem Kilnar, paulin, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych w rozmowie z Marcinem Bernasiem. Jak podkreślali rozmówcy, Jasna Góra to ważny ośrodek muzyki liturgicznej – tu działają różne zespoły i chóry muzyczne, odbywają się Pielgrzymki Muzyków Kościelnych, tutaj muzyka na chwałę Boga tworzona jest od wieków:

Rozmówcy zachęcali też pielgrzymów jasnogórskich, aby przy okazji pobytu na Jasnej Górze, odwiedzili Muzeum 600-lecia, gdzie znajduje się pokaźny zbiór instrumentów muzycznych:

Wizyta o. Nikodema w Radiu stała się okazją do złożenia przez niego życzeń muzykom kościelnym:

W porannym programie rozmowę o muzyce liturgicznej z s. Marią Dolores Nowak, muzykologiem, siostrą ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza przeprowadziła s. Aleksandra Szyborska, stała współpracowniczka Radia Jasna Góra.

W radiowym studio gościł też dzisiaj najmłodszy w Polsce organista - Krzysztof Janik, posługujący w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Ługach-Radłach w arch. częstochowskiej, który przy organach zasiadł w wieku … 9 lat. Ta rozmowa wybrzmiała w „Panoramie reporterskiego dnia”. Również podczas tego bloku wyemitowaliśmy rozmowę s. Joanny Cybułki z Biura Prasowego @Jasna Góra News z Marcinem Lauzerem, jasnogórskim organistą – m.in. o 70-leciu Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Królowej Polski, a także o swoim 20-letnim posługiwaniu na Jasnej Górze.

Wszystkie dzisiejsze rozmowy jeszcze w programie nocnym Radia Jasna Góra (o godz. 22:00 powtórka „Panoramy reporterskiego dnia”, o 3:25 - „Rozmów poranka”), a także - już wkrótce - w zakładce Rozmowy z pielgrzymami.

fot. Jasna Góra / Krzysztof Świertok

Autor: DR

Zobacz również

Paulińskie rozmowy o powołaniu - kolejny film z cyklu #PoBratersku

Paulińskie rozmowy o powołaniu - kolejny film z cyklu #PoBratersku

Niedziela, 04.12.2022

W cyklu  #PoBratersku w sieci w ostatnich dniach ukazał się kolejny film z paulinami i o paulinach. O swoim powołaniu, życiu zakonnym i byciu paulinem, rozmawiają o. Andrzej Grad i o. Tomasz Chmielewski. Nagranie video powstało przy okazji jesiennych rekolekcji paulińskich na Bachledówce k. Zakopanego.

Projekt internetowy #PoBratersku jest inicjatywą działającej przy Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika grupy ds. powołań, która ma ukazywać sens i piękno życia zakonnego tym, którzy znajdują się poza klasztornymi murami.

Autor: DR / AN

AdoMiS –  akcja Papieskich Dzieł Misyjnych

AdoMiS – akcja Papieskich Dzieł Misyjnych

Piątek, 02.12.2022

Adoptuj Misyjnych Seminarzystów - to akcja Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, trwająca od 10 lat. Dziś na antenie Radia Jasna Góra o akcji AdoMiS opowiadał ks. Maciej Będziński, dyrektor PDM w Polsce. Celem akcji jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych.

Autor: DR

Adwent - czas przygotowania na przyjście Jezusa

Adwent - czas przygotowania na przyjście Jezusa

Czwartek, 01.12.2022

O znaczeniu i symbolice adwentu mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Marcina Bernasia była s. dr Iwona Kopacz, liturgistka, redaktor naczelny miesięcznika liturgicznego „Od Słowa do Życia” i biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”. Jak podkreślała, czas adwentu jest przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem.

Autor: DR

Dobry czas na „Remont Małżeński”

Dobry czas na „Remont Małżeński”

Środa, 30.11.2022

Na „Remont Małżeński” zapraszali na naszej antenie Maria i Jakub Kupczykowie ze Wspólnoty Rodzin Emaus w Częstochowie. Jak tłumaczyli w rozmowie z Marcinem Bernasiem, to trzydniowe rekolekcje połączone z czasem pracy nad relacją małżeńską. „Remont” rozpoczyna się już w najbliższy piątek, 2 grudnia w Kościele Akademickim przy ul. Kilińskiego 132 w Częstochowie. Radio Jasna Góra od kilku lat ma patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: DR

Spotkanie w 640. rocznicę obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Spotkanie w 640. rocznicę obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Wtorek, 29.11.2022

Refleksja nad jasnogórskim dziedzictwem, zwłaszcza w myśli i nauczaniu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego stanie się tematem „Spotkań jasnogórskich”, które zaplanowano na dzisiejszy wieczór o godz. 18:30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. To wydarzenie, nad którym objęliśmy patronat medialny, będziemy dla Państwa transmitować na antenie Radia Jasna Góra. W „Rozmowie poranka” gościem Marcina Bernasia był Kamil Sulej, prezes Fundacji Civitas Christiana, współorganizator wydarzenia.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Remigiusz Szuman - Niewidzialność - Chwila

Płyta tygodnia - Remigiusz Szuman - Niewidzialność - Chwila

Wtorek, 29.11.2022

Twórcą Niewidzialności jest niewidomy od urodzenia muzyk i autor tekstów Remigiusz Szuman. Chwila to pierwsza długogrająca płyta Niewidzialności.

Autor: PG