Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Rok Jubileuszowy zakończyły u Matki Bożej


Niedziela, 06.11.2022

Rok Jubileuszowy zakończyły u Matki Bożej
5 listopada 1922 r. 6 sióstr salezjanek (Córek Maryi Wspomożycielki) przybyło do Polski, by tutaj przeszczepić założone we Włoszech zgromadzenie zakonne pracujące na rzecz dzieci i młodzieży. Kolebką ich działalności duszpasterskiej był Różanystok. Obecnie ich następczynie prowadzą dzieła ewangelizacyjne w 40 domach zakonnych rozsianych po całej Polsce. Dokładnie 100 lat później, czyli 5 listopada 2022 r. przybyły na Jasną Górę, by dziękować za życie założycieli, podjęte dzieła i rozwój Zgromadzenia.

O czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej, jubileuszu i o zgromadzeniu mówiła w "Rozmowie poranka" (do odsłuchania poniżej) salezjanka, s. Iwona Szymanik.

Centalnym punktem modlitewnego czuwania w Kaplicy Matki Bożej była Msza św., sprawowana pod przewodnictwem ks. Jerzego Mikuły, magistra nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego. W homilii kapłan mówił:


Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (Congregatio Filiarum Mariae Auxiliatricis; skrót zakonny: FMA/CMW) zostało założone we Włoszech 5 sierpnia 1872 r. przez św. Jana Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello. Nowe dzieło rozwijało się bardzo szybko. Już po pięciu latach istnienia pierwsze misjonarki opuściły ziemię włoską i wyjechały do Ameryki, by tam dawać Chrystusa młodym i powtarzać im za ks. Bosko: Bóg cię widzi i kocha. Wkrótce też siostry dotarły na pozostałe kontynenty.

W roku 1922 sześć sióstr przybyło na ziemie polskie i w Różanymstoku w północno-wschodniej części kraju otwarły pierwszą placówkę, w której objęły opieką dzieci osierocone na skutek działań związanych z I wojną światową. 60 lat później wzrost liczby sióstr i domów doprowadził do powstania dwóch inspektorii, które kontynuowały swoją dotychczasową misję ewangelizacyjną, a po roku 1989 rozszerzyły ją o nowe dzieła wychowawcze.

Córki Maryi Wspomożycielki zgodnie z myślą założycieli, podejmują się działalności mającej na celu wychowanie młodego człowieka „na dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela”. Swoje posłannictwo oparte na systemie prewencyjnym św. Jana Bosko siostry realizują w różnych obszarach, takich jak: szkoły, przedszkola, placówki wychowawcze, oratoria, czy podczas animacji liturgicznych oraz organizacji czasu wolnego, formacji animatorów, a także działalności misyjnej.

Obecnie Zgromadzenie liczy prawie 12 tys. sióstr pracujących w ponad 90 krajach świata. W kraju nad Wisłą jest ich prawie 400 i tworzą 40 wspólnot. W tym roku świętują jubileusz 100-lecia przybycia na ziemie polskie. Z tej to okazji powstał specjalny Hymn Zgromadzenia i nowa strona internetowa. Odbywało się także wiele inicjatyw na poziomie lokalnym. 11 czerwca 2022 r. w łódzkiej Zatoce Sportu przy Politechnice Łódzkiej miały miejsce główne obchody jubileuszowe. Przewodniczył im abp Grzegorz Ryś. Rok Jubileuszowy zakończyły czuwaniem nocnym w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Więcej o jubileuszu można przeczytać na stronie internetowej: www.100lat.cmw.osw.pl

Zdjęcie: Siostry Salezjanki Inspektoria Wrocławska PLA

Autor: BZ / JK

Zobacz również

Czym jest powołanie i jak je rozeznać? - nowe filmy i podcasty

Czym jest powołanie i jak je rozeznać? - nowe filmy i podcasty

Piątek, 01.12.2023

W sieci ukazał się najnowszy, 13. już filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. W wersji audio rozmowy są emitowane także w czwartki o godz. 17:15 na antenie Radia Jasna Góra (powtórki w poniedziałki o 4:00), są też dostępne w podcastach na radiowej stronie internetowej.

Cykl audycji o rozeznawaniu życiowego to próba odpowiedzi na pytania wielu młodych ludzi - czy życie zakonne jest trudne? czy małżeństwo jest dla mnie? czym jest powołanie i jak je rozeznać? jak być pewnym do czego mnie Bóg powołuje?

https://www.facebook.com/PowolaniaPaulini

https://www.facebook.com/radiojasnagora

Autor: DR

Chcemy modlić się i nabierać mocy - spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej

Chcemy modlić się i nabierać mocy - spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej

Czwartek, 30.11.2023

Sesja misjologiczna i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej odbędą się na Jasnej Górze w sobotnie popołudnie i w nocy z 2. na 3. grudnia. Gościem naszej anteny w „Rozmowie poranka” ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Autor: DR

„Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”

„Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”

Wtorek, 28.11.2023

Kolejny raz częstochowska Wspólnota Rodzin Emaus zaprasza na rekolekcje dla dwojga „Remont małżeński”. O tym wydarzeniu opowiadali na antenie Radia Jasna Góra Jolanta Malinowska i Jakub Kupczyk ze Wspólnoty. Jak tłumaczyli w rozmowie z Marcinem Bernasiem, to trzydniowe rekolekcje połączone z czasem pracy nad relacją małżeńską. Radio Jasna Góra od kilku lat ma patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: DR

Rodzina - miejsce pięknego wzrastania

Rodzina - miejsce pięknego wzrastania

Poniedziałek, 27.11.2023

Na antenie Radia Jasna Góra stale obecna jest tematyka rodzinna – do słuchania audycji i rozmów o rodzinie, w różnych aspektach jej życia i funkcjonowania, chcemy Państwa zachęcić. Bohaterami jednej z rozmów, która wybrzmi w „Panoramie reporterskiego dnia”, będą spotkani dziś na Jasnej Górze państwo Anna i Łukasz Ziółkowcy z miejscowości Glinianka k. Warszawy. „Cieszymy się tymi skarbami, dziękujemy Matce Bożej za małżeństwo i rodzinę - mówili w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem - W miejscu, gdzie żyjemy, jest dużo wielodzietnych rodzin, nie czujemy się wyjątkowi”.

„Najpiękniejszym miejscem, w którym możemy wzrastać, w którym uczymy się ról społecznych, uczymy się człowieczeństwa, jest rodzina - podkreślał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, podczas rozmowy w radiowym studiu z przedstawicielkami Związku Dużych Rodzin 3+. W „Rozmowie poranka” pojawił się temat działalności poradni rodzinnych, działających przy parafi

Autor: DR

Jasna Góra włącza się w akcję „Red Week”

Jasna Góra włącza się w akcję „Red Week”

Sobota, 25.11.2023

Jasna Góra włącza się dziś w akcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Red Week”. Aby zamanifestować solidarność z prześladowanymi chrześcijanami, wieża jasnogórska zostanie podświetlona na czerwono. Gościem naszej anteny w „Rozmowie poranka” był ks. dr Andrzej Paś, dyrektor regionalnego biura PKWP we Wrocławiu.

„Kampania ma na celu przede wszystkim zjednoczyć wszystkich chrześcijan na całym świecie” – podkreślał ks. Paś w rozmowie z Marcinem Bernasiem.

Autor: DR

Modlitewne spotkanie, które buduje wspólnotę - rekolekcje Episkopatu

Modlitewne spotkanie, które buduje wspólnotę - rekolekcje Episkopatu

Piątek, 24.11.2023

Na Jasnej Górze zakończyły się czterodniowe rekolekcje Episkopatu Polski. O podsumowanie tegorocznych dni skupienia poprosiliśmy dziś księży biskupów.

„Zawsze jest to piękny czas, który motywuje. To jest nie tylko okazja, żeby biskupi spotkali się, razem modlili, ale też słuchamy, i później dzielimy się tym, co usłyszeliśmy” – mówił bp Marek Mendyk w rozmowie z Marcinem Bernasiem.

Autor: DR