Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitwa za dusze w czyścu


Środa, 02.11.2022

Modlitwa za dusze w czyścu
Dziś wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny. Odwiedzamy cmentarze, wyrażając w ten sposób pamięć o naszych bliskich, którzy już odeszli. W wielu punktach programu Radia Jasna Góra mówimy o przesłaniu tego dnia, połączonego z modlitwą za zmarłych.

Od dziś do 8 listopada na naszej antenie proponujemy Państwu wspólną modlitwę różańcową za zmarłych, prowadzoną przez Ojca dyżurnego z telefonicznym udziałem słuchaczy. „Radiowe wypominki” rozpoczynają się codziennie o godz. 12:30.

Pozostając w tematyce modlitwy za zmarłych, w „Rozmowie poranka” o akcji internetowej „Czysty czyściec” z ks. Łukaszem Wiśniewskim ze Zgromadzenia Księży Marianów, rozmawiał Dariusz Ciszewski.

„Według licznych świadectw świętych w czyśćcu przebywa wiele dusz. Chcemy objąć ich swoją modlitwą. Zarówno tych, którzy odeszli dawno temu, jak i tych, których być może dobrze znaliśmy – naszych bliskich zmarłych” – czytamy na stronie internetowej Centrum Pomocników Mariańskich czystyczysciec.pl. Jak włączyć się w modlitwę – także w intencji swoich bliskich zmarłych, i jak ta akcja modlitewna wygląda - o tym zarówno w rozmowie (już wkrótce na naszym radiowym SoundCloud), jak i na stronie internetowej.

Z kolei o tym, czym są odpusty, jak można je uzyskać, jakie trzeba spełnić warunki i dlaczego warto pomagać duszom w czyśćcu ciepiącym – już przedwczoraj tłumaczyła na naszej antenie s. Anna Czajkowska ze zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, autorka książek o tematyce czyśćca czy odpustów: „Odpusty. Odkryć skarb na nowo”; „Czyściec w życiu ziemskim”; „Z pomocą cierpiącym w czyśćcu”.

„Odpusty są skarbem. Możemy podzielić się nim ze zmarłymi cierpiącymi w czyśćcu, aby doświadczyli już pełnej szczęśliwości w niebie” – tłumaczy s. Anna. Rozmowa Danuty Romanowskiej jest do odsłuchania na naszym radiowym SoundCloud.

Dziś w mediach społecznościowych, w tym także na Facebooku Radia Jasna Góra, zadebiutował kolejny odcinek projektu internetowego „Rozmowy ‘po bratersku’ o świętości” – o. Andrzej Grad razem z o. Jakubem Szymczychą, rozmawiają na temat słów papieża Franciszka: „Modlitwa za zmarłych, wzmocniona nadzieją daną przez Chrystusa Zmartwychwstałego, nie jest celebrowaniem kultu śmierci, lecz jest aktem miłości wobec naszych braci i sióstr oraz noszeniem brzemion jedni drugich”. Więcej o video-projekcie #PoBratersku pisaliśmy tutaj.


Autor: DR

Zobacz również

Jestem. Pamiętam. Czuwam - Marsz dla Jana Pawła II

Jestem. Pamiętam. Czuwam - Marsz dla Jana Pawła II

Czwartek, 30.03.2023

„Jestem. Pamiętam. Czuwam"

– takie hasło przyświeca organizatorom Pierwszego Częstochowskiego Marszu Papieskiego, który stanowi modlitewną odpowiedź mieszkańców duchowej stolicy Polski, na publiczne pomówienia i dyskredytowanie osoby św. Jana Pawła II.

W niedzielę 2. kwietnia 2023 r., w rocznicę odejścia do domu Ojca papieża Polaka, chcemy zaprosić Państwa na Marsz Papieski - informuje Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej - Punktualnie o godz. 18.00 zgromadzimy się przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Daszyńskiego. Po uformowaniu szpaleru i przemówieniach, wyruszymy w procesyjnym szyku na Jasną Górę. Po drodze odmawiać będziemy różaniec święty oraz śpiewać pieśni animowane przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Mykanowa, która uświetni nasz marsz.

Autor: oprac. RJG

„Jesteśmy ze św. Janem Pawłem II” - komentarz prof. Janusza Kaweckiego

„Jesteśmy ze św. Janem Pawłem II” - komentarz prof. Janusza Kaweckiego

Środa, 29.03.2023

Na antenie Radia Jasna Góra kontynuujemy temat obrony pamięci i dobrego imienia św. Jana Pawła II. Prof. Janusz Kawecki, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, publicysta i felietonista, gościł na Jasnej Górze w ubiegły piątek, z okazji wręczenia nagród abpa Wacława Depo dla osób i instytucji zaangażowanych w obronę dokonań Papieża Polaka - „Święty Jan Paweł II - Odkrywajmy Prawdę”. Dziś w „Rozmowie poranka” wyemitowaliśmy rozmowę Dariusza Ciszewskiego z prof. Januszem Kaweckim.

Autor: DR

Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź

Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź

Wtorek, 28.03.2023

Stowarzyszenie Żywy Różaniec zaprasza wszystkich czcicieli Matki Bożej na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę. Spotkanie odbywać się będzie pod patronatem Radia Jasna Góra.

Autor: ib

Płyta tygodnia - „UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście

Płyta tygodnia - „UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście

Poniedziałek, 27.03.2023

„UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście - to nowy album na rynku muzycznym. Został wydany w 2023 roku. Krążek składa się z 11 utworów o charakterze religijnym, w których artyści poruszają temat wielkopostny. Wszystkie utwory razem mogą stworzyć nastrojowy koncert pieśni wielkopostnych.

Autor: PG / DR

Świętujemy kolejne urodziny!

Świętujemy kolejne urodziny!

Sobota, 25.03.2023

Radio Jasna Góra obchodzi dziś 28. urodziny! Po raz pierwszy sygnał z Jasnej Góry został wyemitowany 25 marca 1995 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

O naszej rocznicy mówimy dziś przez cały dzień, a zaczęliśmy już w „Porannym espresso”, w czasie którego o misji rozgłośni opowiadał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. W rozmowie z Dariuszem Ciszewskim podkreślał, że medium, jakim jest radio, posługuje się przede wszystkim słowem, poprzez które przekazujemy nie tylko treści, które kryją się pod dźwiękami, ale także emocje czy odczucia. „Przez Radio pomagamy ludziom zbliżać się do Boga, przez Maryję” - podkreślał o. Andrzej Grad.

Autor: oprac. DR

Nagrody za obronę prawdy o św. Janie Pawle II

Nagrody za obronę prawdy o św. Janie Pawle II

Piątek, 24.03.2023

Zakon Paulinów został uhonorowany wyróżnieniem „Święty Jan Paweł II - Odkrywajmy Prawdę”, przyznanym przez abpa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego oraz Fundację Instytut Mediów. I o tym wydarzeniu, nad którym jako Radio Jasna Góra objęliśmy patronat, mówimy dziś na antenie w „Panoramie reporterskiego dnia”.

Wyróżnienia „Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy Prawdę” zostały wręczone w Narodowym Dniu Ochrony Życia, 24 marca, o godz. 14.30 w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze.

Autor: DR