Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitwa za dusze w czyścu


Środa, 02.11.2022

Modlitwa za dusze w czyścu
Dziś wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny. Odwiedzamy cmentarze, wyrażając w ten sposób pamięć o naszych bliskich, którzy już odeszli. W wielu punktach programu Radia Jasna Góra mówimy o przesłaniu tego dnia, połączonego z modlitwą za zmarłych.

Od dziś do 8 listopada na naszej antenie proponujemy Państwu wspólną modlitwę różańcową za zmarłych, prowadzoną przez Ojca dyżurnego z telefonicznym udziałem słuchaczy. „Radiowe wypominki” rozpoczynają się codziennie o godz. 12:30.

Pozostając w tematyce modlitwy za zmarłych, w „Rozmowie poranka” o akcji internetowej „Czysty czyściec” z ks. Łukaszem Wiśniewskim ze Zgromadzenia Księży Marianów, rozmawiał Dariusz Ciszewski.

„Według licznych świadectw świętych w czyśćcu przebywa wiele dusz. Chcemy objąć ich swoją modlitwą. Zarówno tych, którzy odeszli dawno temu, jak i tych, których być może dobrze znaliśmy – naszych bliskich zmarłych” – czytamy na stronie internetowej Centrum Pomocników Mariańskich czystyczysciec.pl. Jak włączyć się w modlitwę – także w intencji swoich bliskich zmarłych, i jak ta akcja modlitewna wygląda - o tym zarówno w rozmowie (już wkrótce na naszym radiowym SoundCloud), jak i na stronie internetowej.

Z kolei o tym, czym są odpusty, jak można je uzyskać, jakie trzeba spełnić warunki i dlaczego warto pomagać duszom w czyśćcu ciepiącym – już przedwczoraj tłumaczyła na naszej antenie s. Anna Czajkowska ze zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, autorka książek o tematyce czyśćca czy odpustów: „Odpusty. Odkryć skarb na nowo”; „Czyściec w życiu ziemskim”; „Z pomocą cierpiącym w czyśćcu”.

„Odpusty są skarbem. Możemy podzielić się nim ze zmarłymi cierpiącymi w czyśćcu, aby doświadczyli już pełnej szczęśliwości w niebie” – tłumaczy s. Anna. Rozmowa Danuty Romanowskiej jest do odsłuchania na naszym radiowym SoundCloud.

Dziś w mediach społecznościowych, w tym także na Facebooku Radia Jasna Góra, zadebiutował kolejny odcinek projektu internetowego „Rozmowy ‘po bratersku’ o świętości” – o. Andrzej Grad razem z o. Jakubem Szymczychą, rozmawiają na temat słów papieża Franciszka: „Modlitwa za zmarłych, wzmocniona nadzieją daną przez Chrystusa Zmartwychwstałego, nie jest celebrowaniem kultu śmierci, lecz jest aktem miłości wobec naszych braci i sióstr oraz noszeniem brzemion jedni drugich”. Więcej o video-projekcie #PoBratersku pisaliśmy tutaj.


Autor: DR

Zobacz również

Jubileusz 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”

Jubileusz 40-lecia dwumiesięcznika „Jasna Góra”

Sobota, 02.12.2023

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” świętuje 40-lecie istnienia. Towarzyszymy temu pięknemu jubileuszowi na falach naszej rozgłośni. Dziś transmitowaliśmy rozpoczęcie drugiego dnia jubileuszowego spotkania, a także konferencję o. Wojciecha Deca, przeora wspólnoty paulinów w Łodzi, na temat: „Duchowość jasnogórska”. Natomiast w wieczornym programie, od godz. 22:00, zaplanowaliśmy retransmisję panelu „Prasa papierowa – dzisiejsze wyzwania i perspektywy na przyszłość”, poprowadzonego przez o. dr. Grzegorza Prusa, redaktora naczelnego pisma, z udziałem m.in. ks. dr. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystości jubileuszowych z o. Grzegorzem Prusem rozmawiała na naszej antenie Agata Nalichowska.

Autor: DR

Czym jest powołanie i jak je rozeznać? - nowe filmy i podcasty

Czym jest powołanie i jak je rozeznać? - nowe filmy i podcasty

Piątek, 01.12.2023

W sieci ukazał się najnowszy, 13. już filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. W wersji audio rozmowy są emitowane także w czwartki o godz. 17:15 na antenie Radia Jasna Góra (powtórki w poniedziałki o 4:00), są też dostępne w podcastach na radiowej stronie internetowej.

Cykl audycji o rozeznawaniu życiowego to próba odpowiedzi na pytania wielu młodych ludzi - czy życie zakonne jest trudne? czy małżeństwo jest dla mnie? czym jest powołanie i jak je rozeznać? jak być pewnym do czego mnie Bóg powołuje?

https://www.facebook.com/PowolaniaPaulini

https://www.facebook.com/radiojasnagora

Autor: DR

Chcemy modlić się i nabierać mocy - spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej

Chcemy modlić się i nabierać mocy - spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej

Czwartek, 30.11.2023

Sesja misjologiczna i czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej odbędą się na Jasnej Górze w sobotnie popołudnie i w nocy z 2. na 3. grudnia. Gościem naszej anteny w „Rozmowie poranka” ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Autor: DR

„Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”

„Dobrze jest dbać o relacje” - zaproszenie na „Remont małżeński”

Wtorek, 28.11.2023

Kolejny raz częstochowska Wspólnota Rodzin Emaus zaprasza na rekolekcje dla dwojga „Remont małżeński”. O tym wydarzeniu opowiadali na antenie Radia Jasna Góra Jolanta Malinowska i Jakub Kupczyk ze Wspólnoty. Jak tłumaczyli w rozmowie z Marcinem Bernasiem, to trzydniowe rekolekcje połączone z czasem pracy nad relacją małżeńską. Radio Jasna Góra od kilku lat ma patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: DR

Rodzina - miejsce pięknego wzrastania

Rodzina - miejsce pięknego wzrastania

Poniedziałek, 27.11.2023

Na antenie Radia Jasna Góra stale obecna jest tematyka rodzinna – do słuchania audycji i rozmów o rodzinie, w różnych aspektach jej życia i funkcjonowania, chcemy Państwa zachęcić. Bohaterami jednej z rozmów, która wybrzmi w „Panoramie reporterskiego dnia”, będą spotkani dziś na Jasnej Górze państwo Anna i Łukasz Ziółkowcy z miejscowości Glinianka k. Warszawy. „Cieszymy się tymi skarbami, dziękujemy Matce Bożej za małżeństwo i rodzinę - mówili w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem - W miejscu, gdzie żyjemy, jest dużo wielodzietnych rodzin, nie czujemy się wyjątkowi”.

„Najpiękniejszym miejscem, w którym możemy wzrastać, w którym uczymy się ról społecznych, uczymy się człowieczeństwa, jest rodzina - podkreślał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, podczas rozmowy w radiowym studiu z przedstawicielkami Związku Dużych Rodzin 3+. W „Rozmowie poranka” pojawił się temat działalności poradni rodzinnych, działających przy parafi

Autor: DR

Jasna Góra włącza się w akcję „Red Week”

Jasna Góra włącza się w akcję „Red Week”

Sobota, 25.11.2023

Jasna Góra włącza się dziś w akcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Red Week”. Aby zamanifestować solidarność z prześladowanymi chrześcijanami, wieża jasnogórska zostanie podświetlona na czerwono. Gościem naszej anteny w „Rozmowie poranka” był ks. dr Andrzej Paś, dyrektor regionalnego biura PKWP we Wrocławiu.

„Kampania ma na celu przede wszystkim zjednoczyć wszystkich chrześcijan na całym świecie” – podkreślał ks. Paś w rozmowie z Marcinem Bernasiem.

Autor: DR