Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jubileusz w bliskości Jasnej Góry


Piątek, 21.10.2022

Jubileusz w bliskości Jasnej Góry
Świętowanie, podsumowania, nadzieja na przyszłość, spotkanie tradycji i nowoczesności. Takie słowa wybrzmiewały w wypowiedziach dyrekcji, wychowawców, rodziców i uczniów, którzy rozpoczęli obchody 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie. „Jubilatka” to placówka znajdująca się zaledwie 300 metrów od Jasnej Góry. O misji Szkoły mówimy dziś na antenie Radia Jasna Góra.

Pierwszym momentem uroczystości była Msza św. w paulińskim kościele św. pw. Barbary, a więc w parafii, na terenie której znajduje się szkoła. Modlitwie przewodniczył proboszcz o. Ryszard Bortnik, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Jacek Marciniec, duszpasterz chorych i niepełnosprawnych w Częstochowie.

O uroczystościach rocznicowych i o dzisiejszym kształcie placówki opowiedziała Agnieszka Cupiał, dyrektor ZSS nr 28.

Od początku istnienia szkoła przeznaczona była dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Niezmiennym celem działania placówki było wyrównywanie szans dzieci i włączanie ich w życie społeczne. Dzisiaj z pracy nauczycieli i terapeutów korzystają głównie podopieczni z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Mówi pani Katarzyna, mama Natalii:

- Nasza szkoła istnieje od 1952 roku. Chociaż przez lata zmieniała się organizacyjnie i zmieniały się dominujące niepełnosprawności uczniów to zawsze, zgodnie z obowiązującą wiedzą, starała się działać w trzech obszarach – powiedziała Karina Goldsztajn Szczęszek, nauczycielka języka polskiego.

Siedziba Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie znajduje się około 300 metrów od Jasnej Góry.
- U Matki Bożej na modlitwie, na liturgiach, lekcjach historii, „katechezie w praktyce” czy np. w słynnym Konkursie na Wieczernikową Choinkę jesteśmy obecni bardzo często. To wielka wartość, że sanktuarium jest tak blisko – zauważył Tomasz Kurpiarz, katecheta i terapeuta.

Obecnie na Zespół Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie składają się dwie placówki: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28 oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 5. Uczą się w niej i rehabilitują dzieci z terenu całej Polski.

Cała dźwiękowa relacja z inauguracji jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie już niebawem na naszym radiowym Soundcloudzie, a dziś także na 100,6 fm - w Panoramie reporterskiego dnia.

Strona internetowa Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie: zssnr28.info.

Autor: BZ

Zobacz również

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Poniedziałek, 15.04.2024

„Ta płyta to powrót do korzeni. Drzewo jest symbolem wolności i mądrości natury, która wzbudza szacunek i podziw. Drzewa symbolizują życie, ale również nas samych. Korzenie to nasza przeszłość, pień jest symbolem teraźniejszości, a gałęzie to nasza przyszłość, która wyciąga swe ręce do działania, kreacji i marzeń” - tak o projekcie mówi sama artystka.

Ania Michałowska jest wokalistką jazzową, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku i Wokalistyki Jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Występowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą. Jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie

Autor: RJG

Dziś Święto Chrztu Polski

Dziś Święto Chrztu Polski

Niedziela, 14.04.2024

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą.

Autor: o.AG