Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Powrót na szlak paulińskich klasztorów


Środa, 21.09.2022

Powrót na szlak paulińskich klasztorów
Średniowieczny zamek, znikające trumny i uprawa roli. Czy do tego sprowadzić możemy historię Oporowa, niewielkiej wioski położonej nad rzeką Słudwią? Co sprawiło, że w tym miejscu znajduje się jedna z „ambasad Jasnej Góry” – klasztor paulinów? O tym usłyszeć możemy, w powracającej po dwuletniej przerwie na naszą antenę, audycji „Szlakiem paulińskich klasztorów”.

Tak, o tym projekcie mówił w pierwszym odcinku powracającej serii o. Andrzej Grad, dyrektor jasnogórskiej rozgłośni:

Każdy klasztor staramy się przedstawiać wieloaspektowo – m.in. przybliżając jego historię, współczesne duszpasterstwo, region w którym się znajduje, a także to co dla danej placówki jest unikatowe. Nasze „podróżowanie” rozpoczęliśmy od paulińskiego klasztoru i parafii pw. świętego Marcina w Oporowie. Wybraliśmy się m.in. na poszukiwanie „śladów” Stanisława Oporowskiego – XVI wiecznego paulina, którego mieszkańcy tego terenu uznają za świętego. Jego historię w jednym z odcinków „Szlaku” przybliży nam o. Marian Pytel, obecny przeor tego klasztoru:

Podczas naszych dźwiękowych podróży do Oporowa odwiedzimy nie tylko pauliński klasztor, ale także znajdujący się nieopodal, otoczony przepięknymi ogrodami, gotycki zamek, obecnie stanowiący muzeum. Można oglądać tam kolekcje obrazów, rzeźb, mebli, a także wyroby rzemieślnicze i militaria.

„Szlakiem paulińskich klasztorów” pojawia się na naszej antenie, od 13 września, co dwa tygodnie, we wtorek – na przemian z audycją „Historia w murach zamknięta” – o godzinie 10:10.

Autor: AN

Zobacz również

„Koronka na ulicach miast świata” - dziś o godz. 15:00

„Koronka na ulicach miast świata” - dziś o godz. 15:00

Środa, 28.09.2022

Koronka do Bożego Miłosierdzia zostanie dziś odmówiona na ulicach, skwerach, skrzyżowaniach i placach wsi i miast w całej Polsce. To kolejny rok akcji „Koronka na ulicach miast świata”, organizowanej przez wspólnotę Iskra.

Od kilku lat w inicjatywę włącza się Radio Jasna Góra – razem z naszymi słuchaczami odmawiamy modlitwę w wyznaczonym miejscu. Dziś zapraszamy Państwa – tych, którzy mogą przyjść - do wspólnej modlitwy przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Alei H. Sienkiewicza w Częstochowie. Dla pozostałych osób zaplanowaliśmy transmisję o godz. 15.00 na antenie Radia Jasna Góra. Koronkę poprowadzą: o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra oraz red. Dariusz Ciszewski.

Autor: DR

Noc Księgarń - także w częstochowskiej Księgarni św. Pawła

Noc Księgarń - także w częstochowskiej Księgarni św. Pawła

Wtorek, 27.09.2022

4. Ogólnopolska Noc Księgarń odbędzie się w tym roku w piątek, 7 października. Księgarnie w całej Polsce otworzą się nocą, lub pozostaną do dyspozycji miłośników książek do późnych godzin wieczornych. Również częstochowska Księgarnia św. Pawła włącza się po raz kolejny w tę akcję. W swojej cotygodniowej audycji „Goście z wydawnictwa” Agata Nalichowska gościła Joannę Gawędę i ks. Cypriana Kostrzewę z Edycji św. Pawła.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Paweł Łowicki Band - Tylko czas

Płyta tygodnia - Paweł Łowicki Band - Tylko czas

Poniedziałek, 26.09.2022

Płyta Tylko Czas to kompilacja różnych gatunków muzycznych wynikających z „zapotrzebowania” pomysłu muzycznego na tekst i odwrotnie. Usłyszmy tu folk, blues, rock a nawet alternative.

Autor: PG

Matka mojego Pana przychodzi do mnie

Matka mojego Pana przychodzi do mnie

Piątek, 23.09.2022

Na wyjątkowe spotkanie z Maryją i jej Synem zaprasza Jasnogórska Rodzina Różańcowa. Od 29 września do 2 października w częstochowskim sanktuarium odbędzie się otwarte spotkanie formacyjne pod hasłem „Matka mojego Pana przychodzi do mnie”.

Autor: AN

Trzy muzyczne oblicza wiary

Trzy muzyczne oblicza wiary

Piątek, 23.09.2022

Instytut Rozwoju Sztuki i Radio Jasna Góra zapraszają na niezwykłe koncerty muzyki sakralnej trzech nurtów chrześcijaństwa.

Autor: ib

Będzie z Mocą – zaproszenie na koncert zespołu IMPAST

Będzie z Mocą – zaproszenie na koncert zespołu IMPAST

Czwartek, 22.09.2022

W ostatnią niedzielę września (25.09) o godzinie 18:00, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, odbędzie się koncert promocyjny nowej płyty zespołu IMPAST - „Na nieboskłonie”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Autor: JC/AN