Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Powrót na szlak paulińskich klasztorów


Środa, 21.09.2022

Powrót na szlak paulińskich klasztorów
Średniowieczny zamek, znikające trumny i uprawa roli. Czy do tego sprowadzić możemy historię Oporowa, niewielkiej wioski położonej nad rzeką Słudwią? Co sprawiło, że w tym miejscu znajduje się jedna z „ambasad Jasnej Góry” – klasztor paulinów? O tym usłyszeć możemy, w powracającej po dwuletniej przerwie na naszą antenę, audycji „Szlakiem paulińskich klasztorów”.

Tak, o tym projekcie mówił w pierwszym odcinku powracającej serii o. Andrzej Grad, dyrektor jasnogórskiej rozgłośni:

Każdy klasztor staramy się przedstawiać wieloaspektowo – m.in. przybliżając jego historię, współczesne duszpasterstwo, region w którym się znajduje, a także to co dla danej placówki jest unikatowe. Nasze „podróżowanie” rozpoczęliśmy od paulińskiego klasztoru i parafii pw. świętego Marcina w Oporowie. Wybraliśmy się m.in. na poszukiwanie „śladów” Stanisława Oporowskiego – XVI wiecznego paulina, którego mieszkańcy tego terenu uznają za świętego. Jego historię w jednym z odcinków „Szlaku” przybliży nam o. Marian Pytel, obecny przeor tego klasztoru:

Podczas naszych dźwiękowych podróży do Oporowa odwiedzimy nie tylko pauliński klasztor, ale także znajdujący się nieopodal, otoczony przepięknymi ogrodami, gotycki zamek, obecnie stanowiący muzeum. Można oglądać tam kolekcje obrazów, rzeźb, mebli, a także wyroby rzemieślnicze i militaria.

„Szlakiem paulińskich klasztorów” pojawia się na naszej antenie, od 13 września, co dwa tygodnie, we wtorek – na przemian z audycją „Historia w murach zamknięta” – o godzinie 10:10.

Autor: AN

Zobacz również

ks Norbert Rosiński - tyRAPia

ks Norbert Rosiński - tyRAPia

Poniedziałek, 05.06.2023

Muzyka towarzyszyła mi od dzieciństwa, moi rodzice poznali się dzięki muzyce i byłem wychowywany w atmosferze przesiąkniętej muzyką dobrego, polskiego rocka. Jako młody człowiek chodziłem do szkoły muzycznej, grałem na fortepianie i oprócz tego na gitarze.

Autor: PG

Różaniec jak lina asekuracyjna

Różaniec jak lina asekuracyjna

Sobota, 03.06.2023

Różaniec? Jest dla mnie drogą, która prowadzi mnie przez życie.... jest drogowskazem... jest przytuleniem się do Boga i Matki Bożej... - takie świadectwa składali dziś na naszej antenie uczestnicy 10-tysięcznej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę.

Rozmowy z pielgrzymami wybrzmią jeszcze dziś na antenie Radia Jasna Góra w wieczornej „Panoramie reporterskiego dnia” o 22:00. Zapraszamy też do posłuchania naszej cyklicznej audycji „Różaniec z Domu Matki” w każdą sobotę o 10:10, także na naszej stronie internetowej i w podcastach.

Autor: DR

V Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

V Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

Piątek, 02.06.2023

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! To wezwanie kieruje do chrześcijan św. Paweł, a my chcemy uczynić je myślą przewodnią V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców. Zapraszam Was 18 czerwca 2023 r. na Jasną Górę do wspólnej obecności wraz z Maryją przed Panem.

Autor: o.AG

Niedziela u Mamy

Niedziela u Mamy

Piątek, 02.06.2023

Zapraszamy 4 czerwca br. na Jasną Górę na wyjątkowe spotkanie adresowane do wszystkich czytelników prasy katolickiej dla dzieci.

Autor: o.AG

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Piątek, 02.06.2023

3 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Będzie to już XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: RJG

Zaproszenie na Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych

Zaproszenie na Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych

Piątek, 02.06.2023

33. Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych odbędą się na Jasnej Górze w dniach 3-4 czerwca. O tym wydarzeniu mówimy dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” – emisja od 14:15 i 22:00.

Autor: DR