Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Pierwsza pielgrzymka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II na Jasną Górę


Środa, 12.06.2019

Pierwsza pielgrzymka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II na Jasną Górę
Zakon Rycerzy Jana Pawła II odbywa swoją pierwszą oficjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. Wspólnota zrzeszająca świeckich mężczyzn powstała osiem lat temu w celu rozpowszechniania papieskiego nauczania.
O genezie bractwa opowiada generał Zakonu, Krzysztof Wąsowski.

Reguła zakonu zakłada poznawanie wybranych aspektów nauczania Jana Pawła II wraz ze wskazówkami wcielania ich w życie. Do najważniejszych należą: modlitwa za Kościół, pielęgnowanie wartości rodzinnych i społecznych, wychowanie do patriotyzmu, angażowanie się w obronę życia, działalność charytatywna oraz promowanie katolickiej duchowości świeckich.
Mówi Bartłomiej Janyga, Komandor Poznański.

Obecnie zakon liczy ponad 600 braci w ramach dwóch prowincji: polskiej i kanadyjskiej. Podzielone są one na chorągwie, czyli wspólnoty parafialne pod opieką kapelana. Jedną z inicjatyw Zakonu Jana Pawła II jest wydawany od czterech lat Rycerski Kalendarz Patriotyczny, promujący polską historie i kulturę. Dziś członkowie wspólnoty spotykają się na Jasnej Górze na modlitwie przedłużonej o czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Autor: AS

Zobacz również

Biskupie prymicje

Biskupie prymicje

Czwartek, 04.06.2020

Z modlitwą wdzięczności i zawierzenia przyjechał na Jasną Górę bp Grzegorz Suchodolski, przezywając tu swoje „biskupie prymicje”. - Chcę zawierzyć Matce Bożej wszystkich, z którymi do tej pory szedłem i tych, którzy będą mi powierzeni, podkreślił biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Autor: MS

Nowa wystawa o Prymasie Wyszyńskim

Nowa wystawa o Prymasie Wyszyńskim

Czwartek, 04.06.2020

Na Jasnej Górze, od strony Bramy Papieskiej, trwają prace przy montażu nowej wystawy. Ekspozycja poświęcona jest życiu i dziedzictwu Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Nosi tytuł „Per Mariam Soli Deo”. Jak wyjaśnia Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jej usytuowanie nie jest przypadkowe.

Autor: it

Modlitwa wdzięczności

Modlitwa wdzięczności

Czwartek, 04.06.2020

Z modlitwą wdzięczności za otrzymany dar i wielką łaskę święceń kapłańskich na Jasną Górę wciąż przybywają neoprezbiterzy.Nowo wyświęceni księża od Maryi uczą się jak być zakorzenionym w Chrystusie.

 

Autor: it

Wojskowi dziękują

Wojskowi dziękują

Czwartek, 04.06.2020

Uroczystość wręczenia pamiątkowych odznak honorowych Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego odbyła się w Sali Rycerskiej. Wyróżniony został paulin o. Eustachy Rakoczy obchodzący w tych dniach 50.roczncię święceń kapłańskich, mjr Wojska Polskiego, od 1975r. z nominacji Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości, organizator duszpasterstwa kombatantów w latach

Autor: it

Święto Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Święto Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Czwartek, 04.06.2020

Dziś święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jasna Góra to szczególne miejsce dla prezbiterów. Tu, każdego dnia Eucharystie sprawują księża z różnych stron świata, nowo wyświęceni kapłani zawierzają swoje powołanie Maryi, a jubilaci dziękują za służbę Bogu i ludziom.

Autor: it

Neoprezbiterzy diecezji rzeszowskiej

Neoprezbiterzy diecezji rzeszowskiej

Środa, 03.06.2020

Sakrament prezbiteratu otrzymali w ubiegłą sobotę - 30 maja w katedrze w Rzeszowie z rąk bpa. Jan Wątroby, dziś przybyli Matce Bożej podziękować za dar kapłaństwa, jaki stał się ich udziałem.

Autor: ib