Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!


Piątek, 19.08.2022

Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!
Już wkrótce na Jasną Górę wyruszają dwie piesze pielgrzymki związane z paulinami – z Wielgomłyn i z Wieruszowa. Obie grupy będą wędrować pod przewodnictwem paulinów, a dotrą na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. I właśnie o tych pielgrzymkach, ale także o paulińskiej posłudze i szczególnych miejscach, gdzie przyszło im ją pełnić – dzisiejszy „Wakacyjny temat dnia” przygotował o. Andrzej Grad.

35. Pieszą Pielgrzymkę Dekanatu Kodrąb, a w niej także parafian z Wielgomłyn, będzie prowadził na Jasną Górę o. Karol Sudoł. Popularnie mówi się, że pielgrzymka ta wędruje „Od Matki do Matki” – w Sanktuarium Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej czczona jest cudowna Pieta Matki Bożej Cierpiącej. Pielgrzymi będą wędrować na Jasną Górę 3 dni, od 23 sierpnia – mają do pokonania ok. 70 km.

„Za kilka dni rozpoczniemy nasze pielgrzymowanie, może nie tak dalekie jak z Warszawy czy innych miejsc naszej Ojczyzny, ale przez te trzy dni drogi chcemy iść z naszymi intencjami, sprawami do Matki Bożej” – mówi kierownik pielgrzymki wieruszowskiej o. Karol Sudoł. Tłumaczy też, dlaczego dekanat, należący do arch. częstochowskiej, wędruje waśnie na 26 sierpnia, na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej:

O. Andrzej Grad wraz z o. Karolem zachęcają do pielgrzymowania – nie tylko na dalekich, odległych trasach, ale właśnie na tych krótszych, które można łatwiej „ogarnąć” zarówno pod względem urlopowym, jak i fizycznym. Zapisy na pielgrzymki są otwarte. Bo przecież każda pielgrzymka jest ważna:

Pielgrzymi zostaną na Jasnej Górze na „imieniny” Matki Bożej.

*
A druga, „paulińska” piesza pielgrzymka, wyruszy na Jasną Górę także 23 sierpnia z Wieruszowa, z diecezjalnego Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego, gdzie od wieków posługują ojcowie i bracia paulini. Pielgrzymka także będzie trwała trzy dni, ale tradycje ma o wiele dłuższe - wyrusza po raz 283. – mówi przeor klasztoru i proboszcz parafii o. Piotr Piechocki.

Również pielgrzymi z Wieruszowa pozostaną na Jasnej Górze na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, a także podejmą dodatkowy trud – do domów wrócą także pieszo. A może ktoś z Państwa wybierze się razem z nimi?

Jakie będą tegoroczne pielgrzymki? – o tym w „Wakacyjnym temacie dnia” jeszcze dziś o 19:30 i 3:00, a wkrótce do odsłuchania w zakładce „Wakacyjny temat dnia”.

O historii parafii i klasztorów w Wielgomłynach i w Wieruszowie, które przez wieki należały do Zakonu Paulinów, a także o kulcie Matki Bożej Cierpiącej i Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego – można przeczytać na stronie parafii:

- www.wielgomlyny.paulini.pl

- www.wieruszow.paulini.pl

Autor: DR

Zobacz również

„Anioły do mnie wysyłaj...”

„Anioły do mnie wysyłaj...”

Czwartek, 29.09.2022

Dziś Kościół wspomina Świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała, a już w niedzielę – przypadnie wspomnienie Aniołów Stróżów. Na antenie Radia Jasna Góra tematyka „anielska” jest obecna w nowej formule od września, w jesienno-zimowej ramówce programowej. „Razem z Aniołami” – to audycja pod redakcją s. Kamili Nowickiej ze zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Kim są Anioły, jaki mają wpływ na nasze życie, w jaki sposób towarzyszą nam w codziennych sprawach – o tym w s. Kamila rozmawia co tydzień ze swoją współsiostrą Marią Druch. A dziś także rozpoczyna się nowenna przed wspomnieniem Świętych Aniołów Stróżów, które obchodzimy 2 października.

Autor: DR / s.AN

„Koronka na ulicach miast świata” - dziś o godz. 15:00

„Koronka na ulicach miast świata” - dziś o godz. 15:00

Środa, 28.09.2022

Koronka do Bożego Miłosierdzia zostanie dziś odmówiona na ulicach, skwerach, skrzyżowaniach i placach wsi i miast w całej Polsce. To kolejny rok akcji „Koronka na ulicach miast świata”, organizowanej przez wspólnotę Iskra.

Od kilku lat w inicjatywę włącza się Radio Jasna Góra – razem z naszymi słuchaczami odmawiamy modlitwę w wyznaczonym miejscu. Dziś zapraszamy Państwa – tych, którzy mogą przyjść - do wspólnej modlitwy przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Alei H. Sienkiewicza w Częstochowie. Dla pozostałych osób zaplanowaliśmy transmisję o godz. 15.00 na antenie Radia Jasna Góra. Koronkę poprowadzą: o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra oraz red. Dariusz Ciszewski.

Autor: DR

Noc Księgarń - także w częstochowskiej Księgarni św. Pawła

Noc Księgarń - także w częstochowskiej Księgarni św. Pawła

Wtorek, 27.09.2022

4. Ogólnopolska Noc Księgarń odbędzie się w tym roku w piątek, 7 października. Księgarnie w całej Polsce otworzą się nocą, lub pozostaną do dyspozycji miłośników książek do późnych godzin wieczornych. Również częstochowska Księgarnia św. Pawła włącza się po raz kolejny w tę akcję. W swojej cotygodniowej audycji „Goście z wydawnictwa” Agata Nalichowska gościła Joannę Gawędę i ks. Cypriana Kostrzewę z Edycji św. Pawła.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Paweł Łowicki Band - Tylko czas

Płyta tygodnia - Paweł Łowicki Band - Tylko czas

Poniedziałek, 26.09.2022

Płyta Tylko Czas to kompilacja różnych gatunków muzycznych wynikających z „zapotrzebowania” pomysłu muzycznego na tekst i odwrotnie. Usłyszmy tu folk, blues, rock a nawet alternative.

Autor: PG

Matka mojego Pana przychodzi do mnie

Matka mojego Pana przychodzi do mnie

Piątek, 23.09.2022

Na wyjątkowe spotkanie z Maryją i jej Synem zaprasza Jasnogórska Rodzina Różańcowa. Od 29 września do 2 października w częstochowskim sanktuarium odbędzie się otwarte spotkanie formacyjne pod hasłem „Matka mojego Pana przychodzi do mnie”.

Autor: AN

Trzy muzyczne oblicza wiary

Trzy muzyczne oblicza wiary

Piątek, 23.09.2022

Instytut Rozwoju Sztuki i Radio Jasna Góra zapraszają na niezwykłe koncerty muzyki sakralnej trzech nurtów chrześcijaństwa.

Autor: ib