Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » To My! Wasze Radio! ;-)


Czwartek, 04.08.2022

To My! Wasze Radio! ;-)
W jaki sposób można słuchać Radia Jasna Góra, jakimi kanałami nasz dźwięk dociera do Państwa? – o tym w „Porannym espresso” Agata Nalichowska rozmawiała z o. Andrzejem Gradem, dyrektorem Radia Jasna Góra.

Na pewno podstawowym sposobem odbioru rozgłośni Sanktuarium jasnogórskiego w Częstochowie i w okolicach, jest przekaz tradycyjny - na falach krótkich na 100,6 fm. Sygnał jest dostępny w Częstochowie i w odległości ok. 100 km.

Ale rozwijająca się technika i sieć internetowa stworzyły rozgłośniom nowe możliwości nadawania. „Mamy możliwość skorzystania z innych źródeł, dzięki którym Radio Jasna Góra jest słyszalne. Internet jest już powszechny, i każdy praktycznie ma w telefonie stały dostęp do niego” – mówi o. Andrzej Grad.

Radio Jasna Góra od jakiegoś czasu ma swoją aplikację na telefony i tablety z systemem Android (trwają prace nad wersją iOS).

„To daje nam możliwość, że wszędzie nas słychać, i każdy, kto odnajdzie nas np. podczas pobytu na Jasnej Górze, czy czasami przez przypadek – bo takie też mamy sygnały, że ktoś przeglądał sieć, znalazł nas i został z nami, co nas bardzo cieszy! – mówi o. dyrektor – Dzięki temu, że Internet jest wszechobecny, każdy ma do niego dostęp, to może nas być słychać wszędzie. Słuchają nas w ten sposób słuchacze w Polsce, ale także za granicą, szczególnie nasza Polonia z bliższych i dalszych krajów”.

Od dawna działa także nadawanie przez satelitę HotBird. Natomiast od niedawna – pojawił się nowy, alternatywny sposób odbioru naszej rozgłośni – przez system cyfrowy DAB, a więc sposób nadawania sygnału radowego nie analogowo, ale cyfrowo.

„Podobnie jak kilka lat temu z telewizją, tak teraz jest pomysł, żeby tak zrobić z radiofonią. Ma to poprawić jakość sygnału radiowego” – podkreśla o. Grad.

„Wszyscy, którzy mają nowsze odbiorniki radiowe, czy to samochodowe, czy domowe, mogą nas na pewno słuchać w Częstochowie i w okolicach, ale też prowadzimy nadawanie testowe np. w Warszawie, Katowicach, Opolu, Szczecinie. Myślimy też o Gdańsku i Krakowie. Oczywiście, to są wszystko próby, badamy, czy są tam odbiorcy naszego Radia” – mówi o. dyrektor.

W niektórych miastach i miejscowościach sygnał Radia Jasna Góra pojawił się w telewizorach - za pośrednictwem nowego sygnału cyfrowego.

Zachęcamy Państwa – napiszcie, zadzwońcie, wyślijcie smsa lub info przez FB lub Messengera – w jaki sposób nas słuchacie. Jesteśmy bardzo ciekawi! ;-)

Autor: DR

Zobacz również

Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!

Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!

Piątek, 19.08.2022

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszają dwie piesze pielgrzymki związane z paulinami – z Wielgomłyn i z Wieruszowa. Obie grupy będą wędrować pod przewodnictwem paulinów, a dotrą na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. I właśnie o tych pielgrzymkach, ale także o paulińskiej posłudze i szczególnych miejscach, gdzie przyszło im ją pełnić – dzisiejszy „Wakacyjny temat dnia” przygotował o. Andrzej Grad.

Autor: DR

Zostań Rycerzem Niepokalanej!

Zostań Rycerzem Niepokalanej!

Czwartek, 18.08.2022

Choć na co dzień nie noszą kolczugi i hełmu, to w każdej chwili postępują według rycerskiego kodeksu honorowego. Ich misją jest „zdobycie całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Gośćmi Radia Jasna Góra były dziś damy i rycerze „od świętego Maksymiliana”, którzy do najmłodszych słuchaczy skierowali zaproszenie do uczestnictwa w VI Ogólnopolskim Spotkaniu Dzieci w Niepokalanowie.

Autor: AN

Płyta tygodnia - Omen - o3

Płyta tygodnia - Omen - o3

Środa, 17.08.2022

W twórczości grupy pojawiają się utwory, inspirowane chrześcijaństwem, chociaż muzycy nie identyfikują się jako twórcy tego nurtu muzycznego.

Autor: PG

Nigdy więcej wojny!

Nigdy więcej wojny!

Wtorek, 16.08.2022

Wojna to piekło. Informacje z frontu nie mogą stać się jednym z wielu "powiadomień" na naszych smartfonach. O sytuacji na Ukrainie i o wielkim długu wdzięczności zaciągniętym u Polaków w rozmowie z Jolantą Kobojek opowiadał biskup Radosław Zmitrowicz OMI.

Autor: AN

Listy do Maryi? Doręczono!

Listy do Maryi? Doręczono!

Niedziela, 14.08.2022

Intencje duchowych pielgrzymów 311. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej dotarły bezpiecznie na Jasną Górę w plecaku paulina o. Jakuba Szymczychy. Przewodnik grupy „15. Srebrnej” zapewnił, że każdy „list do Matki Bożej” został omodlony przez pątników w czasie 9-dniowej wędrówki z Warszawy do częstochowskiego Sanktuarium.

Autor: AN/DR

Radio Jasna Góra w programie „Między Ziemią a Niebem”

Radio Jasna Góra w programie „Między Ziemią a Niebem”

Niedziela, 14.08.2022

Popularny program telewizyjny „Między Ziemią a Niebem” nadawany był dziś z Jasnej Góry. O Sanktuarium i pieszym pielgrzymowaniu opowiadali przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i rzecznik prasowy o. Michał Bortnik. Była także chwila na prezentację Radia Jasna Góra - o specyfice posługi rozgłośni sanktuaryjnej opowiadała nasza dziennikarka Agata Nalichowska.

Autor: DR