Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Piesza Pielgrzymka Góralska - w kierpcach do „samiuśkiej Maryi”


Niedziela, 31.07.2022

Piesza Pielgrzymka Góralska - w kierpcach do „samiuśkiej Maryi”
Spod Giewontu i spod Babiej Góry wędrowali na Jasną Górę górale. 41. Piesza Pielgrzymka Góralska po 8 lub 9 dniach trasy (w zależności od miejsca wyruszenia) wchodzi do Częstochowy w niedzielę, 31 lipca.

„Wejdziemy z pompą” – zapowiadał główny przewodnik pielgrzymki o. Łukasz Flader, paulin z paulińskiej parafii na Bachledówce k. Zakopanego. I chyba nie miał na myśli intensywnego deszczu, który od wczoraj towarzyszy wędrówce górali... Ale i tak, mimo niesprzyjającej pogody, pielgrzymi na wejście na Jasną Górę ubierają tradycyjne, góralskie stroje, gra też kapela góralska – i tak, mimo deszczu, ma być i dziś.

Wejście zaplanowano ok. godz. 13:00, natomiast o 14:30 wezmą udział we Mszy św. w bazylice (tę Eucharystię pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego będziemy transmitować na antenie).

Ekipa Radia Jasna Góra wybrała się na trasę pielgrzymki góralskiej w piątek, 29 lipca. Byliśmy na postojach poszczególnych grup w okolicach Włodowic i Jaworznika na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Wśród wielu intencji, jakie towarzyszą pielgrzymom, jest modlitwa za rodziny, ale także – co wybrzmiewa w rozmowach chyba z każdym pątnikiem - modlitwa o pokój na Ukrainie i na świecie. Jak podkreśla przewodnik pielgrzymki o. Łukasz, ogromną radością napawa go fakt, że we wszystkich czterech grupach – z Orawy, Rabki, Nowego Targu i Bachledówki – idzie dużo rodzin z dziećmi. „To fenomen na skalę światową! Powinniśmy być dumni z tego, że mamy coś takiego, jak pielgrzymowanie piesze na Jasną Górę”:

Młodzi uczestnicy pielgrzymki, Tamara i Krzysiek, chętnie zaśpiewali do radiowego mikrofonu:

W Pielgrzymce Góralskiej szedł też Stanisław Obrochta, prezes koła Stare Bystre Związku Podhalan w Chicago. Przyjechał do Polski tylko na wakacje, ale po namowie kolegi spróbował wędrowania przez jeden dzień, a wieczorem spakował się i wrócił na trasę na kolejne 8 dni. „To jest tak piękna pielgrzymka i takie przeżycie, że za żadne pieniądze nie można jej kupić” – podkreślał Stanisław:

Tysiące intencji, tysiące podziękowań – to powód, dla którego, jak mówią pielgrzymi, trzeba iść. Magdalena z grupy Nowy Targ dziękowała m.in. za uzdrowienie najmłodszego syna:

Pani Grażynie też towarzyszyła intencja, dla której postanowiła zmierzyć się ze wszystkimi trudami pielgrzymki

Zapraszamy, posłuchajcie Państwo rozmów z pielgrzymami z trasy i pieśni góralskich – to poniżej. Mamy też na radiowym Facebooku kilka filmów z trasy. Pielgrzymka Góralska przez cały dzień także na antenie Radia, i jeszcze jutro, w „Panoramie reporterskiego dnia”, do niej powrócimy.Autor: DR

Zobacz również

Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!

Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!

Piątek, 19.08.2022

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszają dwie piesze pielgrzymki związane z paulinami – z Wielgomłyn i z Wieruszowa. Obie grupy będą wędrować pod przewodnictwem paulinów, a dotrą na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. I właśnie o tych pielgrzymkach, ale także o paulińskiej posłudze i szczególnych miejscach, gdzie przyszło im ją pełnić – dzisiejszy „Wakacyjny temat dnia” przygotował o. Andrzej Grad.

Autor: DR

Zostań Rycerzem Niepokalanej!

Zostań Rycerzem Niepokalanej!

Czwartek, 18.08.2022

Choć na co dzień nie noszą kolczugi i hełmu, to w każdej chwili postępują według rycerskiego kodeksu honorowego. Ich misją jest „zdobycie całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Gośćmi Radia Jasna Góra były dziś damy i rycerze „od świętego Maksymiliana”, którzy do najmłodszych słuchaczy skierowali zaproszenie do uczestnictwa w VI Ogólnopolskim Spotkaniu Dzieci w Niepokalanowie.

Autor: AN

Płyta tygodnia - Omen - o3

Płyta tygodnia - Omen - o3

Środa, 17.08.2022

W twórczości grupy pojawiają się utwory, inspirowane chrześcijaństwem, chociaż muzycy nie identyfikują się jako twórcy tego nurtu muzycznego.

Autor: PG

Nigdy więcej wojny!

Nigdy więcej wojny!

Wtorek, 16.08.2022

Wojna to piekło. Informacje z frontu nie mogą stać się jednym z wielu "powiadomień" na naszych smartfonach. O sytuacji na Ukrainie i o wielkim długu wdzięczności zaciągniętym u Polaków w rozmowie z Jolantą Kobojek opowiadał biskup Radosław Zmitrowicz OMI.

Autor: AN

Listy do Maryi? Doręczono!

Listy do Maryi? Doręczono!

Niedziela, 14.08.2022

Intencje duchowych pielgrzymów 311. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej dotarły bezpiecznie na Jasną Górę w plecaku paulina o. Jakuba Szymczychy. Przewodnik grupy „15. Srebrnej” zapewnił, że każdy „list do Matki Bożej” został omodlony przez pątników w czasie 9-dniowej wędrówki z Warszawy do częstochowskiego Sanktuarium.

Autor: AN/DR

Radio Jasna Góra w programie „Między Ziemią a Niebem”

Radio Jasna Góra w programie „Między Ziemią a Niebem”

Niedziela, 14.08.2022

Popularny program telewizyjny „Między Ziemią a Niebem” nadawany był dziś z Jasnej Góry. O Sanktuarium i pieszym pielgrzymowaniu opowiadali przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i rzecznik prasowy o. Michał Bortnik. Była także chwila na prezentację Radia Jasna Góra - o specyfice posługi rozgłośni sanktuaryjnej opowiadała nasza dziennikarka Agata Nalichowska.

Autor: DR