Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze


Piątek, 01.07.2022

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze
Nauka duszpasterstwa, służba Maryi i Kościołowi - swoje wakacyjne praktyki rozpoczęli na Jasnej Górze klerycy paulińscy. Początek wakacji to rozpoczęcie ich posługi w jasnogórskim sanktuarium.

Na co dzień przebywają w Krakowie, i są studentami Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów na Skałce. Natomiast w letnich miesiącach mają możliwość poznania paulińskiego życia, a także włączenia się w posługę duszpasterską Jasnej Góry.

W ramach „Wakacyjnego tematu dnia” w radiowym studio gościli klerycy: Augustyn, Dawid i Krzysztof, reprezentanci kilkunastu kleryków, którzy posługują w te wakacje na Jasnej Górze. W rozmowie z Bartłomiejem Zugiem opowiadali o początkach swojego powołania i pierwszych latach bycia w Zakonie Paulinów, o codzienności życia seminaryjnego na Skałce, a także - o posłudze wakacyjnej na Jasnej Górze.

„Jesteśmy tutaj, żeby pomagać ojcom w posłudze przy sanktuarium. Dla nas jest to też okazja, żeby uczyć się duszpasterstwa” – powiedział br. Augustyn, który pochodzi z Kamerunu. Właśnie skończył IV rok skałecznego seminarium, a w Polsce jest już 5 lat – stąd bardzo dobra znajomość języka polskiego.

Na Jasnej Górze czas wakacyjny to zwiększony ruch pielgrzymkowy – widać to zwłaszcza w sierpniu, kiedy docierają grupy piesze. Klerycy przyjmują intencje na Msze święte, zbierają tacę podczas Eucharystii, ale także zajmują się wieloma zwykłymi, codziennymi pracami w klasztorze.

„Posługa zależy od stopnia formacji – inaczej pomagają diakoni, inaczej akolici, a inaczej klerycy pierwszych lat seminarium” – tłumaczył br. Dawid, który skończył właśnie III rok. Klerycy podkreślali, że oprócz wykonywania codziennych, prostych prac, mają także możliwość ewangelizacji – czasami przez zwykłą rozmowę, której ktoś w danej chwili bardzo potrzebuje.

Br. Krzysztof ukończył I rok paulińskiego seminarium. Jak podkreślał, jest bardzo szczęśliwy, że będzie mógł posługiwać na Jasnej Górze: „Trochę pobędę przy Matce Bożej” – uśmiechał się i dodał, że praca tutaj to cały czas kontakt z ludźmi:

Klerycy w sierpniu maja także możliwość „zakosztowania” pieszego pielgrzymowania – wybierają się na Warszawską Pielgrzymkę Pieszą, w czasie której pomagają ojcom prowadzącym grupy. Pod koniec wakacji będą także mogli spędzić trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Cała rozmowa do odsłuchania w zakładce „Wakacyjny temat dnia”.

Autor: DR

Zobacz również

Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!

Paulińskie parafie Wielgomłyny i Wieruszów idą na pielgrzymkę!

Piątek, 19.08.2022

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszają dwie piesze pielgrzymki związane z paulinami – z Wielgomłyn i z Wieruszowa. Obie grupy będą wędrować pod przewodnictwem paulinów, a dotrą na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. I właśnie o tych pielgrzymkach, ale także o paulińskiej posłudze i szczególnych miejscach, gdzie przyszło im ją pełnić – dzisiejszy „Wakacyjny temat dnia” przygotował o. Andrzej Grad.

Autor: DR

Zostań Rycerzem Niepokalanej!

Zostań Rycerzem Niepokalanej!

Czwartek, 18.08.2022

Choć na co dzień nie noszą kolczugi i hełmu, to w każdej chwili postępują według rycerskiego kodeksu honorowego. Ich misją jest „zdobycie całego świata dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Gośćmi Radia Jasna Góra były dziś damy i rycerze „od świętego Maksymiliana”, którzy do najmłodszych słuchaczy skierowali zaproszenie do uczestnictwa w VI Ogólnopolskim Spotkaniu Dzieci w Niepokalanowie.

Autor: AN

Płyta tygodnia - Omen - o3

Płyta tygodnia - Omen - o3

Środa, 17.08.2022

W twórczości grupy pojawiają się utwory, inspirowane chrześcijaństwem, chociaż muzycy nie identyfikują się jako twórcy tego nurtu muzycznego.

Autor: PG

Nigdy więcej wojny!

Nigdy więcej wojny!

Wtorek, 16.08.2022

Wojna to piekło. Informacje z frontu nie mogą stać się jednym z wielu "powiadomień" na naszych smartfonach. O sytuacji na Ukrainie i o wielkim długu wdzięczności zaciągniętym u Polaków w rozmowie z Jolantą Kobojek opowiadał biskup Radosław Zmitrowicz OMI.

Autor: AN

Listy do Maryi? Doręczono!

Listy do Maryi? Doręczono!

Niedziela, 14.08.2022

Intencje duchowych pielgrzymów 311. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej dotarły bezpiecznie na Jasną Górę w plecaku paulina o. Jakuba Szymczychy. Przewodnik grupy „15. Srebrnej” zapewnił, że każdy „list do Matki Bożej” został omodlony przez pątników w czasie 9-dniowej wędrówki z Warszawy do częstochowskiego Sanktuarium.

Autor: AN/DR

Radio Jasna Góra w programie „Między Ziemią a Niebem”

Radio Jasna Góra w programie „Między Ziemią a Niebem”

Niedziela, 14.08.2022

Popularny program telewizyjny „Między Ziemią a Niebem” nadawany był dziś z Jasnej Góry. O Sanktuarium i pieszym pielgrzymowaniu opowiadali przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i rzecznik prasowy o. Michał Bortnik. Była także chwila na prezentację Radia Jasna Góra - o specyfice posługi rozgłośni sanktuaryjnej opowiadała nasza dziennikarka Agata Nalichowska.

Autor: DR