Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 550 lat wierności - paulini na Skałce w Krakowie


Czwartek, 23.06.2022

550 lat wierności - paulini na Skałce w Krakowie
550-lecie obecności paulinów na Skałce w Krakowie uczczono 22 czerwca uroczystą Mszą świętą. Jubileuszową Eucharystię transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra.

Mszę św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wśród ojców paulinów obecny był o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu, a także o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry – klasztoru, z którego na Skałkę przybyli paulini w 1472 r.

Na początku Mszy św. przeor krakowskiej Skałki o. Mariusz Tabulski podkreślił, że Kraków i Kościół krakowski są miejscem, gdzie „paulini znaleźli swój dom”, i gdzie przez wieki pielęgnują kult św. Stanisława Biskupa i Męczennika. „To właśnie ze względu na św. Stanisława zaprosił nas do Krakowa kanonik i dziejopis ks. Jan Długosz, abyśmy służyli Kościołowi krakowskiemu, pielgrzymom i Ojczyźnie” – mówił o. Tabulski.

Dokładnie 22 czerwca 1472 r. z Jasnej Góry przybyło do Krakowa 12 zakonników. „Stali się poniekąd głosem świętego męczennika, przypominając o potrzebie radykalizmu, wierności Bogu, bezkompromisowości, troski o ludzi i ich godność” – mówił o. przeor.

powitanie - o. Mariusz Tabulski:

W homilii abp Marek Jędraszewski przywołał fragment Kroniki Jana Długosza z 22 czerwca 1472 r. opisujący przybycie zakonu braci pustelników św. Pawła do Krakowa. Metropolita przypomniał również dzieje paulinów w Polsce, których historia rozpoczęła się w 1382 r., gdy Władysław Opolczyk, fundator Jasnej Góry, sprowadził zakon z Węgier. Arcybiskup wymienił kilkanaście fundacji paulińskich, ale podkreślił, że Jasna Góra i Skałka są „najbardziej znakomitymi i najświętszymi” na ziemiach polskich.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że paulini przybyli do Krakowa nie tylko dlatego, że odznaczali się szczególną pobożnością i świętością osobistą, nie tylko dlatego, że ich zakon miał charakter zarówno kontemplacyjny, jak i był oddany dziełom miłosierdzia, ale przede wszystkim przynieśli z Jasnej Góry swoją szczególną pobożność do Matki Bożej. „W ten sposób zaczynał się kult postaci – ściśle powiązanych ze sobą – które stały się z czasem głównymi patronami naszej Ojczyzny: Matka Najświętsza, św. Wojciech i św. Stanisław. Nie zrozumie się Polski bez tych trzech postaci” – mówił abp Marek Jędraszewski.

homilia - abp Marek Jędraszewski:

„Krakowska Skałka to szczególne miejsce, szczególna historia w naszym paulińskim Zakonie – mówił na zakończenie Mszy św. o. Arnold Chrapkowski, generał paulinów – Dzień dzisiejszy to szczególny czas wdzięczności wobec Boga i wobec ludzi, którzy poprzez wieki przyczynili się i przyczyniają dalej do piękna przede wszystkim duchowego tego miejsca”.

„Cała nasza przyszłość, to, co przed nami, wszystkie nasze plany, całe nasze nadzieje składamy w dłoniach Bożej Matki Maryi – Tej, która przywiodła nas na polską ziemię z Węgier; Tej, która przywiodła tu paulinów z Jasnej Góry na Skałkę, i Tej, która idzie z nami w różne części świata – mówił o. Chrapkowski - Niech Ona swym Matczynym wzrokiem ogarnia to miejsce, tych wiernych, którzy tutaj oddają cześć Bogu, a zwłaszcza naszych braci z różnych części świata, którzy tu przygotowują się do przyjęcia sakramentu kapłaństwa”.

zakończenie - o. Arnold Chrapkowski:

W uroczystej Mszy świętej wzięli udział: zakonnice i zakonnicy z zaprzyjaźnionych, okolicznych zgromadzeń zakonnych i sąsiadujących klasztorów, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, pracownicy Skałki, przyjaciele i dobrodzieje klasztoru, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw – m.in. Bractw Kurkowych, Bractwa Aniołów Stróżów, Rycerstwa św. Michała Archanioła, Rycerstwa Orderu św. Stanisława, Duszpasterstwa Akademickiego na Skałce, wykładowcy Seminarium Paulinów na Skałce w Krakowie.

/wykorzystano informacje i zdjęcie Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej/

zobacz także:

- diecezja.pl/aktualnosci/550-lecie-obecnosci-paulinow-na-skalce

- skalka.paulini.pl

- www.radiojasnagora.pl/Wlasciwi-ludzie-na-wlasciwym-miejscu

Autor: DR

Zobacz również

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG