Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Duchowe SPA - 26. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze


Piątek, 20.05.2022

Duchowe SPA - 26. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze
Współcześnie słowo „odnowa” kojarzy nam się – w pierwszej kolejności - z salonami kosmetycznymi i kąpielami w algach. Tymczasem ma ono wymiar głęboko religijny i sięga swoimi korzeniami do początków Kościoła. Do momentu „wylania Ducha Świętego” na Apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy.

Do tego wydarzenia – które wciąż aktualizuje się w życiu wierzących – nawiązują wspólnoty i ruchy charyzmatyczne, takie jak Katolicka Odnowa w Duchu Świętym. Reprezentanci tego ruchu spotkają się już po raz 26., w najbliższą sobotę, 21 maja na Jasnej Górze. Tradycyjnie całodniowe czuwania modlitewno-formacyjne odbywają się w częstochowskim sanktuarium maryjnym przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

O tym czym w XXI wieku są wspólnoty „Odnowy”, czy Duch Święty wciąż działa z taką samą mocą, jak w czasach pierwszych chrześcijan i czy współcześni wierzący potrafią odpowiadać na jego wezwanie rozmawialiśmy w czwartkowym „Paśmie Studia Otwartego” – 19 maja – z organizatorami jasnogórskiego czuwania: biskupem Andrzejem Przybylskim, delegatem konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Odnowy w Duchu Świętym i ks. Arturem Potrapelukiem, przewodniczącym Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

Zapraszając na sobotnie spotkanie wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją więź z Bogiem, biskup Andrzej podkreślił, że łaski i charyzmaty to nie coś nadzwyczajnego, „zarezerwowanego” dla konkretnych osób czy wspólnot, ale codzienność Kościoła.

- Częściej jednak – dodał biskup Przybylski - odnowa w Duchu Świętym kojarzy się nam z ruchami charyzmatycznymi, ale je także należy właściwie rozumieć i prowadzić w ramach nauczania Kościoła.

W czasie czwartkowego „Pasma Studia Otwartego” program 26. Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze przybliżał ks. Artur Potrapeluk. Jak podkreślał kapłan motywem przewodnim spotkania jest „posłanie”.

- Ruch Odnowy, to przede wszystkim ruch ludzi świeckich, którzy chcą być w Kościele i Kościołowi służyć – mówił Przewodniczący KZK Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Doroczne czuwania to nie tylko czas podsumowań i wyznaczania nowych kierunków, ale też okazja do przybliżania Odnowy pozostałym wiernym.

Początek 26. Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w sobotę, 21 maja o godzinie 9:30 na jasnogórskich błoniach. Szczegółowy program spotkania dostępny jest na stronie internetowej Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.

Na antenie Radia Jasna Góra – w ramach czuwania - transmitować będziemy modlitwy, konferencje i świadectwa od 9:30 do 12:40 i Mszę Świętą o 16:30.

Warto przypomnieć, że także przy Jasnogórskim Sanktuarium działa Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Kana”. I od lat związana jest ona z naszą rozgłośnią - reporterzy towarzyszą spotkaniom oraz rekolekcjom przez nią organizowanym, nagrywają świadectwa członków i informują o najważniejszych wydarzeniach w kalendarzu wspólnoty. Od 2018 do początku 2022 roku emitowaliśmy także audycję Szum w radiu, prowadzoną najpierw przez o. Tomasza Chmielewskiego, a później przez o. Piotra Stanikowskiego.

Więcej informacji o Jasnogórskiej „Kanie” m.in. w newsach:

Rekolekcje inne niż wszystkie
W jasnogórskiej Kanie
Zmiana opiekuna Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Kana"
Jubileuszowy rok jasnogórskiej KANYAutor: AN

Zobacz również

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Piątek, 01.07.2022

Nauka duszpasterstwa, służba Maryi i Kościołowi - swoje wakacyjne praktyki rozpoczęli na Jasnej Górze klerycy paulińscy. Początek wakacji to rozpoczęcie ich posługi w jasnogórskim sanktuarium. W ramach „Wakacyjnego tematu dnia” w radiowym studio gościli klerycy: Augustyn, Dawid i Krzysztof, reprezentanci kilkunastu kleryków, którzy posługują w te wakacje na Jasnej Górze. W rozmowie z Bartłomiejem Zugiem opowiadali o początkach swojego powołania i pierwszych latach bycia w Zakonie Paulinów, o codzienności życia seminaryjnego na Skałce, a także - o posłudze wakacyjnej na Jasnej Górze.

Autor: DR

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Środa, 29.06.2022

Kim są Anioły? Jak mogą wpływać na nasze życie? O tym rozmawialiśmy w „Wakacyjnym temacie dnia”, tuż przed zaplanowaną na sobotę 7. Ogólnopolską Pielgrzymką „Ze św. Michałem na Jasną Górę”. 2 lipca w sanktuarium odbędzie się spotkanie modlitewne uczestników peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła z Groty Gargano, Rycerzy św. Michała i Jego czcicieli, członków Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła i czytelników czasopisma „Któż jak Bóg”. Gościem Marcina Bernasia była s. Maria Druch ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, a rozmowa stała się niejako duchowym przygotowaniem do zbliżającej się pielgrzymki.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Poniedziałek, 27.06.2022

Mało znaczące we współczesnym świecie, ale idealne, by Orędzie Matki Bożej przekazać dalej. Szczególnie wyraźnie pokazuje to historia powstania płyty. To co się wydarzyło w przeciągu zaledwie jednego miesiąca, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Autor: PG

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 27.06.2022

Czy audycje mogą się wybrać na wakacje? A jeżeli tak, to czy w ich miejscu na antenie pojawi się… cisza? Postanowiła się o tym przekonać redakcja Radia Jasna Góra, rezygnując na okres letni z emisji kilku „sztandarowych tytułów”. Zabraknie m.in. magazynów „Chcę żyć, „Goście z wydawnictwa” i „Dotknij miłosierdzia". W zamian pojawią się nowości. Od 27 czerwca do 4 września obowiązywać będzie wakacyjna ramówka.

Autor: AN

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Piątek, 24.06.2022

Ostatnia przed wakacjami audycja Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej pt. „Różaniec w Domu Matki” zabrzmiała w sobotę, 25 czerwca o godz. 10:10 na antenie Radia Jasna Góra. Następne spotkanie - we wrześniu.

„Na Jasnej Górze lipiec i sierpień to szczególny czas pielgrzymkowy, stąd też inne wydarzenia będą obecne na antenie naszego Radia” – informuje w ostatniej audycji o. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jednocześnie zachęca, żeby w czasie wakacji nie zapomnieć o codziennym różańcu.

Autor: DR

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czwartek, 23.06.2022

Czy można zrobić „kurs na tatę”? Czy mama to tytuł naukowy? Czy życia w rodzinie można się nauczyć?

W Dniu Ojca, w „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy o wartości rodziny i działaniu Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego w Częstochowie.

Autor: DR