Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Odkrywamy Prymasa Tysiąclecia


Czwartek, 19.05.2022

Odkrywamy Prymasa Tysiąclecia
Nowenną o Prymasie Tysiąclecia rozpoczynamy radiowe przygotowanie do liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostało ono wpisane w kalendarz liturgiczny na 28 maja, czyli dzień rocznicy śmierci nowego błogosławionego - w tym roku obchodzone będzie po raz pierwszy.

Kilkuminutowe rozważania nowennowe emitujemy od czwartku, 19 maja o 6:50, 15:20 i 21:30. Ich treść przygotował ks. dr Jerzy Jastrzębski – kapłan arch. warszawskiej i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Od wielu lat promuje on nauczanie Prymasa Tysiąclecia przez różne publikacje oraz rekolekcje w Polsce i za granicą. Ks. Jastrzębski obronił pracę doktorską poświęconą kard. Wyszyńskiemu, pracował także w Komitecie Organizacyjnym do spraw beatyfikacji ks. Prymasa.

Nagrania nowenny przygotowało wydawnictwo Esprit – warto dodać, że nakładem tego domu wydawniczego ukazała się niedawno książka autorstwa ks. Jastrzębskiego „Bł. Stefan Wyszyński – Prymas do odkrycia”. Do tej publikacji nawiązuje tytuł naszego cyklu nowennowego „Odkrywamy Prymasa Tysiąclecia”.

Nowennowe rozważania rozpoczyna fragment Słowa Bożego. Następnie rekolekcjonista pokazuje, jak te właśnie słowa wypełniły się w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego, i przytacza wybrany fragment życiorysu Prymasa Tysiąclecia. Na zakończenie wybrzmiewa modlitwa z litanii do błogosławionego.

„Ze względu na to, że Prymas Wyszyński był tak bliski Jasnej Górze, i nazywany jest zresztą Prymasem Jasnogórskim zdecydowaliśmy, że włączymy się w obchody liturgicznego wspomnienia już teraz, przez specjalne rozważania – podkreśla Marcin Bernaś, dyrektor programowy Radia Jasna Góra - Nowenna między innymi ma przypominać, co to za postać, i jak wiele jej zawdzięczamy”.

Ks. Jerzy Jastrzębski nie tylko przygotował rozważania nowennowe, ale będzie także gościem Radia Jasna Góra 28 maja. W tym dniu planujemy specjalne wydanie „Pasma studia otwartego” z racji liturgicznego wspomnienia bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

W naszym radiowym archiwum odnajdziecie Państwo także wcześniejszą rozmowę z ks. Jerzym Jastrzębskim, przeprowadzoną przez Marcina Bernasia z racji Ogólnopolskiego Dziękczynienia za beatyfikację ks. Prymasa – Prymas Tysiąclecia - piewcą miłości do Ojczyzny.

Temat życia i nauczania Prymasa Wyszyńskiego często pojawia się na naszej antenie – ostatnio w kontekście odbywającej się w sanktuarium pielgrzymki szkół, noszących imię bł. Prymasa. Gośćmi Dariusza Ciszewskiego w „Paśmie studia otwartego” byli: ks. Andrzej Gałka, uczestnik procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego, Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Nulla Lucyna Garlińska ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, która została cudownie uzdrowiona za przyczyną bł. Prymasa. Rozmowa do odsłuchania w zakładce „Pasmo studia otwartego”.

Liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa szczególnie uroczyście obchodzone będzie na Jasnej Górze - więcej informacji na stronie Biura Prasowego @Jasna Góra News.Nowenna emitowana dzięki uprzejmości Wydawnictwu Esprit:

Autor: DR

Zobacz również

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Paulińskie wakacje na... Jasnej Górze

Piątek, 01.07.2022

Nauka duszpasterstwa, służba Maryi i Kościołowi - swoje wakacyjne praktyki rozpoczęli na Jasnej Górze klerycy paulińscy. Początek wakacji to rozpoczęcie ich posługi w jasnogórskim sanktuarium. W ramach „Wakacyjnego tematu dnia” w radiowym studio gościli klerycy: Augustyn, Dawid i Krzysztof, reprezentanci kilkunastu kleryków, którzy posługują w te wakacje na Jasnej Górze. W rozmowie z Bartłomiejem Zugiem opowiadali o początkach swojego powołania i pierwszych latach bycia w Zakonie Paulinów, o codzienności życia seminaryjnego na Skałce, a także - o posłudze wakacyjnej na Jasnej Górze.

Autor: DR

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Już w sobotę pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”

Środa, 29.06.2022

Kim są Anioły? Jak mogą wpływać na nasze życie? O tym rozmawialiśmy w „Wakacyjnym temacie dnia”, tuż przed zaplanowaną na sobotę 7. Ogólnopolską Pielgrzymką „Ze św. Michałem na Jasną Górę”. 2 lipca w sanktuarium odbędzie się spotkanie modlitewne uczestników peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła z Groty Gargano, Rycerzy św. Michała i Jego czcicieli, członków Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła i czytelników czasopisma „Któż jak Bóg”. Gościem Marcina Bernasia była s. Maria Druch ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, a rozmowa stała się niejako duchowym przygotowaniem do zbliżającej się pielgrzymki.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Płyta tygodnia - Matula - Każdy komuś służy

Poniedziałek, 27.06.2022

Mało znaczące we współczesnym świecie, ale idealne, by Orędzie Matki Bożej przekazać dalej. Szczególnie wyraźnie pokazuje to historia powstania płyty. To co się wydarzyło w przeciągu zaledwie jednego miesiąca, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

Autor: PG

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Audycje na wakacjach czy audycje na wakacje? Nowa ramówka Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 27.06.2022

Czy audycje mogą się wybrać na wakacje? A jeżeli tak, to czy w ich miejscu na antenie pojawi się… cisza? Postanowiła się o tym przekonać redakcja Radia Jasna Góra, rezygnując na okres letni z emisji kilku „sztandarowych tytułów”. Zabraknie m.in. magazynów „Chcę żyć, „Goście z wydawnictwa” i „Dotknij miłosierdzia". W zamian pojawią się nowości. Od 27 czerwca do 4 września obowiązywać będzie wakacyjna ramówka.

Autor: AN

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Wakacyjna przerwa audycji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Piątek, 24.06.2022

Ostatnia przed wakacjami audycja Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej pt. „Różaniec w Domu Matki” zabrzmiała w sobotę, 25 czerwca o godz. 10:10 na antenie Radia Jasna Góra. Następne spotkanie - we wrześniu.

„Na Jasnej Górze lipiec i sierpień to szczególny czas pielgrzymkowy, stąd też inne wydarzenia będą obecne na antenie naszego Radia” – informuje w ostatniej audycji o. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jednocześnie zachęca, żeby w czasie wakacji nie zapomnieć o codziennym różańcu.

Autor: DR

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czy żeby zostać tatą, trzeba zdać egzamin? Dzień Ojca w Radiu Jasna Góra

Czwartek, 23.06.2022

Czy można zrobić „kurs na tatę”? Czy mama to tytuł naukowy? Czy życia w rodzinie można się nauczyć?

W Dniu Ojca, w „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy o wartości rodziny i działaniu Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego w Częstochowie.

Autor: DR