Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Płomyki w Zakon zebrane”


Czwartek, 20.01.2022

„Płomyki w Zakon zebrane”
Razem z paulinami wspominamy dziś na antenie Radia Jasna Góra święto bł. Euzebiusza, faktycznego organizatora Zakonu Paulinów. Przed transmisją wspólnotowej Mszy św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu, rozmawialiśmy o współczesnej ikonie bł. Euzebiusza – a namalował ją paulin o. Marcin Sylwan Wirkowski.

„Krzyż zajmuje centralne miejsce w tej ikonie. Powszednim chlebem Euzebiusza był krzyż. Żeby czynić wolę Ojca, a nie swoją, to trzeba ukrzyżować swoją – inaczej się nie da” – mówił o. Wirkowski w rozmowie z s. Aleksandrą Szyborską. A jak wygląda sama ikona?

Ikonę bł. Euzebiusza można zobaczyć na okładce Dwumiesięcznika Jasna Góra (nr 2/2021), a także na okładce nowej płyty CD w wykonaniu Scholi liturgicznej WSD Paulinów: Canticum novum - Oficjum o Bł. Euzebiuszu z Ostrzyhomia. Na kanale YouTube Scholi można wysłuchać tego nagrania, a swoista premiera odbyła się właśnie dziś, 20 stycznia, w dniu, w którym paulini przeżywają święto bł. Euzebiusza.

W „Paśmie studia otwartego” do rozmowy o bł. Euzebiuszu, Bartłomiej Zug zaprosił o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry.

O. przeor mówił także m.in. o przeżywanym w Zakonie w 2020 roku jubileuszu 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza, o tym, w jaki sposób Euzebiusz został błogosławionym, jak dziś paulini realizują charyzmat swojego założyciela, a także o istniejącej współcześnie Wspólnocie bł. Euzebiusza, która jest „modlitewnym zapleczem dla paulinów”.

Dziękując za życzenia przekazane dla paulinów, o. przeor wyraził także swoją wdzięczność dla wszystkich świeckich współpracowników, wśród nich redaktorów i dziennikarzy, którzy na co dzień działają razem z paulinami w dziele ewangelizacji i apostolstwa.

W drugiej części „Pasma” z o. Markiem Nowackim, opiekunem Wspólnoty bł. Euzebiusza, o życiu bł. Euzebiusza i o Wspólnocie, rozmawiał Marcin Bernaś. Zainteresowanych o. Marek zaprasza na stronę internetową www.cbe.paulini.pll.

W metryce dnia życiorys bł. Euzebiusza przypomniał o. Józef Płatek.

Rozmowy w całości już jutro będą dostępne na naszej stronie internetowej.

Autor: DR

Zobacz również

Płyta tygodnia - Karolina i Adam Senderowscy - Szata

Płyta tygodnia - Karolina i Adam Senderowscy - Szata

Niedziela, 22.05.2022

W Szacie Matki szat Jej dzieci nie skala świat – wypięknieją, staną się czyste, podobne do Szaty Jezusa!

Autor: PG

Duchowe SPA - 26. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

Duchowe SPA - 26. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

Piątek, 20.05.2022

Współcześnie słowo „odnowa” kojarzy nam się – w pierwszej kolejności - z salonami kosmetycznymi i kąpielami w algach. Tymczasem ma ono wymiar głęboko religijny i sięga swoimi korzeniami do początków Kościoła. Do momentu „wylania Ducha Świętego” na Apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy.

Autor: AN

Odkrywamy Prymasa Tysiąclecia

Odkrywamy Prymasa Tysiąclecia

Czwartek, 19.05.2022

Nowenną o Prymasie Tysiąclecia rozpoczynamy radiowe przygotowanie do liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostało ono wpisane w kalendarz liturgiczny na 28 maja, czyli dzień rocznicy śmierci nowego błogosławionego - w tym roku obchodzone będzie po raz pierwszy.

Autor: DR

Spotkania inspirowane przez Prymasa Tysiąclecia

Spotkania inspirowane przez Prymasa Tysiąclecia

Wtorek, 17.05.2022

Nowe wydanie książki – w nowej szacie graficznej i z nową okładką, w wersji drukowanej oraz elektronicznej – wiąże się z przeżywaną w roku 2022 640. rocznicą obecności Obrazu Maryi na Jasnej Górze. Publikacja powstaje pod patronatem Radia Jasna Góra.

Autor: ib

Związek Oficerów Rezerwy RP przeżywa jubileusz 100 lat istnienia

Związek Oficerów Rezerwy RP przeżywa jubileusz 100 lat istnienia

Wtorek, 17.05.2022

Uroczystości 100 – lecia Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 10 czerwca 2022 r., w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, a przeżywane będą pod patronatem Radia Jasna Góra.

Autor: ib

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”!

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”!

Wtorek, 17.05.2022

Wielkie święto rodziny misyjnej i różańcowej, będzie okazją, by na Jasnej Górze ożywić zapał róż różańcowych i podziękować za wielki wkład polskiego Kościoła w ewangelizację i wspieranie dzieła misji, za które modlą się członkowie Żywego Różańca.

Autor: ib