Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi


Środa, 19.01.2022

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi
Dziś wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego, ordynariusza diecezji przemyskiej, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W „Paśmie otwartym” zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie rozmowy s. Aleksandry Szyborskiej z ks. Edwardem Sznajem, kustoszem sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie, który obecny był m.in. na uroczystościach beatyfikacyjnych abp Pelczara, ale również na wiele innych sposobów jest związany z tym świętym.

„Mam wyjątkowe szczęście do biskupa Pelczara – oświadczył na początku rozmowy ks. Edward Sznaj, i wyjaśnił, dlaczego – Jako wikariusz w Łańcucie byłem na uroczystościach, na błoniach rzeszowskich, przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego, dzisiaj jest to kościół katedralny diec. rzeszowskiej. Po wtóre, byłem w Hermanowicach proboszczem, niedaleko Przemyśla, gdzie wybudowaliśmy kościół pod wezwaniem, błogosławionego wówczas jeszcze, Józefa Sebastiana Pelczara. I po trzecie, dane mi było także jako proboszczowi, już obecnej parafii w Korczynie koło Krosna, brać udział w Mszy św. kanonizacyjnej naszego, już świętego rodaka, która jak wiemy, miała miejsce 18 maja 2003 roku w Rzymie”.

Wśród licznych wątków z życia św. Józefa Sebastiana Pelczara, wielkiego patrioty, który miał wielkie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i do Serca Pana Jezusa, rozmówca siostry Aleksandry Szyborskiej podkreślał również, wyniesione z domu, wielkie umiłowanie do Matki Najświętszej.

Po więcej informacji na temat świętego Józefa Sebastiana Pelczara, ks. Edward Sznaj, zaprasza do Korczyny koło Krosna, gdzie można odnaleźć wiele wątków i pamiątek, związanych ze świętym, by jeszcze bardziej przybliżyć nam Jego postać.

/„Pasmo studia otwartego” do odsłuchania już jutro w w zakładce na radiowej stronie internetowej/.

Autor: SM

Zobacz również

Płyta tygodnia - Karolina i Adam Senderowscy - Szata

Płyta tygodnia - Karolina i Adam Senderowscy - Szata

Niedziela, 22.05.2022

W Szacie Matki szat Jej dzieci nie skala świat – wypięknieją, staną się czyste, podobne do Szaty Jezusa!

Autor: PG

Duchowe SPA - 26. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

Duchowe SPA - 26. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

Piątek, 20.05.2022

Współcześnie słowo „odnowa” kojarzy nam się – w pierwszej kolejności - z salonami kosmetycznymi i kąpielami w algach. Tymczasem ma ono wymiar głęboko religijny i sięga swoimi korzeniami do początków Kościoła. Do momentu „wylania Ducha Świętego” na Apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy.

Autor: AN

Odkrywamy Prymasa Tysiąclecia

Odkrywamy Prymasa Tysiąclecia

Czwartek, 19.05.2022

Nowenną o Prymasie Tysiąclecia rozpoczynamy radiowe przygotowanie do liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostało ono wpisane w kalendarz liturgiczny na 28 maja, czyli dzień rocznicy śmierci nowego błogosławionego - w tym roku obchodzone będzie po raz pierwszy.

Autor: DR

Spotkania inspirowane przez Prymasa Tysiąclecia

Spotkania inspirowane przez Prymasa Tysiąclecia

Wtorek, 17.05.2022

Nowe wydanie książki – w nowej szacie graficznej i z nową okładką, w wersji drukowanej oraz elektronicznej – wiąże się z przeżywaną w roku 2022 640. rocznicą obecności Obrazu Maryi na Jasnej Górze. Publikacja powstaje pod patronatem Radia Jasna Góra.

Autor: ib

Związek Oficerów Rezerwy RP przeżywa jubileusz 100 lat istnienia

Związek Oficerów Rezerwy RP przeżywa jubileusz 100 lat istnienia

Wtorek, 17.05.2022

Uroczystości 100 – lecia Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 10 czerwca 2022 r., w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, a przeżywane będą pod patronatem Radia Jasna Góra.

Autor: ib

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”!

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”!

Wtorek, 17.05.2022

Wielkie święto rodziny misyjnej i różańcowej, będzie okazją, by na Jasnej Górze ożywić zapał róż różańcowych i podziękować za wielki wkład polskiego Kościoła w ewangelizację i wspieranie dzieła misji, za które modlą się członkowie Żywego Różańca.

Autor: ib