Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi


Środa, 19.01.2022

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi
Dziś wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego, ordynariusza diecezji przemyskiej, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W „Paśmie otwartym” zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie rozmowy s. Aleksandry Szyborskiej z ks. Edwardem Sznajem, kustoszem sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie, który obecny był m.in. na uroczystościach beatyfikacyjnych abp Pelczara, ale również na wiele innych sposobów jest związany z tym świętym.

„Mam wyjątkowe szczęście do biskupa Pelczara – oświadczył na początku rozmowy ks. Edward Sznaj, i wyjaśnił, dlaczego – Jako wikariusz w Łańcucie byłem na uroczystościach, na błoniach rzeszowskich, przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego, dzisiaj jest to kościół katedralny diec. rzeszowskiej. Po wtóre, byłem w Hermanowicach proboszczem, niedaleko Przemyśla, gdzie wybudowaliśmy kościół pod wezwaniem, błogosławionego wówczas jeszcze, Józefa Sebastiana Pelczara. I po trzecie, dane mi było także jako proboszczowi, już obecnej parafii w Korczynie koło Krosna, brać udział w Mszy św. kanonizacyjnej naszego, już świętego rodaka, która jak wiemy, miała miejsce 18 maja 2003 roku w Rzymie”.

Wśród licznych wątków z życia św. Józefa Sebastiana Pelczara, wielkiego patrioty, który miał wielkie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i do Serca Pana Jezusa, rozmówca siostry Aleksandry Szyborskiej podkreślał również, wyniesione z domu, wielkie umiłowanie do Matki Najświętszej.

Po więcej informacji na temat świętego Józefa Sebastiana Pelczara, ks. Edward Sznaj, zaprasza do Korczyny koło Krosna, gdzie można odnaleźć wiele wątków i pamiątek, związanych ze świętym, by jeszcze bardziej przybliżyć nam Jego postać.

/„Pasmo studia otwartego” do odsłuchania już jutro w w zakładce na radiowej stronie internetowej/.

Autor: SM

Zobacz również

ks Norbert Rosiński - tyRAPia

ks Norbert Rosiński - tyRAPia

Poniedziałek, 05.06.2023

Muzyka towarzyszyła mi od dzieciństwa, moi rodzice poznali się dzięki muzyce i byłem wychowywany w atmosferze przesiąkniętej muzyką dobrego, polskiego rocka. Jako młody człowiek chodziłem do szkoły muzycznej, grałem na fortepianie i oprócz tego na gitarze.

Autor: PG

Różaniec jak lina asekuracyjna

Różaniec jak lina asekuracyjna

Sobota, 03.06.2023

Różaniec? Jest dla mnie drogą, która prowadzi mnie przez życie.... jest drogowskazem... jest przytuleniem się do Boga i Matki Bożej... - takie świadectwa składali dziś na naszej antenie uczestnicy 10-tysięcznej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę.

Rozmowy z pielgrzymami wybrzmią jeszcze dziś na antenie Radia Jasna Góra w wieczornej „Panoramie reporterskiego dnia” o 22:00. Zapraszamy też do posłuchania naszej cyklicznej audycji „Różaniec z Domu Matki” w każdą sobotę o 10:10, także na naszej stronie internetowej i w podcastach.

Autor: DR

V Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

V Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

Piątek, 02.06.2023

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie! To wezwanie kieruje do chrześcijan św. Paweł, a my chcemy uczynić je myślą przewodnią V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców. Zapraszam Was 18 czerwca 2023 r. na Jasną Górę do wspólnej obecności wraz z Maryją przed Panem.

Autor: o.AG

Niedziela u Mamy

Niedziela u Mamy

Piątek, 02.06.2023

Zapraszamy 4 czerwca br. na Jasną Górę na wyjątkowe spotkanie adresowane do wszystkich czytelników prasy katolickiej dla dzieci.

Autor: o.AG

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Piątek, 02.06.2023

3 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Będzie to już XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: RJG

Zaproszenie na Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych

Zaproszenie na Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych

Piątek, 02.06.2023

33. Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych odbędą się na Jasnej Górze w dniach 3-4 czerwca. O tym wydarzeniu mówimy dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” – emisja od 14:15 i 22:00.

Autor: DR