Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni”


Piątek, 14.01.2022

„Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni”
Czy potrafię stać się Pawłem z Teb XXI wieku? To pytanie zadają sobie ojcowie i bracia paulini z którymi spotykamy się na 100,6 fm w ramach cyklu „Rozmowy Pawełkowe”.

Zwiastując rozpoczęcie Nowenny do Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, już 7 stycznia w „Paśmie Studia Otwartego”, mogliśmy usłyszeć świadectwa o. Waldemara Pastusiaka, kustosza Jasnogórskiego Sanktuarium i o. Jakuba Szymczychy, radiowego duszpasterza.

Paulińskie „Pawełki” na antenie Radia

Paulini realizują charyzmat swojego Patriarchy nie tylko na Jasnej Górze i nie tylko jako duszpasterze. Od 8 stycznia zarówno na naszej antenie, jak i na stronie internetowej, pojawiały się rozmowy m.in. z posługującym na Łotwie o. Mariuszem Małkińskim czy rzecznikiem prasowym Zakonu o. Sebastianem Mateckim.

„Rozmowy Pawełkowe”

O tym, że współcześnie nie trzeba wyjeżdżać na Saharę by odnaleźć Boga mówił w trzecim odcinku „Rozmów Pawełkowych” o. Piotr Łoza, definitor Zakonu Paulinów:

- Ten czas nowenny jest dla nas powrotem do korzeni, postawieniem siebie na miejscu św. Pawła – powiedział natomiast br. Andrzej Wróblewski, realizator w Radiu Jasna Góra:

W samo wspomnienie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, 15 stycznia, w ramach „Pasma Studia Otwartego” spotkamy się m.in. z o. Arnoldem Chrapkowskim, generałem Zakonu Paulinów, o. Bernardem Wulczyńskim, magistrem nowicjatu oraz klerykami z krakowskiej Skałki.

Autor: AN

Zobacz również

„Płomyki w Zakon zebrane”

„Płomyki w Zakon zebrane”

Czwartek, 20.01.2022

Razem z paulinami wspominamy dziś na antenie Radia Jasna Góra postać bł. Euzebiusza, faktycznego organizatora Zakonu Paulinów. Przed transmisją wspólnotowej Mszy św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu, rozmawialiśmy o współczesnej ikonie bł. Euzebiusza – a namalował ją paulin o. Marcin Sylwan Wirkowski. W drugiej części „Pasma studia otwartego” Bartłomiej Zug do rozmowy o bł. Euzebiuszu zaprosił przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego. 

Autor: DR

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Środa, 19.01.2022

Dziś wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego, ordynariusza diecezji przemyskiej, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W „Paśmie otwartym” zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie rozmowy s. Aleksandry Szyborskiej z ks. Edwardem Sznajem, kustoszem sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie,  który obecny był m.in. na uroczystościach beatyfikacyjnych abp Pelczara, ale również na wiele innych sposobów jest związany z tym świętym.

Autor: SM

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Wtorek, 18.01.2022

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypominał o tym podczas pierwszej dzisiejszej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Gościem „Pasma studia otwartego” był ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Autor: DR

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Poniedziałek, 17.01.2022

“Online” to płyta dla małych i dużych; zdaniem tych, którzy już ją słyszeli – najlepsza!
Album mieni się pięknymi barwami dziecięcych głosów; wśród nich głos Ali Tracz, reprezentatki Polski w konkursie Eurovision Junior.

Autor: PG

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Poniedziałek, 17.01.2022

Na Jasnej Górze za 5-lecie działalności dziękował chór Belcanto z Węgrowa z diecezji drohiczyńskiej. Kolędy w wykonaniu chóru zabrzmiały zarówno na Apelu Jasnogórskim w sobotni wieczór, jak i na Mszach świętych niedzielnych zarówno w Kaplicy Matki Bożej jak i w Bazylice Jasnogórskiej.

Autor: AS

Pawełki dla najmłodszych

Pawełki dla najmłodszych

Niedziela, 16.01.2022

Dziś uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła I Pustelnika, przypadająca zawsze w niedzielę po 15 stycznia, kiedy to Paulini obchodzą jego wspomnienie liturgiczne. Tradycyjnie ostatnie popołudniowe nabożeństwo w ramach nowenny zwanej "pawełkami", zostało dedykowane dzieciom.

Autor: AS