Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Płyta tygodnia - Krzysztof Antkowiak - Zostanie mi muzyka


Niedziela, 09.01.2022

Płyta tygodnia - Krzysztof Antkowiak - Zostanie mi muzykaPłyta “Zostanie mi muzyka…” to hołd złożony zmarłemu w marcu 2020 r. legendarnemu rekolekcjoniście i kaznodzei ks. Piotrowi Pawlukiewiczowi.
Do większości utworów na płycie teksty napisał ks. Pawlukiewicz.


Tytuł płyty nawiązuje do wypowiedzi Ks. Piotra, pochodzącej z książki pt. ”Z braku rodzi się lepsze… Wywiad strumyk. Jedyna autobiografia ks. Piotra Pawlukiewicza”, która została wydana wraz z płytą, w wydawnictwie RTCK.Ks. Piotr ukochał muzykę, o czym opowiada w książce.
Jego wielkim marzeniem było wydanie płyty swojego zespołu (niewiele osób o tym wiedziało, że taki zespół miał i że pisał teksty utworów).
Marzenie to zaczęło się realizować, gdy poznał Krzysztofa Antkowiaka. Dał mu wtedy swoje błogosławieństwo i pozwolił mu użyczyć głosu swojemu zespołowi.

Dzięki albumowi “Zostanie mi muzyka…” można lepiej zrozumieć ks. Piotra – posłuchać jego autorskich tekstów w przepięknych aranżacjach i z ciepłym wokalem Krzysztofa. W ostatnim okresie swojego życia ks. Piotr bardzo zaprzyjaźnił się z Krzysztofem Antkowiakiem. O jednym z utworów promującym tę płytę (“Litania”) powiedział, że to… autobiografia ich obu.
“TO NIE JEST STANDARDOWA BIOGRAFIA OD A DO Z.
TO NIE JEST ZBIÓR FAKTÓW I WSPOMNIEŃ. TO COŚ O WIELE WIĘCEJ.
TO SPOTKANIE Z CZŁOWIEKIEM, KTÓRY PO RAZ PIERWSZY
TAK OTWARCIE DOPUŚCIŁ DRUGIEGO CZŁOWIEKA
DO SWOJEGO ŻYCIA I SERC A”


RENATA CZERWICKA
ZOSTANĄ NAM JEGO SŁOWA…
I MUZYKA…Ks. Piotr Pawlukiewicz to już legenda kaznodziejstwa, którego słuchalność kazań w radiu i Internecie szła w miliony…
Ksiądz, którego naśladowali – i naśladują do dziś – także inni księża.
Rekolekcjonista, który swoimi kazaniami pomógł setkom tysięcy osób w wyjściu z wielu problemów, autor przełomowego dla wielu ludzi nauczania
“Seks – poezja czy rzemiosło?”.


Na płycie znajdują się nieznane szerszemu gronu odbiorców teksty jego piosenek.

Tak sobie myślę, że gdyby mi jeszcze kiedyś chirurdzy młotkiem walnęli w łeb, to może być już zupełnie źle z moim mówieniem… (cicho, jakby tylko do siebie) Ale każdy ksiądz, każdy głoszący Ewangelię, musi przegrać.


Dlaczego?
Bo Chrystus musi w nim wygrać.
Długa chwila ciszy.
Parkinson to jest właśnie ten moment? Moment przegranej? (mówię to chyba ciszej niż ksiądz Piotr)
Tak.
Co będzie potem?
Nie wykluczam, że…
To byłaby kosztowna porażka, gdybym zupełnie przestał mówić albo mówił całkiem niezrozumiale, albo też w ogóle zapominał słów (bo dzisiaj jeszcze nie jest najgorzej)… Pewnie wielu ludzi powiedziałoby wtedy: „Pawlukiewicz się skończył. Po tej chorobie to jest całkiem niewładny…”
Boi się Ksiądz tego?
Nie. Zawsze zostanie mi muzyka. Zawsze zostanie muzyka… Zostanie muzyka.
Fragment książki “Z braku rodzi się lepsze. Wywiad strumyk”
WSPÓLNE DZIEŁO

Posłuchaj wspólnego dzieła ks. Piotra Pawlukiewicza i Krzysztofa Antkowiaka, które oddajemy słuchaczom wraz z jego autobiografią, jako spełnienie jego wielkiego marzenia.
“NAJPIERW POWSTAŁA „LITANIA”. POTEM ZROBIŁEM
„APOKALIPSĘ” I „PIOSENKĘ O MŁODYCH POWSTAŃCACH
WARSZAWSKICH”. PIOTR BARDZO SIĘ TYM CIESZYŁ
I KOMENTOWAŁ KLIMAT TYCH PIOSENEK. WIEDZIAŁEM JUŻ,
ŻE BĘDZIE Z TEGO PŁYTA...DLA PIOTRKA.
KIEDY ZACZĄŁEM PRACĘ NAD KOLEJNYMI UTWORAMI,
PIOTR ODSZEDŁ...”

KRZYSZTOF ANTKOWIAK

SPIS UTWORÓW:
 
1. Apokalipsa
2. Gdy księżyc w stawie pląsa
3. Modlitwa wędrownego grajka
4. Na Nowolipkach
5. Piosenka o młodych powstańcach warszawskich
6. Obecność
7. Litania
8. Modlitwa
9. Pytania do świętych\


[żródło: RTCK]

Autor: PG

Zobacz również

„Płomyki w Zakon zebrane”

„Płomyki w Zakon zebrane”

Czwartek, 20.01.2022

Razem z paulinami wspominamy dziś na antenie Radia Jasna Góra postać bł. Euzebiusza, faktycznego organizatora Zakonu Paulinów. Przed transmisją wspólnotowej Mszy św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu, rozmawialiśmy o współczesnej ikonie bł. Euzebiusza – a namalował ją paulin o. Marcin Sylwan Wirkowski. W drugiej części „Pasma studia otwartego” Bartłomiej Zug do rozmowy o bł. Euzebiuszu zaprosił przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego. 

Autor: DR

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Środa, 19.01.2022

Dziś wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego, ordynariusza diecezji przemyskiej, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W „Paśmie otwartym” zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie rozmowy s. Aleksandry Szyborskiej z ks. Edwardem Sznajem, kustoszem sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie,  który obecny był m.in. na uroczystościach beatyfikacyjnych abp Pelczara, ale również na wiele innych sposobów jest związany z tym świętym.

Autor: SM

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Wtorek, 18.01.2022

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypominał o tym podczas pierwszej dzisiejszej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Gościem „Pasma studia otwartego” był ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Autor: DR

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Poniedziałek, 17.01.2022

“Online” to płyta dla małych i dużych; zdaniem tych, którzy już ją słyszeli – najlepsza!
Album mieni się pięknymi barwami dziecięcych głosów; wśród nich głos Ali Tracz, reprezentatki Polski w konkursie Eurovision Junior.

Autor: PG

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Poniedziałek, 17.01.2022

Na Jasnej Górze za 5-lecie działalności dziękował chór Belcanto z Węgrowa z diecezji drohiczyńskiej. Kolędy w wykonaniu chóru zabrzmiały zarówno na Apelu Jasnogórskim w sobotni wieczór, jak i na Mszach świętych niedzielnych zarówno w Kaplicy Matki Bożej jak i w Bazylice Jasnogórskiej.

Autor: AS

Pawełki dla najmłodszych

Pawełki dla najmłodszych

Niedziela, 16.01.2022

Dziś uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła I Pustelnika, przypadająca zawsze w niedzielę po 15 stycznia, kiedy to Paulini obchodzą jego wspomnienie liturgiczne. Tradycyjnie ostatnie popołudniowe nabożeństwo w ramach nowenny zwanej "pawełkami", zostało dedykowane dzieciom.

Autor: AS