Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Bronią świątyń, stoją murem za polskim mundurem, kochają Polskę - kibice wybierają wartości


Sobota, 08.01.2022

Bronią świątyń, stoją murem za polskim mundurem, kochają Polskę -  kibice wybierają wartości
- To ludzie, którzy nie szukają rozgłosu robiąc coś dobrego, wiele rzeczy robią po cichu. To jest oczywiste dla tych ludzi, którzy wychowują się w kościele, domu i na stadionie – mówił o kibicach ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin. Duszpasterz środowiska był jednym z gości Pasma studia otwartego i opowiadał o 14. Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców, która odbyła się na Jasnej Górze pod hasłem „Polonia semper fidelis – Polska zawsze wierna”.

- Pomimo codziennych antagonizmów jest wiele spraw, wartości i miejsc, dla których kibice różnych drużyn potrafią się zjednoczyć, i w obronie których stają. Fenomen ten widać właśnie najlepiej na Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze, ale to spotkanie nie jest jedynym w całym roku - mówił Jerzy Mickuś. Kibic Zawiszy Bydgoszcz przyznał też, że kibice rzadko chwalą się swoją pracą i zaangażowaniem, a robią naprawdę dużo dla lokalnych społeczności, młodych ludzi i całej ojczyzny.

Gościem specjalnym 14. Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę był dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kibic, który mówił m.in. o misji Instytutu, upamiętnieniu bohaterów i przywracaniu im należnego miejsca w narodowej pamięci oraz o potrzebie dotarcia z przekazem historycznym do młodego pokolenia.
Podczas pielgrzymki kibiców organizatorzy zainaugurowali kolejny etap ogólnopolskiej inicjatywy „Serce dla Inki”. Jej owocem, na przyszłorocznej pielgrzymce, ma być odsłonięcie pamiątkowej tablicy Danuty Siedzikówny „Inki”, skazanej przez komunistów na karę śmierci. W tablicę wmontowane ma być srebrne serce wykonane z ofiarowanej biżuterii i skrywające ziemię z grobu młodej sanitariuszki Armii Krajowej.

Radio Jasna Góra · 2022 - 01 - 08 - Pasmo Studia Otwartego - 14 Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

Autor: BZ

Zobacz również

„Płomyki w Zakon zebrane”

„Płomyki w Zakon zebrane”

Czwartek, 20.01.2022

Razem z paulinami wspominamy dziś na antenie Radia Jasna Góra postać bł. Euzebiusza, faktycznego organizatora Zakonu Paulinów. Przed transmisją wspólnotowej Mszy św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu, rozmawialiśmy o współczesnej ikonie bł. Euzebiusza – a namalował ją paulin o. Marcin Sylwan Wirkowski. W drugiej części „Pasma studia otwartego” Bartłomiej Zug do rozmowy o bł. Euzebiuszu zaprosił przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego. 

Autor: DR

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Środa, 19.01.2022

Dziś wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego, ordynariusza diecezji przemyskiej, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W „Paśmie otwartym” zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie rozmowy s. Aleksandry Szyborskiej z ks. Edwardem Sznajem, kustoszem sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie,  który obecny był m.in. na uroczystościach beatyfikacyjnych abp Pelczara, ale również na wiele innych sposobów jest związany z tym świętym.

Autor: SM

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Wtorek, 18.01.2022

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypominał o tym podczas pierwszej dzisiejszej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Gościem „Pasma studia otwartego” był ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Autor: DR

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Poniedziałek, 17.01.2022

“Online” to płyta dla małych i dużych; zdaniem tych, którzy już ją słyszeli – najlepsza!
Album mieni się pięknymi barwami dziecięcych głosów; wśród nich głos Ali Tracz, reprezentatki Polski w konkursie Eurovision Junior.

Autor: PG

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Poniedziałek, 17.01.2022

Na Jasnej Górze za 5-lecie działalności dziękował chór Belcanto z Węgrowa z diecezji drohiczyńskiej. Kolędy w wykonaniu chóru zabrzmiały zarówno na Apelu Jasnogórskim w sobotni wieczór, jak i na Mszach świętych niedzielnych zarówno w Kaplicy Matki Bożej jak i w Bazylice Jasnogórskiej.

Autor: AS

Pawełki dla najmłodszych

Pawełki dla najmłodszych

Niedziela, 16.01.2022

Dziś uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła I Pustelnika, przypadająca zawsze w niedzielę po 15 stycznia, kiedy to Paulini obchodzą jego wspomnienie liturgiczne. Tradycyjnie ostatnie popołudniowe nabożeństwo w ramach nowenny zwanej "pawełkami", zostało dedykowane dzieciom.

Autor: AS