Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Bronią świątyń, stoją murem za polskim mundurem, kochają Polskę - kibice wybierają wartości


Sobota, 08.01.2022

Bronią świątyń, stoją murem za polskim mundurem, kochają Polskę -  kibice wybierają wartości
- To ludzie, którzy nie szukają rozgłosu robiąc coś dobrego, wiele rzeczy robią po cichu. To jest oczywiste dla tych ludzi, którzy wychowują się w kościele, domu i na stadionie – mówił o kibicach ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin. Duszpasterz środowiska był jednym z gości Pasma studia otwartego i opowiadał o 14. Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców, która odbyła się na Jasnej Górze pod hasłem „Polonia semper fidelis – Polska zawsze wierna”.

- Pomimo codziennych antagonizmów jest wiele spraw, wartości i miejsc, dla których kibice różnych drużyn potrafią się zjednoczyć, i w obronie których stają. Fenomen ten widać właśnie najlepiej na Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze, ale to spotkanie nie jest jedynym w całym roku - mówił Jerzy Mickuś. Kibic Zawiszy Bydgoszcz przyznał też, że kibice rzadko chwalą się swoją pracą i zaangażowaniem, a robią naprawdę dużo dla lokalnych społeczności, młodych ludzi i całej ojczyzny.

Gościem specjalnym 14. Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę był dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kibic, który mówił m.in. o misji Instytutu, upamiętnieniu bohaterów i przywracaniu im należnego miejsca w narodowej pamięci oraz o potrzebie dotarcia z przekazem historycznym do młodego pokolenia.
Podczas pielgrzymki kibiców organizatorzy zainaugurowali kolejny etap ogólnopolskiej inicjatywy „Serce dla Inki”. Jej owocem, na przyszłorocznej pielgrzymce, ma być odsłonięcie pamiątkowej tablicy Danuty Siedzikówny „Inki”, skazanej przez komunistów na karę śmierci. W tablicę wmontowane ma być srebrne serce wykonane z ofiarowanej biżuterii i skrywające ziemię z grobu młodej sanitariuszki Armii Krajowej.

Radio Jasna Góra · 2022 - 01 - 08 - Pasmo Studia Otwartego - 14 Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

Autor: BZ

Zobacz również

Wielki Czwartek - propozycje w ramówce

Wielki Czwartek - propozycje w ramówce

Środa, 27.03.2024

Wielki Czwartek - rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. To także - jak określił ten dzień św. Jan Paweł II - święto kapłańskie. Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

W ramówce Radia Jasna Góra przygotowaliśmy dla Państwa wiele okolicznościowych audycji. Usłyszycie Państwo różne głosy o przeżywaniu daru kapłaństwa. Z okazji kapłańskiego święta zachęcamy do szczególnej modlitwy za znajomych księży, duszpasterzy, katechetów, księży posługujących w parafii; do wyrażenia im życzliwości i złożenia życzeń.

Audycje zamieszczamy też do odsłuchania w dogodnej dla Państwa chwili w specjalnych playlistach na naszej stronie internetowej.

Autor: DR

Triduum i Wielkanoc na Jasnej Górze

Triduum i Wielkanoc na Jasnej Górze

Wtorek, 26.03.2024

Ojcowie i bracia paulini zapraszają do wspólnego przeżycia jasnogórskich liturgii Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Na mediach społecznościowych, w okolicznościowym video, do łączności z Jasną Górą w tych niezwykłych dniach Męki i Zmartwychwstania Jezusa, zapraszają: o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru jasnogórskiego oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz tego miejsca.

Na falach Radia Jasna Góra, jak każdego roku, będziemy transmitować liturgie Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania. Na naszej stronie zamieścimy szczegółową ramówkę z godzinami transmisji nabożeństw, przedstawimy też Państwu nasze propozycje na każdy z tych WIELKICH DNI.

Autor: DR

29. rocznica powstania Radia Jasna Góra

29. rocznica powstania Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 25.03.2024

Radio Jasna Góra obchodzi dziś 29. rocznicę powstania. 25 marca 1995 roku po raz pierwszy przez fale eteru popłynął głos z Jasnej Góry.

O misji Radia Jasna Góra mówił w „Rozmowie poranka” o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni. „Radio to nie jest tylko zapis w dokumencie, czy w dekrecie powołującym do istnienia takie dzieło, ale to jest też misja, która nam towarzyszy” – mówił o. dyrektor w rozmowie z Agatą Nalichowską. Podkreślił, że to zadanie ukazywania Matki Bożej we współczesnym świecie jest realizowane z jednej strony przez transmisje z Kaplicy Matki Bożej czy z innych miejsc na Jasnej Górze, a z drugiej przez tworzone audycje.

Rozmowa zabrzmi jeszcze o godz. 22:05 oraz ok. 3:25.

 

Autor: DR

Rozmyślania o boleściach Matki Jezusa

Rozmyślania o boleściach Matki Jezusa

Niedziela, 24.03.2024

W Niedzielę Palmową na antenie Radia Jasna Góra rozpoczęliśmy emisję wielkopostnych rozważań pod wspólnym tytułem „Siedem boleści Maryi”. Autorem rozważań jest o. Tadeusz Słoniak, paulin, który posługuje w Sanktuarium NMP Bolesnej w Wielgomłynach. Zapraszamy do rozważenia wydarzeń z życia Maryi, które napełniły Jej serce bólem. Te siedem bolesnych momentów, w czasie których była zjednoczona z Jezusem w szczególny i wyjątkowy sposób, to: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, zagubienie dwunastoletniego Jezusa w Jerozolimie, spotkanie Syna - Jezusa na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, zdjęcie Jezusa z krzyża i złożenie Go w grobie.

10-minutowe rozważania emitujemy codziennie około: 7:15, 14:45, 22:30 i 3:45, proponujemy także ich odsłuchanie w formie podcastów.

Autor: DR

Jubileusze u paulinów we Wrocławiu

Jubileusze u paulinów we Wrocławiu

Piątek, 22.03.2024

O przypadającej w najbliższy poniedziałek, 25 marca 10. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Od 25 lat posługują tam ojcowie i bracia paulini. O jubileuszu, ale także o obecności i codziennej służbie paulinów w tym miejscu, opowiadał w rozmowie z o. Andrzejem Gradem - o. Tomasz Chmielewski, przeor tamtejszego konwentu, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja oraz rektor Sanktuarium.

Autor: DR

W ciszy i w ciemności, krok za Jezusem

W ciszy i w ciemności, krok za Jezusem

Czwartek, 21.03.2024

Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą w piątek, 22 marca w kilkuset miejscach w Polsce. Mająca już kilka lat tradycji akcja polega na pokonaniu wybranej trasy, mierzącej około 40 km, w ciszy, skupieniu oraz z rozważaniami, które są specjalnie przygotowane przez ogólnopolskich organizatorów. EDK zawsze odbywa się z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową. Na trasę uczestnicy wyruszają po wieczornej Mszy św., a do celu docierają rano, często o wschodzie słońca.

O tej szczególnej formie Drogi Krzyżowej opowiadali na naszej antenie Igor i Aleksander, klerycy I roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Autor: DR