Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jubileusz wielkiego apostoła mediów


Piątek, 26.11.2021

Jubileusz wielkiego apostoła mediów
26 listopada przypada wspomnienie liturgiczne bł. Jakuba Alberionego, Założyciela Rodziny Świętego Pawła. Jest to zarazem rocznica jego śmierci, tym razem 50-ta. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli zgromadzeń i instytutów założonych przez tego wielkiego apostoła mediów. Papież powiedział: „Za przykładem bł. Jakuba Alberione, wy również wybierzcie media jako waszą «ambonę», abyście mogli uczynić Jezusa Chrystusa znanym ludziom za pomocą środków naszych czasów. Nie zapominajcie jednak nigdy o modlitwie. Jeśli komunikuję się z całym światem, a nie z Panem, to nic dobrego z tego nie będzie. Liczy się praca i modlitwa.“

O tym jak rozpoczęła się przygoda tego włoskiego kapłana z apostolstwem mediów, opowiadała Dariuszowi Ciszewskiemu w ramach Pasma Otwartego s. Aleksandra Szyborska, która należy do zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, stanowiącego część Rodziny Świętego Pawła.

Ks. Alberione miał pragnienie, aby Ewangelia była głoszona wszystkim, także tym, którzy nie słuchają przekazu „z ambony”. Tą amboną mają być media, i z taką misją wysłał swoich duchowych synów i córki także do Polski. W historii zapisana jest jego przedwojenna wizyta na Jasnej Górze. Był bardzo maryjny, oddał nas pod opiekę Maryi, którą nazywał Matką, Mistrzynią i Królową Apostołów – mówi s. Aleksandra.

Wszystko zaczyna się od zmiany myślenia a nawrócenie polega na zmianie świadomości, na co wpływ coraz większy wpływ ma właśnie przekaz medialny – to idea, która popchnęła bł. Jakuba Alberionego do ewangelizacji przez środki społecznego przekazu.

Ks. Jakub Alberione został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w 2003 roku. Ojciec Święty podkreślił wtedy jego posłuszeństwo Kościołowi i wagę powierzenia swoich dzieł św. Pawłowi, którego nazwał „teologiem i architektem Kościoła”. Dzisiaj członkowie zgromadzeni i instytutów Rodziny Świętego Pawła działają w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.

Autor: AS

Zobacz również

„Płomyki w Zakon zebrane”

„Płomyki w Zakon zebrane”

Czwartek, 20.01.2022

Razem z paulinami wspominamy dziś na antenie Radia Jasna Góra postać bł. Euzebiusza, faktycznego organizatora Zakonu Paulinów. Przed transmisją wspólnotowej Mszy św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu, rozmawialiśmy o współczesnej ikonie bł. Euzebiusza – a namalował ją paulin o. Marcin Sylwan Wirkowski. W drugiej części „Pasma studia otwartego” Bartłomiej Zug do rozmowy o bł. Euzebiuszu zaprosił przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego. 

Autor: DR

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Środa, 19.01.2022

Dziś wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego, ordynariusza diecezji przemyskiej, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W „Paśmie otwartym” zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie rozmowy s. Aleksandry Szyborskiej z ks. Edwardem Sznajem, kustoszem sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie,  który obecny był m.in. na uroczystościach beatyfikacyjnych abp Pelczara, ale również na wiele innych sposobów jest związany z tym świętym.

Autor: SM

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Wtorek, 18.01.2022

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypominał o tym podczas pierwszej dzisiejszej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Gościem „Pasma studia otwartego” był ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Autor: DR

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Poniedziałek, 17.01.2022

“Online” to płyta dla małych i dużych; zdaniem tych, którzy już ją słyszeli – najlepsza!
Album mieni się pięknymi barwami dziecięcych głosów; wśród nich głos Ali Tracz, reprezentatki Polski w konkursie Eurovision Junior.

Autor: PG

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Poniedziałek, 17.01.2022

Na Jasnej Górze za 5-lecie działalności dziękował chór Belcanto z Węgrowa z diecezji drohiczyńskiej. Kolędy w wykonaniu chóru zabrzmiały zarówno na Apelu Jasnogórskim w sobotni wieczór, jak i na Mszach świętych niedzielnych zarówno w Kaplicy Matki Bożej jak i w Bazylice Jasnogórskiej.

Autor: AS

Pawełki dla najmłodszych

Pawełki dla najmłodszych

Niedziela, 16.01.2022

Dziś uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła I Pustelnika, przypadająca zawsze w niedzielę po 15 stycznia, kiedy to Paulini obchodzą jego wspomnienie liturgiczne. Tradycyjnie ostatnie popołudniowe nabożeństwo w ramach nowenny zwanej "pawełkami", zostało dedykowane dzieciom.

Autor: AS