Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitwa o pokój na świecie


Poniedziałek, 18.10.2021

Modlitwa o pokój na świecie
Dziś „Paśmie studia otwartego” przypomnieliśmy o Papieskim Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ze względu na jej udział w promocji inicjatywy „Milion dzieci modli się na różańcu”.

Organizacja PKWP poświęca się misji pojednania i solidarności na świecie oraz pomocy prześladowanym chrześcijanom, nie tylko modlitwą, ale też materialnie, m.in. budując kościoły. Dzieło wspiera także powołanych do kapłaństwa młodych, ale niemogących sobie pozwolić na naukę w seminarium oraz rozprowadza Biblię i Katechizm wśród potrzebujących. Organizacja jest także znana z pomocy komunikacyjnej dla księży i sióstr, rozdając rowery, samochody, motocykle, ciężarówki, muły i konie, by mogli dotrzeć do odległych parafian.

W trakcie audycji wyemitowaliśmy rozmowę przeprowadzoną przez Kingę Waliszewską z o. dr. Markiem Cieślikiem SJ – wykładowcą i dziekanem Wydziału Nauk Religijnych Uniwersytetu Świętego Józefa w Bejrucie, dyrektorem Instytutu Nauk Muzułmańsko-Chrześcijańskich na tymże Wydziale oraz rektorem szkół jezuickich w Dolinie Bekaa. „Z tych najbardziej prostych, banalnych rzeczy, z którymi borykają się aktualnie Libańczycy, należy wymienić tak najzwyczajniej w świecie korupcję, ogromną korupcję. Do tego dochodzi czasami rażące wręcz niedbalstwo i brak odpowiedzialności, zwłaszcza w sektorze publicznym. Jeśli chodzi o przyczyny bardziej złożone i skomplikowane, należałoby na pewno poruszyć kwestię sytuacji geopolitycznej, czyli wspomnieć o interesach Stanów Zjednoczonych, Francji, Iranu, Syrii i Izraela”.

Kinga Waliszewska przypomniała, że temat Libanu został podjęty, ze względu na obchodzony 14 października XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku PKWP wspierało właśnie Liban.

W drugiej części „Pasma otwartego” wyemitowaliśmy felietony, przygotowywane cyklicznie przez organizację PKWP. Ks. dr Andrzej Paś dotyka w nich problemu prześladowań mniejszości religijnych w Afganistanie. „Afgańscy chrześcijanie nie mogą publicznie wyznawać swojej wiary. Modlą się samotnie lub w małych grupach w prywatnych domach. Chrześcijańskie organizacje misyjne wskazują, że w całym kraju można znaleźć małe podziemne kościoły domowe. Każdy z nich ma mniej niż 10 osób. Tolerancja religijna, która jest wpisana w konstytucję, jest fikcją” – mówi ks. dr Andrzej Paś.


Felietony PKWP są do przeczytania, bądź odsłuchania na stronie internetowej pkwp.org

Dzisiaj, tj. 18. października podejmowana jest w Kościele inicjatywa „Milion dzieci modli się na różańcu”, którą wspiera Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „W tym dniu na sześciu kontynentach dzieci z wielu krajów świata modlą się na różańcu w intencji pokoju. Ta szczera modlitwa może odmienić naszą planetę. Wspieramy tę inicjatywę w wielu krajach, gdyż wierzymy, że prośba niewinnych serc dzieci jest szczególnie miła Bogu. Jezus powiedział: ‘Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże’, a w innym miejscu: ‘Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego'” – czytamy na oficjalnej stronie kampanii.

Autor: PP

Zobacz również

Jubileusz wielkiego apostoła mediów

Jubileusz wielkiego apostoła mediów

Piątek, 26.11.2021

26 listopada przypada wspomnienie liturgiczne bł. Jakuba Alberionego, Założyciela Rodziny Świętego Pawła. Jest to zarazem rocznica jego śmierci, tym razem 50-ta. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli zgromadzeń i instytutów założonych przez włoskiego kapłana.

Autor: AS

Adwent ze Słowem Bożym u sióstr honoratek - start już dzisiaj!

Adwent ze Słowem Bożym u sióstr honoratek - start już dzisiaj!

Czwartek, 25.11.2021

Zbliżamy się do Adwentu – pierwszy akcent miał miejsce już dziś na naszej antenie. w „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy o inicjatywach duszpasterskich, które prowadzą siostry honoratki z domu w Częstochowie.

W każdy wtorek siostry zapraszają na cotygodniowe spotkania ze Słowem Bożym. Natomiast dziś, o godz. 19.30, ruszają z nową akcją na Adwent.

Autor: DR

Trzy wystawy o śp. o. Jerzym Tomzińskim

Trzy wystawy o śp. o. Jerzym Tomzińskim

Wtorek, 23.11.2021

Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia śp. o. Jerzego Tomzińskiego poprzez które autor, Marcin Szpądrowski - jako jedyny fotograf, który miał stały dostęp do Ojca Jerzego, chce przybliżyć mieszkańcom Polski, Województwa Śląskiego oraz Powiatów Częstochowskiego i Kłobuckiego postać legendarnego paulina.

Autor: ib

'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii

'Panu grajcie i śpiewajcie' - o muzyce w dniu św. Cecylii

Poniedziałek, 22.11.2021

Dziś w Kościele przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych. Już w „Porannym espresso” redaktorzy s. Aleksandra Szyborska, Sylwia Michalska i Bartłomiej Zug rozmawiali o swoich doświadczeniach muzycznych. A Państwo chętnie włączyliście się w dzisiejszy program, pozdrawiając organistów, chórzystów – zarówno ze swoich parafii

Autor: DR

Odświeżmy nie tylko wnętrza mieszkań ale nasze serca

Odświeżmy nie tylko wnętrza mieszkań ale nasze serca

Poniedziałek, 22.11.2021

Patronem medialnym rekolekcji dla małżeństw Remont Małżeński jest Radio Jasna Góra

Autor: ib

„Głos Rozsądku” w dniu pamięci o ofiarach wypadków

„Głos Rozsądku” w dniu pamięci o ofiarach wypadków

Niedziela, 21.11.2021

W niedzielę, 21 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Przypomnieliśmy o tym w „Porannym espresso”. Na zaproszenie Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, w piątek gościliśmy w częstochowskim Teatrze, gdzie oficjalnie rozpoczęła się kampania profilaktyczna „Głos Rozsądku”.

Autor: DR