Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Zapraszamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursie


Środa, 13.10.2021

Zapraszamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursie
Celami konkursu są:

- rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości na ochronę życia człowieka poprzez promowanie tematyki pro-life i edukacja bioetyczna;
- zachęcanie młodzieży do twórczego myślenia i ujawniania swoich talentów plastycznych,
dziennikarskich, literackich, filmowych;
- kształtowanie pozytywnych postaw społecznych oraz budzenie wrażliwości na drugiego
człowieka, szczególnie tego potrzebującego naszej pomocy.

Konkurs odbędzie się w trzech grupach wiekowych (klasy IV-VI oraz VII-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych) i w trzech kategoriach artystycznych. Uczestnicy mogą przygotować pracę literacką, plastyczną lub multimedialną. Do tej pory odbyło się siedemnaście edycji, na które młodzież z całej Polski nadesłała ponad 25 tys. prac.

Konkurs „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” to młodzieżowy komentarz do poruszanych w debacie społecznej kwestii bioetycznych. Nastolatki bardzo szeroko interpretują konkursowe hasło, podejmując w swych pracach wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne, jak antykoncepcja, aborcja, in vitro czy eutanazja. Z perspektywy czasu zauważamy, że coraz więcej prac dotyka problematyki kresu życia oraz adopcji i rodzicielstwa zastępczego. Dla młodzieży konkurs jest okazją do zaprezentowania swojego talentu i pretekstem do tego, by poszerzyć swoją wiedzę. Nauczycielom i opiekunom daje konkretną
informację, jakich argumentów używa młodzież w swoich dyskusjach na tematy bioetyczne oraz co jest
dla niej wartością.

Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie pracy pokazującej wartość życia każdej osoby ludzkiej. Promujemy edukację pozytywną, afirmującą życie. Nie przyjmujemy prac drastycznych i szokujących.

Konkurs rozpoczyna się w połowie października. Termin nadsyłania prac na konkurs upływa
30 stycznia 2022 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 19 marca 2022 roku podczas gali finałowej w Częstochowie.

Autor: ib

Zobacz również

Paulińskie rozmowy o powołaniu - kolejny film z cyklu #PoBratersku

Paulińskie rozmowy o powołaniu - kolejny film z cyklu #PoBratersku

Niedziela, 04.12.2022

W cyklu  #PoBratersku w sieci w ostatnich dniach ukazał się kolejny film z paulinami i o paulinach. O swoim powołaniu, życiu zakonnym i byciu paulinem, rozmawiają o. Andrzej Grad i o. Tomasz Chmielewski. Nagranie video powstało przy okazji jesiennych rekolekcji paulińskich na Bachledówce k. Zakopanego.

Projekt internetowy #PoBratersku jest inicjatywą działającej przy Zakonie Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika grupy ds. powołań, która ma ukazywać sens i piękno życia zakonnego tym, którzy znajdują się poza klasztornymi murami.

Autor: DR / AN

AdoMiS –  akcja Papieskich Dzieł Misyjnych

AdoMiS – akcja Papieskich Dzieł Misyjnych

Piątek, 02.12.2022

Adoptuj Misyjnych Seminarzystów - to akcja Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, trwająca od 10 lat. Dziś na antenie Radia Jasna Góra o akcji AdoMiS opowiadał ks. Maciej Będziński, dyrektor PDM w Polsce. Celem akcji jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych.

Autor: DR

Adwent - czas przygotowania na przyjście Jezusa

Adwent - czas przygotowania na przyjście Jezusa

Czwartek, 01.12.2022

O znaczeniu i symbolice adwentu mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Marcina Bernasia była s. dr Iwona Kopacz, liturgistka, redaktor naczelny miesięcznika liturgicznego „Od Słowa do Życia” i biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”. Jak podkreślała, czas adwentu jest przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem.

Autor: DR

Dobry czas na „Remont Małżeński”

Dobry czas na „Remont Małżeński”

Środa, 30.11.2022

Na „Remont Małżeński” zapraszali na naszej antenie Maria i Jakub Kupczykowie ze Wspólnoty Rodzin Emaus w Częstochowie. Jak tłumaczyli w rozmowie z Marcinem Bernasiem, to trzydniowe rekolekcje połączone z czasem pracy nad relacją małżeńską. „Remont” rozpoczyna się już w najbliższy piątek, 2 grudnia w Kościele Akademickim przy ul. Kilińskiego 132 w Częstochowie. Radio Jasna Góra od kilku lat ma patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: DR

Spotkanie w 640. rocznicę obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Spotkanie w 640. rocznicę obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Wtorek, 29.11.2022

Refleksja nad jasnogórskim dziedzictwem, zwłaszcza w myśli i nauczaniu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego stanie się tematem „Spotkań jasnogórskich”, które zaplanowano na dzisiejszy wieczór o godz. 18:30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. To wydarzenie, nad którym objęliśmy patronat medialny, będziemy dla Państwa transmitować na antenie Radia Jasna Góra. W „Rozmowie poranka” gościem Marcina Bernasia był Kamil Sulej, prezes Fundacji Civitas Christiana, współorganizator wydarzenia.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Remigiusz Szuman - Niewidzialność - Chwila

Płyta tygodnia - Remigiusz Szuman - Niewidzialność - Chwila

Wtorek, 29.11.2022

Twórcą Niewidzialności jest niewidomy od urodzenia muzyk i autor tekstów Remigiusz Szuman. Chwila to pierwsza długogrająca płyta Niewidzialności.

Autor: PG