Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » "Być katolikiem w sercu”.


Poniedziałek, 11.10.2021

XXXVI Jasnogórska Noc Czuwania jest organizowana przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej wraz ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla co roku na Jasnej Górze, w trzeci weekend października.

Tegoroczne spotkanie modlitewne w jasnogórskim sanktuarium odbędzie się w dniach 15/16 października pod hasłem: „Być katolikiem w sercu”. Te słowa zaczerpnięte są z listu Czcigodnego Sługi Bożego Augusta kardynała Hlonda „O życie katolickie na Śląsku”, napisanego w Katowicach 1 marca 1924 roku.

Dziś również żyjemy w czasach, w których Kościołowi potrzeba katolików, którzy przez swoją gorliwość i autentyczną postawę wiary będą pociągać innych ludzi od Chrystusa. W tym roku przeżywamy 140. rocznicę urodzin kardynała Hlonda - Prymasa Polski, i Założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Chcemy łączyć się z najdalszymi zakątkami świata, w których biją polskie serca, aby przedstawiać wspólnie intencje związane z naszą Ojczyzną, Maryi - Matce i Królowej Polski. W tym szczególnym czasie, ze względu na utrzymujące się zagrożenie pandemiczne, w kaplicy jasnogórskiej będą obecni tylko wybrani przedstawiciele wspólnot.

Pielgrzymi z całego świata zachęcani są do duchowej łączności z Jasną Górą, w której pomocą będzie internetowa transmisja czuwania. Czuwanie rozpocznie się powitaniem pielgrzymów o godzinie 18.00 w Auli o. Augustyna Kordeckiego. Następnie, o godzinie 20.00, odmówimy różaniec w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Modlitwie apelowej będzie przewodniczył ks. dr Marek Grygiel SChr - ekonom generalny. O godzinie 23.00 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez księży chrystusowców pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Olejnika - przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Homilię wygłosi ks. Bogusław Burgat SChr - wikariusz generalny. Nabożeństwa przygotowane przez alumnów chrystusowców, siostry misjonarki oraz przedstawicieli wspólnot parafialnych zakończą się o godzinie 4.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Autor: ib

Zobacz również

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

'Biegniemy wszyscy do świętości' - świadectwa jasnogórskich pielgrzymów

Czwartek, 22.02.2024

Jasna Góra to miejsce spotkań. Takich, które zmieniają życie. Wyznaczają nowe drogi. Ludzkich spotkań z Maryją. Ale także naszych, reporterskich spotkań z tymi, którzy chcą podzielić się z nami swoją historią. Z doświadczenia wiemy, że wiele razy takie rozmowy stają się przeżyciem po obu stronach mikrofonu.

Niezwykłe świadectwo miał okazję zarejestrować pełniący wczoraj dyżur reporterski Bartłomiej Zug. Na Jasną Górę z dziękczynieniem przybyła Aleksandra Piechota, która przez 30 lat była protestantką. Dziś jest katoliczką, i podjęła decyzję o wstąpieniu do klasztoru.

Autor: DR

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

O peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

Środa, 21.02.2024

Wielkimi krokami zbliża się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej. Zainaugurowana zostanie w oktawie Świąt Wielkanocnych, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia – w sobotę, 6 kwietnia, w parafii Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia).

I właśnie w temacie wędrówki Maryi w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, a dokładnie peregrynacji „Od oceanu do oceanu”, opowiadała dziś na antenie Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska. Jak podkreśliła, wędrówka Maryi w kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry – zarówno po Polsce, jak i po świecie – przynosi niezwykłe owoce.

Autor: DR

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Zatrzymaj się – zaproszenie do nawiedzenia kościołów stacyjnych w archidiecezji częstochowskiej

Wtorek, 20.02.2024

Ekstremalne Drogi Krzyżowe, nabożeństwo Gorzkich Żali, adopcja misjonarzy. Wśród wielu inicjatyw wielkopostnych, które Kościół proponuje wiernym, znajduje się także praktyka modlitwy w tzw. kościołach stacyjnych. O wywodzącym się z tradycji starożytnej zwyczaju opowiadał w "Rozmowie poranka" ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Autor: AN

Powinność wobec Ziemi Świętej

Powinność wobec Ziemi Świętej

Poniedziałek, 19.02.2024

O pomocy chrześcijanom mieszkającym w Ziemi Świętej, na terenach ogarniętych wojną Palestyny i Izraela, mówiliśmy w ciągu ostatnich dni na antenie Radia Jasna Góra. A pretekstem do poruszenia tego tematu stała się doroczna Pielgrzymka Bożogrobców na Jasną Górę. W weekend ten temat wybrzmiał w Panoramie reporterskiego dnia, a dziś – w Rozmowie poranka, w której gościem Marcina Bernasia był Andrzej Sznajder, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Autor: DR

Otwórz swoje serce - radiowe rekolekcje wielkopostne ze św. Augustynem

Otwórz swoje serce - radiowe rekolekcje wielkopostne ze św. Augustynem

Niedziela, 18.02.2024

Na czas Wielkiego Postu, Radio Jasna Góra proponuje specjalną edycję radiowych rekolekcji wielkopostnych. W tym roku podążać będziemy drogami św. Augustyna, żyjącego na przełomie IV i V wieku. Rekolekcje wielkopostne z Ojcem Kościoła – św. Augustynem przygotował ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Siedem dni, siedem rozważań i kilka pór emisji – to nasza propozycja dla słuchaczy, by już na początku Wielkiego Postu rozpocząć duchowe przygotowania.

„Zapraszam wszystkich radiosłuchaczy na rekolekcje wielkopostne. Proponuję, byśmy wsłuchali się w to, co ma nam do powiedzenia Wielki Ojciec Kościoła św. Augustyn. W czasie tych rekolekcji będę chciał wraz z Państwem przemierzyć stronice jednej z najpiękniejszych, moim zdaniem, książek – jaką są ‘Wyznania’ św. Augustyna” – zaprasza ks. Mariusz Frukacz.

Autor: DR

Wielki Post - szansa na odnalezienie powołania

Wielki Post - szansa na odnalezienie powołania

Piątek, 16.02.2024

Czy Wielki Post może nam pomóc odkrywać nasze życiowe powołanie? Okazuje się, że tak. Ten szczególny czas jest doskonałą okazją do odnowienia relacji z Bogiem. I o tym jest mowa w najnowszym odcinku cyklu „Po bratersku – o powołaniu”. Oprócz emisji na antenie Radia Jasna Góra, w sieci ukazały się – podcast oraz filmik na YouTube. W najnowszym odcinku o Wielkim Poście jako czasie odkrywania powołania rozmawiają: o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra i o. Tomasz Mordziałek, nasz radiowy duszpasterz, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów.

Mówiąc m.in. o postanowieniach wielkopostnych – jakiekolwiek, by one nie były, nawet drobne czy banalne, o. Andrzej podkreśla, że zawsze mają sens, bo przez nie człowiek zaczyna zmagać się ze sobą: „Po pewnym czasie zaczynają nas one kosztować. Drugi czy trzeci dzień - przychodzi konkretne zmaganie. Ale wtedy mamy okazję wejść w relację z Bogiem, wejść w modlitwę...

Autor: DR