Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Synod w Watykanie - jakie będą jego owoce?


Poniedziałek, 11.10.2021

Synod w Watykanie - jakie będą jego owoce?
W Watykanie z inicjatywy papieża Franciszka rozpoczęło się XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. To nasz temat dnia w poniedziałek, 11 października, w Radiu Jasna Góra.

Synod czy „droga synodalna”? Szansa czy zagrożenie dla wierzących? Czemu ma służyć? Czy warto podjąć rozmowę, czy na każdy temat i czy z osobami spoza Kościoła również? – takie pytania zadawaliśmy dziś naszym rozmówcom.

Już podczas „Porannego espresso” szczególnym naszym gościem na łączach telefonicznych z Rzymu był Aleksander Bańka z Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, profesor Uniwersytetu Śląskiego, który jest delegatem polskiego Kościoła na otwarcie procesu synodalnego. Jest jednym z 10-ciu Europejczyków, którzy reprezentują Kościół europejski na Synodzie.

Jak przypomniał prof. Aleksander Bańka, Synod przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Potrwa dwa lata w trzech etapach: lokalnym, kontynentalnym i powszechnym. Zakończy się w Rzymie w październiku 2023 roku.

Zapytany przez Bartłomieja Zuga, jak odczytuje swoją obecność na Synodzie jako osoba świecka, prof. Bańka mówił: „Odczytuję to przede wszystkim jako wolę Ojca Świętego. To papież chciał, żeby w Synodzie bardziej obecni byli świeccy. Dlatego to jest Jego pomysł, że delegacje składają się w dużej mierze ze świeckich. Ten Synod, w ogóle synodalność w Kościele jest pomyślana jako proces budzenia podmiotowości, tożsamości, aktywności świeckich w Kościele. (..) Cała idea jest tak pomyślana, żebyśmy odkryli, że jako świeccy w Kościele jesteśmy również zaproszeni do jego współtworzenia, że nie jesteśmy tylko takim biernym przedmiotem duszpasterskiej aktywności, ale że mamy brać odpowiedzialność za Kościół, rozmawiać, debatować, dyskutować, także proponować Ojcu Świętemu pewne rozwiązania na poziomie duszpasterskim, które będzie mógł rozważyć w sercu, i wdrażać w pozytywnym sensie, zmieniając ku lepszemu Kościół”.


Ciąg dalszy zagadnienia, głównie wymiar wspólnotowy Synodu, wybrzmiał na antenie Radia Jasna Góra w czasie „Pasma studia otwartego”. Bartłomiej Zug zaprosił do studia gościa - ks. Adama Polaka z Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

„W Synodzie chodzi najbardziej o to, żeby robić pewne rzeczy wspólnie – mówił ks. Adam Polak - A dlaczego potrzeba, żeby to robić wspólnie? Myślę, że dość już mamy różnego rodzaju podziałów. Potrzeba zrobić znowu jakiś krok do tego, żeby odbudować wspólnotę”.


Rozmowa w całości już wkrótce na naszej radiowej podstronie „Pasmo otwarte”.

Autor: DR, BZ

Zobacz również

Modlitwa o pokój na świecie

Modlitwa o pokój na świecie

Poniedziałek, 18.10.2021

Dziś „Paśmie studia otwartego” przypomnieliśmy o Papieskim Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ze względu na jej udział w promocji inicjatywy „Milion dzieci modli się na różańcu”.

Organizacja PKWP poświęca się misji pojednania i solidarności na świecie oraz pomocy prześladowanym chrześcijanom, nie tylko modlitwą, ale też materialnie, m.in. budując kościoły.

Autor: PP

Połączenie z Polakami na emigracji

Połączenie z Polakami na emigracji

Sobota, 16.10.2021

36. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji emigrantów i ich duszpasterzy, która trwała na Jasnej Górze z piątku na sobotę, była też tematem wielu audycji i rozmów na antenie Radia Jasna Góra w tym tygodniu. Jako rozgłośnia przyjęliśmy patronat nad tym spotkaniem, stąd także wczorajsza transmisja wieczornej modlitwy w intencji Polonii z Kaplicy Matki Bożej.

https

Autor: DR

"Jak Ojciec i Syn"

Piątek, 15.10.2021

Koncert - oratorium "Jak Ojciec i Syn" odbywa się pod patronatem Radia Jasna Góra

Autor: ib

„Nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu”

„Nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu”

Czwartek, 14.10.2021

Już jutro w arch. częstochowskiej szczególny czas modlitwy dla rodziców, których dotknęła strata dziecka. Patronat nad Dniem Dziecka Utraconego jak co roku objęło Radio Jasna Góra, a o przesłaniu tego dnia rozmawiały w „Porannym espresso” s. Aleksandra Szyborska i Izabela Banaszewska.

„To jest czas dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili swoje dzieci, i to niezależnie od tego, z jakiego powodu te dzieci odeszły. To jest czas...

Autor: ib, dr

Na sygnale na Jasną Górę!

Na sygnale na Jasną Górę!

Środa, 13.10.2021

Obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. To jeden z tematów „Pasma studia otwartego” w środę, 13 października, w Radiu Jasna Góra.

Ze względu na szczególne święto dla ogólnopolskiego ratownictwa medycznego, skontaktowaliśmy się z Łukaszem Pachem, dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, by porozmawiać o trudnej pracy ratownika i zaprosić na organizowaną pierwszy raz Ogólnopolską Pielgrzymkę Państwowego Ratownictwa

Autor: PP

Zapraszamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursie

Zapraszamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursie

Środa, 13.10.2021

"Pomóż ocalić życie bezbronnemu" 2021 - to już  18. edycja konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Autor: ib