Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Nie lękajcie się” - woła św. Jan Paweł II


Niedziela, 10.10.2021

„Nie lękajcie się” - woła św. Jan Paweł II
„Nie lękajcie się” – to motto XXI Dnia Papieskiego, który przeżywamy dziś w polskim Kościele. Słowa św. Jana Pawła II, które zna chyba każdy, zostały wypowiedziane przez papieża podczas oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu na Placu św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku.

Interpretacji papieskich słów jako motta tegorocznego Dnia Papieskiego podjął się o. prof. Jarosław Kupczak, dominikanin, wykładowca UPJPII w Krakowie. O tym właśnie tekście, opublikowanym m.in. na stronie Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, rozmawialiśmy w „Paśmie studia otwartego” na antenie Radia Jasna Góra.

Gościem s. Aleksandry Szyborskiej był ks. dr Tomasz Wasilewski, paulista, który niedawno obronił doktorat na temat nauczania Jana Pawła II o życiu małżeńskim i rodzinnym.

„Myślę, że w dzisiejszych czasach każda okazja, żeby przypominać sobie nauczanie Jana Pawła II jest dobra, i ten Dzień Papieski jak najbardziej temu ma służyć. To taki żywy pomnik Jana Pawła II – żebyśmy nie tylko na poziomie zewnętrznych znaków Go przypominali, ale też utrwalali to, co powiedział” – podkreślił ks. Tomasz Wasilewski.

Jak zauważyli rozmówcy, słowa papieża „Nie lękajcie się” brzmią inaczej w dzisiejszej rzeczywistości, kiedy z powodu pandemii towarzyszy nam często paraliżujący, paniczny lęk przed utratą - zdrowia, pracy, kogoś z najbliższych, i lęk przed śmiercią. Choroby cywilizacyjne, depresja, samobójstwa – to często wynik lęku, z którym nie umiemy sobie poradzić.

„W tym kontekście zaproszenie Jana Pawła II, żeby jednak spróbować zaufać Chrystusowi, jest wciąż bardzo, bardzo aktualne” – mówił ks. Tomasz Wasilewski.


Całość rozmowy już wkrótce na naszej stronie internetowej w zakładce „Pasmo otwarte”.

Autor: DR

Zobacz również

Modlitwa o pokój na świecie

Modlitwa o pokój na świecie

Poniedziałek, 18.10.2021

Dziś „Paśmie studia otwartego” przypomnieliśmy o Papieskim Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ze względu na jej udział w promocji inicjatywy „Milion dzieci modli się na różańcu”.

Organizacja PKWP poświęca się misji pojednania i solidarności na świecie oraz pomocy prześladowanym chrześcijanom, nie tylko modlitwą, ale też materialnie, m.in. budując kościoły.

Autor: PP

Połączenie z Polakami na emigracji

Połączenie z Polakami na emigracji

Sobota, 16.10.2021

36. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji emigrantów i ich duszpasterzy, która trwała na Jasnej Górze z piątku na sobotę, była też tematem wielu audycji i rozmów na antenie Radia Jasna Góra w tym tygodniu. Jako rozgłośnia przyjęliśmy patronat nad tym spotkaniem, stąd także wczorajsza transmisja wieczornej modlitwy w intencji Polonii z Kaplicy Matki Bożej.

https

Autor: DR

"Jak Ojciec i Syn"

Piątek, 15.10.2021

Koncert - oratorium "Jak Ojciec i Syn" odbywa się pod patronatem Radia Jasna Góra

Autor: ib

„Nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu”

„Nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu”

Czwartek, 14.10.2021

Już jutro w arch. częstochowskiej szczególny czas modlitwy dla rodziców, których dotknęła strata dziecka. Patronat nad Dniem Dziecka Utraconego jak co roku objęło Radio Jasna Góra, a o przesłaniu tego dnia rozmawiały w „Porannym espresso” s. Aleksandra Szyborska i Izabela Banaszewska.

„To jest czas dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili swoje dzieci, i to niezależnie od tego, z jakiego powodu te dzieci odeszły. To jest czas...

Autor: ib, dr

Na sygnale na Jasną Górę!

Na sygnale na Jasną Górę!

Środa, 13.10.2021

Obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. To jeden z tematów „Pasma studia otwartego” w środę, 13 października, w Radiu Jasna Góra.

Ze względu na szczególne święto dla ogólnopolskiego ratownictwa medycznego, skontaktowaliśmy się z Łukaszem Pachem, dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, by porozmawiać o trudnej pracy ratownika i zaprosić na organizowaną pierwszy raz Ogólnopolską Pielgrzymkę Państwowego Ratownictwa

Autor: PP

Zapraszamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursie

Zapraszamy najmłodszych do uczestnictwa w konkursie

Środa, 13.10.2021

"Pomóż ocalić życie bezbronnemu" 2021 - to już  18. edycja konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Autor: ib